Feraye | İzmir Yöresi

Yöresi: İzmir 
Oynandığı Yerler: Menemen
Zeybekoloji Rep. No: 35 – 0032
Derleyen: Nilhan Aydınalp
Açıklama: Türk Halk Müziğinin sevilen eserlerinden biridir. Düzenlenmesi 1983 yılında halk oyunları eğitmeni Nilhan Aydınalp tarafından yapılmış, ilk kez Şemikler Lisesi İzmir yöresi zeybek oyunları ekibi tarafından yarışmada sergilenmiştir. Oyun 9 zamanlı olmasına rağmen bazı bölümler Aydınalp tarafından 7 zamanlı hale getirilmiştir. (Zeybek Öğreniyorum – İzmir)

Arşiv: Cem Bostan

Yayınladığımız feraye müziği TRT arşivinden farklılık göstermektedir. Bunun sebebi, yakın zamanda Türk Halk Oyunları Eğitmeni Nilhan Aydınalp tarafından kaynak kişi ve yöre müzisyeni olan Menemen’li Mehmet Ündev’e öğretilmiştir. Bu şekli ile Abdürrahim Karademir tarafından 1985 yılında tespit edildikten sonra 1996 yılında Tarkan Erkan tarafından notalanmıştır.

TRT çalgısal repertuarında 761 sıra numarası ile kayıtlı olan ezgi 18.08.1942 tarihinde Galip Bilgili ve Raziye Gülten’den Muzaffer Sarısözen tarafından Muğla ilinde derlenmiş ve notalanmıştır. Oyun müziği olarak günümüzde yukarıda yayınladığımız şekli ile seslendirilmektedir.

Tarkan Erkan – Türk Halk Oyunları Müziklerinden Örnekler

Oyunu sergileyen ekipler;

İlgini çekebilir...