Zeybekler Kimdir

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
Mesajlar: 775
Kayıt: 26 Eyl 2009, 23:39
İsim: Erdinç Çolak
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Re: ZEYBEKLER KİMDİR

Mesajgönderen ressamerdinc » 09 Mar 2010, 20:24

alif yazdı:değerli arkadaşlar bu konuda zeybekler.net sitesindeki forumda epey bir tartışma döndü. bunları tekrarlamak istemiyorum. özetle ben zeybeklerin kimlik olarak türk olduğunu ama zeybek kültürünün milliyet veya ırktan ziyade coğrafya ile ilintili olduğunu düşünüyorum. yani orada kim yaşasa bu kültür orada bir şekilde var olacaktı, daha önce de var olduğu gibi. yani zeybek kültürü zeybeklerle ortaya çıkmamıştır, belki binlerce yıllık bir geçmişi vardır, türkler ise sadece son bin yılda var olmuşlardır.


Tabii ki böyle sayısız örnek var dünyamızda, "samba" Brezilya ile özdeşleşmiş bir danstır mesela ve aslında Brezilya'ya sonradan gelen Afrika kökenlilerin danslarından doğmuştur ama Latin Amerika'nın kültürüne mal olmuştur.En azından bunun geçmişi bellidir.Orijini,kökeni,tarihsel gelişimi izlenebilmektedir.Gene de kimse çıkıp da bu dansın illa ki Afroamerikan geçmişinden bahsetmez.Brezilya'nın rengi olarak algılamıştır dünya.Brezilyalılar da öyle lanse ederler.Başka bir kültüre dayansa da kökeni , bunu geliştiren ve günümüze getirenler bütün Brezilyalılar olduğu için kimse eski çıkış noktasını vurgulamak için kıvranmaz bu ülkede.

Zeybeğin binlerce yıl önceden Anadolu'da var olduğunu kesinlikle söylenebiliyorsa ve bu coğrafyada Türklerden önce ortaya çıktığı iddia ediliyorsa iddia sahiplerinin zeybeğe gönül vermiş ve zeybek torunu olan binlerce insana kanıt borcu vardır.Eski Anadolu uygarlıklarının sözlü-yazılı bir metninde, bir anlatımda, bir kabartma resminde, bir antik kentte, kazı bölgesinde bunun kanıtı var mı? Biz de bunu sorguluyoruz madem ki öyle.İlla ki Türkler ortaya çıkarmıştır gayesi değildir bu; zenginleştiren ve bu mükemmel hale getirenler biziz ve tabii ki sahipleneceğiz.Sahiplenilmese şu tartışma olmazdı zaten ; ancak "Türklerden başkası gelse de,orada kim olsa bu dans bu şekilde olurdu."demek bizim katkımızı küçümsemek olur diye düşünüyorum ben.Bu ırkçılık olarak algılanmasın.Bu kültüre emek verenlerin hakkını vermek olarak algılansın.

Biz zeybeğin Türklerden öncesi öyküsünü merakla bekliyoruz bu halde.İşte bu gözler önüne serildiğinde "Biz Anadolu'da olmasaydık ve var olan bu dansla tanışmasaydık zeybek şimdiki durumunda olur muydu?" "Neler katmışız?" tahayyülünü yaşamak istiyoruz.Bunu zeybeğe gönül verenler olarak istemek,merak etmek hakkımız ve merakla iddia sahiplerinin,savunucularının,elinde tarihsel kanıt olanların bizi bilgilendirmesini istiyoruz.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
Mesajlar: 775
Kayıt: 26 Eyl 2009, 23:39
İsim: Erdinç Çolak
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Re: ZEYBEKLER KİMDİR

Mesajgönderen ressamerdinc » 09 Mar 2010, 23:11

Hocam, benim ısrarla merak ettiğim ve takıldığım nokta "Daha önce de var olduğu" noktası.İşte bu dönemi merak ediyorum,ediyoruz.Ben araştırma yapmadım.Sizin bu konudaki bilgilerinizden yararlanmak isteriz.Türkler öncesi zeybeğin ilk hali hakkında bilgi almak istiyoruz.Ne şekilde icra edilirmiş,şimdikine ne kadar yakınmış vb...

Tabii ki, "bir şekilde" var olsaydı adı zeybek olmazdı belki,şimdiki gibi bir dans tavrı da olmazdı.Şu tartıştığımız dans kültürü olmazdı da başka bir şey olurdu.Hal böyle ise ben - ki benim düşüncem ve içimden gelendir - zeybeğin Türkmen obalarının,Türklerin üretimi olan bir dans ve kültür olduğunu savunmakta abes bir nokta olmadığını düşünüyorum.Tarih başka türlü gelişseydi de bizim müdahalemiz olmasaydı "Aynı şekilde var olmayacağı" ifadesine dayanarak söylüyorum: O zaman başka bir dans türünden bahsediyor olunacaktı.Patentinin bize ait olduğunu savunmaktan kendimi alamıyorum.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 1534
Kayıt: 03 Haz 2008, 23:59
İsim: Kadir F. Dansman
Cinsiyet: Bay
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Re: ZEYBEKLER KİMDİR

Mesajgönderen aseymen » 09 Mar 2010, 23:30

alif yazdı:değerli arkadaşlar bu konuda zeybekler.net sitesindeki forumda epey bir tartışma döndü. bunları tekrarlamak istemiyorum. özetle ben zeybeklerin kimlik olarak türk olduğunu ama zeybek kültürünün milliyet veya ırktan ziyade coğrafya ile ilintili olduğunu düşünüyorum. yani orada kim yaşasa bu kültür orada bir şekilde var olacaktı, daha önce de var olduğu gibi. yani zeybek kültürü zeybeklerle ortaya çıkmamıştır, belki binlerce yıllık bir geçmişi vardır, türkler ise sadece son bin yılda var olmuşlardır.Sevgili Alifuat hocam sen bu sohbete katılmasaydın arkadan ittirecektim bilesin (: . Ancak eminim seninde çok iyi farkında olduğun üzere ben olaya sadece dans müzik yönünden tek boyutlu bakmıyorum . Zeybeklik tarihininde bu konuda en detaylı eserlerde dahi benim hayal ettiğim çok boyutlulukla ele alındığına şahit olmadım , belki cahilliğimizdendir.
senden özellikle ricam bu sohbet geliştikçe ,diger konulardaki katkilarinin yanisira senin o çok başarılı olduğun müziklerin kardeşliğinden yola çıkarak kurduğun etnik ve kültürel ilişkileri kurmakta bizi eksik bırakmaman. Sana sözveriyorum ki , bu konunun o klasik zeybekler yunan kökenlimidir yoksa türk kökenli midir milliyetçi geyiğine dönmesine müsaade etmeyeceğim , ve eminim sende daha evvel gittiğin ufukları aşmak durumunda kalacaksın.

selamlar
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

blkberk
Zeybek
Zeybek
Mesajlar: 414
Kayıt: 19 Ağu 2009, 00:52
İsim: Berkan Karagöz
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Tokat

Re: ZEYBEKLER KİMDİR

Mesajgönderen blkberk » 10 Mar 2010, 00:46

Duygusallığı bir kenara bırakıp objektif düşünmek gerekir.

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 667
Kayıt: 27 Ağu 2009, 10:52
İsim: Hüseyin Armutoğlu
Cinsiyet: Bay
Memleket: Çanakkale
Yaşadığı Şehir: Çanakkale
Oynadığınız Ekip: Ç.Kale Belediye S.K.

Re: ZEYBEKLER KİMDİR

Mesajgönderen fes17 » 10 Mar 2010, 14:15

Bende Ali Fuat Hocama Katılıyorum Zeybekler Kimlik olarak Türktür ve yaşadıkları bölgede var olan kültürden etkilenip,gelişip çoğalarak kendi kültürlerini yaratmışlardır.
Dur yolcu gelip bilmeden bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir

Eğilde kulak ver bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 1534
Kayıt: 03 Haz 2008, 23:59
İsim: Kadir F. Dansman
Cinsiyet: Bay
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Re: ZEYBEKLER KİMDİR

Mesajgönderen aseymen » 11 Mar 2010, 13:51

Cok sevgili arkadaşlar , biraz yavaş lütfen
Anladığım kadarıyla ,hızla sonuçlara vardığımıza göre, zeybek kelimesinin kökeninde mutabık kaldik. Anadoluya nasıl geldikleri konusunu anladık, sonra Celali ayaklanmalarıyla o güne kadar uslu uslu evinde oturup çocuklarına bakan, bu türkmen ve/veya yÖrük ve de Türk kökenli oldugu şüphe götürmez (sizce hangisi) zeybeklerin hain osmanlıya karşı her biri bir Köroğlu misali ezilen yurdum insanını korumak icin camışını ,buğrasını ,çadırını ötekilere emanet edip dağlara cikti . Bu esnada "ulen bu osmanli bizi zaten eskiden de sevmezdi varsın peşimizde olsun zaten celali isyanlarıda çıkmış ,bize ilişmez , boş duranı Allah sevmez " deyip herzaman yanlarında gezdirdikleri müzisyenlere el edip "hele çalında şuradan iki diş dans edip türkümüzu çığıralım" mı demişler dir.bu esnada adamlar oynamaya durunca , zaten görüyoruz ki hepsi aslında birer Rudolf Nureyev dengesine sahip dansçı ... Buna kim inanir , Kadir(ASEYMEN) İnanır , birde (sitemiz mensuplarını tenzih ederek söylüyorum) "ben sadece zurnayı duydum mu oynarım gerisine karışmam" diyen halkoyuncular.

zeybek hocalarına zeybek figürlerindeki bazı temel figürlerin anlamını soruyorum cevaben , yörük ali ve çakırcalı'ya atıfta bulunarak onaların bazı özellikleriyle ilinti kuruyorlar . yahu bu mübarek adamlar zaptiyeler,diğer çeteler ve yunanlıyla savaşarak mı geçirmiş vaktini yoksa zeybek oynayarak mı ?
O ZAMAN BUYURUN BENDEN İDDİA ,ÜSTELİK ABSURD OLUP İLGİ ÇEKMEK BABINDA YAZMIYORUM ,

"ZEYBEK KÜLTÜRÜNÜN ÇIKIŞ NOKTASI OLAN ZEYBEKLERLE ,BİZİM NİSPETEN DAHA YAKINDAN TANIDIĞIMIZ VE ZEYBEK OLARAK ADLANDIRDIĞIMIZ ÇAKIRCALI,YÖRÜK ALİ , DEMİRCİ MEHMET EFE VS. FARKLI KÜLTÜREL YAPILARA MENSUPTUR,SOSYOLOJİK OLARAK AYNI SAYILAMAZ "

BUNU HEMEN AÇMAYACAĞIM , HEPSİ SIRAYLA O YÜZDEN KESİN SONUÇLARA VARMAKTA ACELE ETMEYELİM DERİM.
ŞÖYLE BAŞLAYALIM DERİM ;
EĞER BU ZEYBEKLER TA ORTA ASYADAN BERİ MEVCUT OLAN BİR İSİMLEMEYSE ŞUNLARI BİR BATI ANADOLUYA GETİRELİM VE OSMANLININ KARŞISINA DİKELİM, SİZCE BU SÜREÇ NASIL GERÇEKLEŞMİŞ ?
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

blkberk
Zeybek
Zeybek
Mesajlar: 414
Kayıt: 19 Ağu 2009, 00:52
İsim: Berkan Karagöz
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Tokat

Re: ZEYBEKLER KİMDİR

Mesajgönderen blkberk » 12 Mar 2010, 00:42

Zeybek (efelik) kültürünün ve zeybek kelimesinin Türklere has olduğunu, ama oyun figürlerinin temelinin veya başlangıcının Egeye has olduğu noktasına mı geldik?

Bir de şöyle bir soru var. Yöredeki Türk Halkı zeybek oynadığı için mi efeler zeybek oynadı? Yoksa efeler zeybek oyunlarını oynadığı için mi halk zeybek oyunlarını içselleştirdi?
En son blkberk tarafından 12 Mar 2010, 01:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 1534
Kayıt: 03 Haz 2008, 23:59
İsim: Kadir F. Dansman
Cinsiyet: Bay
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Re: ZEYBEKLER KİMDİR

Mesajgönderen aseymen » 12 Mar 2010, 01:21

Berkan,harikasın sende aynı yaklaşımı yakaladın ,eğer işin buraya kadar olan kısmı doğruysa ,böyle olduğunu bilen biri nasıl olduğunu anlatsın , bizlerde o konulardaki karşı tazleri soralım ,örneğin diğer illeri bilmem ama dans olarak adı zeybek olmayan ama zeybek formunda olan kastamonu bölgesinde halk oyunları olduğunu biliyoruz gibi.
Eski hocalar sağolsunlar bir çok şeyi güzel yapmışlar ama çıkıp bazılarıda Bitlis zeybeğinden bahsetmiş yazılarında ,sanki ayrı bir oyunmuş gibi, Harkuştanın başlangıç kısmı olan malafani oyunundan..
benim söylediğim öyle birşey değil net zeybek oyunlarından bahsediyorum , ama gümüşhanenedekini ne duydum ne de gördüm,eğer elinde kaydı olan paylaşırsa müteşekkir kalacağım.
ben kısmetse eğer önümüzdeki hafta kastamonu topal koşmasını buradan paylaşacağım

Ancak camiadaki bilinen tüm zeybek paradigmasına ters birşey söyledim ,hayrettir kimseden ses çıkmadı !!,,
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz


“Zeybek Kültürü ve Tarihi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir