Yörük Ali

Kütahya Yöresi'nde oynanan halk oyunları ile ilgili bir repertuar çalışmasıdır.

Moderatör: ferace efe_43

Kullanıcı avatarı
Repertuar
Yönetici
Yönetici
İsim: Zeybekoloji
İletişim:

Yörük Ali

Mesajgönderen Repertuar » 28 Ara 2010, 14:35

Yöresi: Kütahya
Oynandığı Yerler:
Zeybekoloji Rep. No: 43 - 0020
Derleyen:
Açıklama:

yörük ali.mp3

Oyunu sergileyen ekipler;

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
    aseymen
    Yönetici
    Yönetici
    İsim: Kadir F. Dansman
    Memleket: Ankara
    Yaşadığı Şehir: İstanbul

Re: Yörük Ali

Mesajgönderen aseymen » 21 Oca 2014, 22:24

bu türkü bana biraz aman gül ali , türküsünü çağrıştırdı , ritmide çok kütahya tarzına benzetemedim.bu türkü gerçekten kütahya repertuarına kayıtlı mı
    Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
    Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
    poyraz
    Kızan
    Kızan
    İsim: Bilgin Bayar
    Oynadığınız Ekip: Çorlu Belediyesi

Mesajgönderen poyraz » 21 Oca 2014, 23:38

Bencede bu türkünün ezgisi Aman Gül Ali ile aynı . Sadece sözler farklı. ( Yerden aldım keseri vuramadım enseri) aslı roman havasıdır.

Kullanıcı avatarı
    alif
    Yatak
    Yatak
    İsim: Ali Fuat Aydın
    Memleket: Aydın
    Yaşadığı Şehir: İzmir
    İletişim:

Mesajgönderen alif » 22 Oca 2014, 10:20

Bir şeyin aslını tespit etmek çok zordur; bu tür iddialı sözlerde temkinli olmak gerek; örneğin gül ali isimli roman havası elmalı isimli türküye benzer hatta aynısıdır.

ressamerdinc
    Baş Zeybek
    Baş Zeybek
    İsim: Erdinç Çolak
    Memleket: Balıkesir
    İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 25 Oca 2014, 15:27

Kadir ağabey, bu türküyü aynı adla ve yukarıdaki tavrıyla ("Aman yörük Ali" şekliyle) küçükken Dursunbey'de söylerdik.Köydeki çocuklar bir oyunda bunu el çırparak söylerlerdi.Bunu hatırlayabiliyorum.
    Bu tarz oyunlar Domaniç kesimindeki köylerde ve Kütahya şehir merkezinde-merkez köylerinde vardır.Kütahya yarışmalarında da bu hızda ve tavırda kız oyunları oynanır.Yarışma kayıtlarından izleyebilirsiniz.Bursa bakır havalarını paylaşmıştım hatırlarsan.Aynı ritim ve hız onlarda da mevcut.Domaniç ilçesi Bursa dağ yöresinin devamı niteliğindedir.Bu köylerin halkı da Kütahya'dan çok Bursa iliyle ekonomik bağlantı içerisindedir.Bu kültüre de yansır.Bu müzik ve tavır Kütahya yöresinde (Domaniç kısmında) rastlanabilir.Bursa dağ yöresinde örnekleri çoktur.Domaniç buraya sınırdır ve devam eder.Ayrıca bahsettiğim bu bölgenin hemen kuzeydoğu kısmına denk gelen İnegöl ve Kütahya'nın Sabuncupınar bucağı civarında muhacir Türk köyleri çoktur.Buraların da etkilemesiyle bazı kadın oyunlarında Trakya tavrına rastlanmaktadır.E bu türkü yörük köyüne gelince hemen uyarlanıyor ve "Yörük Ali" oluyor. Bizde böyle.
    En son ressamerdinc tarafından 25 Oca 2014, 15:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

ressamerdinc
    Baş Zeybek
    Baş Zeybek
    İsim: Erdinç Çolak
    Memleket: Balıkesir
    İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 25 Oca 2014, 15:42

aseymen yazdı:bu türkü bana biraz aman gül ali , türküsünü çağrıştırdı , ritmide çok kütahya tarzına benzetemedim.bu türkü gerçekten kütahya repertuarına kayıtlı mı

Kadir ağabey, bu videoyu Hüseyin ağabey paylaşmış.Kütahya HEM oynuyor.Kızlar sahneye girer girmez oynadıkları oyuna dikkat et.Yukarıdaki Yörük Ali tavrıyla-hızıyla hemen hemen aynılık taşıyor.Buna benzer örnekleri buldukça bu sayfada paylaşırım.

http://www.youtube.com/watch?v=8qquzRJZXdk

“Kütahya Halk Oyunları Repertuarı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir