Zeybekler Kimdir

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Zeybekler Kimdir

Mesajgönderen aseymen » 07 Mar 2010, 19:07

Sevgili Arkadaşlar
Bugün bu başlık altında uzunca zamandır muhtelif basliklar altinda etrafinda dolastigimiz bir konuyu açmak istiyorum ; ZEYBEKLERİN KÖKENİ ;zeybekler kimdir? Elimizden geldiğince eskiye giderek bugüne kadar bildiklerimizi sorgulayacak ,oradan da mümkünse günümüzdeki bu kültürün yansıtılış tarzını incelemeye çalışacağız. Bu konuda ben biliyorum diyen tüm arkadaşlarımın ,kardeşlerimin vede ağabeylerimin bu sohbete katılmasını canı yürekten arzuluyorum . Fikirlerin çarpışmasından en doğru sonuca varılacaktır.

Ben halkbilimine sevdalıyım ama, özellikle ege kültürüyle Türkiye’nin ve anadolu’nun resmi olmayan gerçek tarihini daha iyi anlayabilmek için ilgileniyorum .
Yazılı metinlerden hepiniz zeybek ve efelelerin kökenine ilişkin birşeyler okumuşsunuzdur. Zeybekler aslında selçuklularda askeri bir birlikti , esasında kökü antik yunana dayanır, Celali isyanlarından sonra osmanlının mezaliminden kaçıp dağa çıkan eli silah tutan kökeni Yörük kökenli yiğit erdemli eşkiyalardır vs vs..
Veya kelimelerin etimolojik kökeni türklerin arkasına bağladığı taş,veya yunanlıların genç delikanlılara verdiği isim vs vs..
Kelimenin etimoljik kökleri ile ilgili dilbilimci olmadığım için çok birşey söyleyememekle birlikte , kavramın tarihsel kökenine ilişkin yukarıdakiler gibi tek boyutlu olmayan biraz daha farklı bir analizim var. Bunu hemen paylaşmayacağım , öncelikle alt tartışma başlıkları ortaya atarak, yavaş yavaş birlikte tartışarak elimizdeki belgeleri bilgileri tartışarak birlikte bir sonuca varalım istiyorum.

YÖNTEM :

Yöntem olarak zaten herkesin artık okuya okuya ezberlediği makaleleri buraya kopyala yapıştır iletileri tercih etmiyorum. Ben bu makalelerden vardığınız sonuç veya varsa kendi geliştirdiğiniz tezleri burada konuşmanın daha ilginç olacağı kanaatindeyim. bununla birlikte sitemiz arşivinde bulunan zeybeklik ve efeliğin kökeni üzerine makaleleri ve sair evrakı birkez daha paylaşmakla işe başlayabiliriz. cem ve şükrü bu konuyu sizden rica edeceğim.
Sonra arzu eden burada daha evvel yayınlamadığımız başka materyallere sahip arkadaşlarımızda kendi eklemelerini yapabilirler.

Moderatörlüğünü benim yapacağım bu konu başlığı altında yorum yapacak olan arkadaşlarımızdan ricam lütfen yine bu başlık altında yazılanların hepsini okuyup ,ondan sonra yorum yapmaları. Daha evvel sitemizde hiç kendini tanıtmamış Bu sohbete ilkkez katılacaklar için muhakak ilk iletilerinde kendilerini (eğitimlerini ve halkbilimiyle olan ilişkilerini belirtecek şekilde) tanıtmalarını istiyorum. Bu konu başlığı altında konuya katkısı olmayan iletileri sileceğim zira ,bu sohbet başından sonuna takip edildiğinde bilimsel bir tebliğ değerinde olsun derdindeyim ( bu mail tasnifi konusunda biraz faşizanca davranacağım için hepinizden af diliyorum ,ama hepimiz bilimsellikten aynı şeyi anlamıyor olabiliriz)

Bütün bu tartışma boyunca sitemizde herzaman olduğu gibi fikri anlamda hür ancak karşımızdakini incitmeden ,genel kabul görmüş edep kurallarına saygılı olarak yazışacağız. Ancak özellikle ara ara kışkırtıcı fikirlerde ortaya atmak arzusundayım.

Sohbeti biriki kışkırtıcı ABSURD İDDİA ile başlatayım.

1) Zeybek oyunları dağa çıkmış zeybeklerin dağ başında saklanırken icad ettiği oyunlardır : Hadi canım sizde ....
2) Zeybekler aslında halkı ezdiği için osmanlıya baş kaldırmış dağ adamlarıdır ; kim görmüş...

3) Zeybekler osmanlı iltizam düzenine geçtiği için ortaya çıktı; değil aslında evvelden aralarında husumet vardı....

Umarım ,bu sohbet beklediğim ilgiyi görür, eğer görmüyorsa zaten ben ümitsizliğe kapılıp bu işi bırakacağım..:))

HADİ BAKALIM EY BİLENLER NASIL OLMUŞTA OLMUŞ BU İŞ

ÖNEMLİ NOT :

Öncelikle söyleyeyim benim halkoyunları camiasıyla aktif bir ilişkim yok, yani ekip çalıştırmıyorum ,bir dernekte oynamıyorum,müzisyen değilim, jüri değilim , hangi ekibin kazanıp kaybettiği iyi olanın kazanması ve halkbilimine katkı yapması dışında hiç ilgilendirmiyor, hem çok içlerindeyim hem çok dışarıda. Benim camiayla herhangi bir menfaat ilişkim yok... Bunları şunun için de söylüyorum ben düşüncelerimi söylemek ve elimdekileri paylaşmak noktasında fütursuz davranabilme lüksüne sahibim ,bu sohbete katılanlar içerisinde yarın birgün verdiği bilgilerin bir şekilde biri tarafından kullanılacağı, filancanın ekibinde kullanacağı , gibi kaygıları olanları anlayamamakla beraber ,saygıyla karşılıyorum

HADİ BAKALIM EY BİLENLER NASIL OLMUŞTA OLMUŞ BU İŞ
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Re: ZEYBEKLER KİMDİR

Mesajgönderen ressamerdinc » 07 Mar 2010, 21:44

Ben bu tartışmaya sözcüğün (zeybek) kökeninin Türkçe olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum.Bu yapıda örnek verilecek çok kelime var: "Aybek,Kutlubek,Özbek,Muslubek (Kırgız erkek ismi), atabek , ulubek vb..."

Sabahattin Türkoğlu (ünlü bir arkeolog ve halkbilimi ile uzun yıllar uğraşmış bir hocamız), Anadolu’ya gelen ilk Türklerde asker ve orduya “Sü” dendiğini, “Sü-Bek” sözcüğünün “Subay” anlamına geldiğini, “S” harfinin yumuşayarak “Z”ye dönüştüğünü ve “Zübek” biçimini aldığını; zamanla bu sözcüğün de “Ziybek-Zeybek” biçimini aldığını belirtmiştir.

"Sü" kelimesini tarih derslerinden hatırlarız.Bu kelime asker anlamına gelen "süg" kelimesinin Anadolu'ya göçle sondaki g sesleri atılınca değişmiş şeklidir.Sübeg veya sübek "Asker bey,asker adam" anlamlarına yakın bir anlama gelir.Günümüzdeki "subay" aynı mantığın devamıdır.

Batı Anadolu ağızlarında "ziybek" , "ziibek" şeklinde bir yapı mümkündür.Balıkesir ağızlarında "tiyze-tiize,teyze-teeze" değişiminde de bu durum aynıdır.Kelimenin tarihsel değişimi Batı Anadolu ağızlarının tarihsel gelişimi ve yapısal özelliklerine uygun.

Mahmut Ragıp Gazimihal Hoca ( Cumhuriyetin müzik ve folklor alanlarında ilk temel taşlarındandır.) "Zeybek sözcüğü “salbak” ya da bunun diğer bir söylenişi olan “saypak” sözcüklerinden türemiştir. Zeybek sözcüğünün Türkçe bir sözcük ve aynı zamanda Kırgızlar arasında da bir oyun adıdır.Ayrıca Doğu Türkistan ve Afganistan’ın Badahşan kentinde “Zeybek” adında birer köy bulunur." şeklinde görüşü vardır.

Zeybek kelimesini Yunan kültürüne dayandırma tezine gelince;

Zeybek kelimesinin köken olarak Rumca olduğu görüşü çürümüş olur bu durumda.Ege'den göç eden Rumların adalara ve Yunanistan anakarasına bu oyun kültürünü taşıdığı daha büyük ihtimaldir.İstanbul Rumları için bir zeybek kültürü söz konusu mudur?Trakya Rumları için de aynı...Konya'dan Larissa şehrine giden Rumlar kaşık havasını ve hatta Türk kadın giysisi bindallıyı da taşımış,hala yaşatmaktadır.Trabzon'dan Selanik'e giden Rumlar da kemençe çalıp horon teperler.Hatta bu kemençe ile katılmalarının Yunanistan'a Eurovision'da birincilik almasında katkısı büyük oldu. ("My number one" şarkısı hatırlayacaksınız).

Zeybek kelimesi benim fikrimce Türkçe kökenlidir ve zeybek Türk dans kültüründendir.

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Yaşadığı Şehir: Tokat

Mesajgönderen blkberk » 07 Mar 2010, 22:28

Ben de o zaman şu soruyu sormak istiyorum peki Gaziantep'teki Türkmenler niye zeybek oynamıyorlar? Bence Türkler Anadolu'ya gelmeden önce Ege'de zeybek figürleri vardı ve onları taklit ederek geliştirdiler ve onlardan daha güzel oynadılar. (Anadoluya gelen) Türklerin has oyunları kaşıklı oyunlardır ve zeybek karışımıyla daha sonraları kaşıklı zeybek, kıvrak zeybek, kırık zeybek vs. ortaya çıkmıştır. Benim okuduklarımdan çıkardıklarım böyle. Bu oyunların kökeni hakkında düşündüklerim.

Zeybeklik adı verilen kurum ise, celali isyanlarından sonra Osmanlının mezaliminden kaçıp dağa çıkan eli silah tutan kökeni Yörük kökenli yiğit erdemli eşkiyalarla başlamıştır. Zeybekler ve yöredeki Türkmenler; oyunları ve kültürü geliştirmişler ve Türkleştirmişlerdir. Efelik-Zeybeklik bir kurum-kıyafet-kültür vs. olarak Türklere has birşeydir.

Osmanlı döneminde saray çevresi bu zeybeklerden hiç memnun değildir. Yöredeki halkın birkısmı efeleri sevmekte ve desteklemekte, bir kısmı da desteklememektedir. Çünkü halka yardım ettikleri gibi bazen de zor kullanmayla mallarına vs. el koyabiliyorlardı. Yörük hayatı yaşayan Türkmenlerle daha çok anlaşıyorlardı çünkü dağda onların güvenliklerini sağlıyorlardı. Ova hayatını seçen Türkmenlerin birçoğu ise efelerden hoşnut olmazlardı. Ama ses çıkaramazlardı.

1915'ten sonra başlayarak 1920-1922 yıllarında zeybeklik (eşkiyalık) kurumu, kuvayi milliyeye dönüştü ve zeybeklere bu tarihten sonra Ege'de bir mit olarak sahiplenilmiştir. Eşkiyalık yaftasından kurtulup "Kurtarıcı" sıfatını kazanmışlardır.

Osmanlı devleti hükümeti zeybeklik kurumunu sevmezken ve reddederken, Türkiye hükümeti tam tersi olarak zeybeklik kurumunu sahiplenmiştir.

edit: Anadoluya gelen, kıvrak zeybek, kırık zeybek vs. kelimelerini ekledim.
En son blkberk tarafından 08 Mar 2010, 21:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 08 Mar 2010, 21:03

blkberk yazdı:Ben de o zaman şu soruyu sormak istiyorum peki Gaziantep'teki Türkmenler niye zeybek oynamıyorlar? Bence Türkler Anadolu'ya gelmeden önce Ege'de zeybek figürleri vardı ve onları taklit ederek geliştirdiler ve onlardan daha güzel oynadılar. Türklerin has oyunları kaşıklı oyunlardır ve zeybek karışımıyla daha sonraları kaşıklı zeybek ortaya çıkmıştır. Benim okuduklarımdan çıkardıklarım böyle. Bu oyunların kökeni hakkında düşündüklerim.

Öncelikle, ben kelimenin kökenine ilişkin açıklama getirdim,dans tavrına,figürlerine değil.Türklerin has oyunları kaşıklı oyunlardır diye bir şey diyemeyiz kesin olarak , bunu dersek ben veya başka ilgilenenler "Azeriler,Kırgızlar,Uygurlar niçin kaşıkla oynamıyor?" diye sorar ve altından kalkamayız.Irak Türkmenleri de kaşıkla oynamalı o zaman veya İran'ın Kaşkayları,Azerileri,Karapapakları'nın da kaşıkla oynaması lazım.Öz be öz Türk olan ve diğer ırklarla etkileşimi en az olan Orta Asya'daki birçok Türk boyunun çeşit çeşit dansları vardır.Bunların hepsi de gittiği yöreyi kopyaladı,geliştirdi dersek ne kadar doğru olur? Mİlas'ın,Fethiye'nin Türklüğü tartışmasız Karakeçili,Horzum obalarının kurduğu yörük köylerinde,Aydın'ın,Bozdağ'ın,Salihli'nin,Edremit'in köylerindeki Honamlı,Horzum,Tahtacı gibi Orta Asya'dan geldiği yer belli olan kadim Türkmen/yörük obalarında niçin bir kaşık-zeybek etkileşimi meydana gelmedi peki? Ya da Giresun'un,Trabzon Şalpazarı'nın ünlü Türk boyu Çepnilerde?...

Dans figürlerinin,dans enstrümanlarının ortaya çıkışını ırkla açıklayamayacağımız durumlar vardır aslında.Salihli'nin yörükleri kaşık kullanmaz.Balıkesir'inkilerde kullananlar vardır ve kullanmayan köyler vardır.Dans duygusaldır.İç kıpırtısıdır.Çıkıvermesi an meselesidir bazı zamanlarda...İlla ki yerleşilen bölgenin dansından etkilenme olacak,kopyalanacak diye bir durum söz konusu olmaz ama olduğu durumlar da yok değildir.

Zeybek figürleri Türkler gelmeden önce de Ege'de vardı diyebilmek için Türklerden önce orada yaşamış kavimlerin kültürlerinin sıkı şekilde incelenmesi lazım gelir.Günümüze kadar gelen tarihi eserlerde,antik kentlerde,yazılarda,kabartma resimlerinde,heykellerde bununla ilgili kanıt aramak gerekir.Ben kesinlikle yoktur demiyorum.Türkler üzerlerine ekleme yapıp "zeybek" adıyla kendilerine mal etmiş de olabilir ama olmayabilir de.Zeybek türü dans Batı Anadolu'ya yerleşmiş Türkmen obalarının çıkardığı bir dans olamaz mı?Niye olmasın?Bu sitede amacımız biraz da bunu araştırmak,kanıtlara ulaşmak.

Dans ve diğer kültürel konularda bu kadar üretici olan bir topluma zeybek gibi bir dansı ortaya çıkarmak niye çok görülür ki? Bu kadar çeşitlilik,zenginlik içeren,köyden köye değişen bir renkliliğe sahip yapabildiysek zeybeği, niye biz üretmiş olmayalım?

Zeybek Kastamonu'da da vardır,Çankırı'da da vardır.Sadece Ege'de yerleşmiş Türklerde görülmez.Hatta Gümüşhane yöresinde "zeybek" adıyla anılan köy halk danslarına rastlarız.Orada askerlik yaparken bunu yaşlı bir amcadan dinlemiştim kahvehane sohbetinde.Bizim Ege zeybekleri gibi değilmiş tabii ama gene de onu andıran ve sadece erkeklerin oynadığı belli bir oyun olduğundan söz edilmişti.

Türkler kültür üretmede ve çeşitlemede çok usta bir millettir.Zeybek kelimesinin köken olarak Türkçe olma ihtimali daha kuvvetlidir.Dans figürlerinin de Türk boylarına has olma olasılığı oldukça güçlüdür.Ege'de Türkler gelmeden önce bu tür dansların oynandığının kanıtları var mıdır?Tarihi kalıntılarda,antik şehirlerde,sözlü-yazılı ürünlerde görülmüş müdür?Bunlar bir an önce gün yüzüne çıkmalıdır ve zeybeğin kökeni hakkındaki doğru-yanlış söylentilerin sonu gelmeli,netleşmelidir.

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Yaşadığı Şehir: Tokat

Mesajgönderen blkberk » 08 Mar 2010, 21:23

Zeybek kelimesinin köken olarak Rumca olduğu görüşü çürümüş olur bu durumda.Ege'den göç eden Rumların adalara ve Yunanistan anakarasına bu oyun kültürünü taşıdığı daha büyük ihtimaldir.İstanbul Rumları için bir zeybek kültürü söz konusu mudur?Trakya Rumları için de aynı...Konya'dan Larissa şehrine giden Rumlar kaşık havasını ve hatta Türk kadın giysisi bindallıyı da taşımış,hala yaşatmaktadır.Trabzon'dan Selanik'e giden Rumlar da kemençe çalıp horon teperler.Hatta bu kemençe ile katılmalarının Yunanistan'a Eurovision'da birincilik almasında katkısı büyük oldu. ("My number one" şarkısı hatırlayacaksınız

O zaman bu cümleler de üstteki açıklamanızla tutarsızlık gösteriyor. Rumlar da farklı bölgelerde farklı oyunlar oynayabilir.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 08 Mar 2010, 23:39

zeybekler kimlerdir ,nereden gelmişler ,zeybek kültürnün veya bu başkaldırı kültürünün aslı nereye dayanıyor gibi sorulara kafamızdaki kanaatleri oluşturan küçük yapıtaşları ortaya çıkmaya başladı .
ben bu seferde bunların sadece bir altını çizeyim istiyorum ki,sohbete iştirak etmek isteyenlerde biraz daha yol verelim
tez 1 : Zeybek kelimesinin kökeni türkçedir ,öyleyse zeybeklik türklere ait bir mefhumdur
tez 2: zeybek kelimesi anadoluda yunanlılara/ .../LILARA /.....LERE ait sözcüktür.
TEZ 3: Zeybek figürleri türklere ait danslarda vardır
tez 4: Zeybek figürleri Batı anadoluda türkler gelmeden evvel vardı
tez 5: zeybeklik kurumu celali isyanından sonra dağa kaçan yiğit türkmenler tarafından başlatılmıştır.
soru 1: Burada altını çizeyim yörüklük,türkmenlik karışık olarak kullanılmış, türkmenler kimdir ,yörükler kimdir ,zeybekler türkmen midir ,yörükmüdür ,yoksa aslında hiçbiri değil midir veya her ikiside aynı mıdır?
soru 2: zeybeklik kurumuyla ,zeybek dansları arasında bir ilişki varmıdır
soru 3: herhangi bir ortaasya ülkesinde "zeybek"isminde bir köy olması bize zeybek'in türkçe bir kelime olduğunu ispatlar mı ?
tez 6 :zeybek,özellikle batı anadoluyA yerleşen Türkmen obalarına ait bir danstır.
tez 7 :anadoluya gelen türklerin asıl dansları kaşıklı zeybektir.

yazılanlardan şimdilik bunları türetebildim.cem ve şükrüye şu makaleleri eklemesini tekrar hatırlatmış olalım.
Anlaşılan ovasından,yuvasından vede diyarından olan arkadaşlarımız yerinden oldukları halde sadece atalarının danslarını biliyorlar , geçmişi konusunda net bilgilere sahip değiller yada biliyorlar da bunları bizimle paylaşmak istemiyorlar görebildiğim kadarıyla (: (:
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 08 Mar 2010, 23:50

Zeybeklerin eskiden kervanların geçtikleri yollarda kahvehane işlettikleri, bu yoldan geçen kervanların güvenliğini sağladıkları, bunun karşılığında kervanlardan haraç aldıkları bilinir. Peki o dönemler de Osmanlı'nın zeybeklere bakış açısı neydi?

Onlara, kervanların güvenliğini sağladıkları için göz mü yumuyordu? Yoksa Zeybeklik Osmanlı'nın kabul ettiği bir teşkilat mıydı?

Zeybekler zaten halkın içinden çıkmadı mı? O halde zeybeklerin oynadıkları oyunlar da halkın oynadıkları oyunlar.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 09 Mar 2010, 12:05

blkberk yazdı:
Zeybek kelimesinin köken olarak Rumca olduğu görüşü çürümüş olur bu durumda.Ege'den göç eden Rumların adalara ve Yunanistan anakarasına bu oyun kültürünü taşıdığı daha büyük ihtimaldir.İstanbul Rumları için bir zeybek kültürü söz konusu mudur?Trakya Rumları için de aynı...Konya'dan Larissa şehrine giden Rumlar kaşık havasını ve hatta Türk kadın giysisi bindallıyı da taşımış,hala yaşatmaktadır.Trabzon'dan Selanik'e giden Rumlar da kemençe çalıp horon teperler.Hatta bu kemençe ile katılmalarının Yunanistan'a Eurovision'da birincilik almasında katkısı büyük oldu. ("My number one" şarkısı hatırlayacaksınız

O zaman bu cümleler de üstteki açıklamanızla tutarsızlık gösteriyor. Rumlar da farklı bölgelerde farklı oyunlar oynayabilir.

Hayır tam aksine, ben zeybeğin Yunan milletine atfedilmesiyle ilgili iddialara karşılık bunu yazdım.Oyunları çeşitlilik gösteren bir sürü millet vardır.Yunanistan yerlileri bu oyunları çok bilmez.Daha çok Balkan tarzı danslar mevcuttur.Zeybek türü danslar daha çok Türkiye'den giden göçmenlerde ve Türkiye'ye yakın adalarda vardır.Kefalonyalı Yunan ile Florinalı aynı oynamaz.Midillili zeybek tarzı danslar bilip oynarken Kozanili,Dramalı Yunan Balkan ezgileriyle,hora oynar.Onlar da birden farklı dans türü ortaya çıkarmış bir millet bizim gibi...Ben Rumların tek bir oyun tarzı olduğunu savunmadım zaten mantıksızlık olur; ama Kastamonulu Türkmen,Çankırılı Türkmen ile Muğlalı Türkmen zeybeği bilirken - ki Yunanistan anakarasından fazla bir mesafedir bu neredeyse- Muğlalı Rum,İzmirli Rum zeybek oynar ama Afyonlu,Konyalı Rum kaşık havası oynar.Bursalı dağ başında yerleşik Türkmen zeybek bilirken Bursa göçmeni Rum zeybeği bilmez,İzmir Rumu gibi oynamaz.Söyleyin şimdi; hangi millet hangisinden esinlenmiş görünüyor.Benim fikrim bu,açıklamaya çalıştığım da bu.

Eğer Eski Yunan veya sonradan Rum çıkışlı olsaydı Anadolu'daki daha geniş bir Rum coğrafyasında bilinmesi gerekirdi.Hiç Rum yaşamamış bölgelerde de zeybek türlerine rastlanması da bir diğer dikkat noktası.Türkler gelmeden öncesinde boş olan ve sonradan yörüklerin doldurdukları dağlarda çok köklü zeybek türleri var.Rumların sadece büyük kasabalarda yaşadıkları ve göçebe Türkmenlerle iletişimde olmadıkları kırsal yörelerde zeybek var.Peki bu nasıl açıklanır?

“Zeybek Kültürü ve Tarihi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir