Besleme

uşak oyunlarını kütahya oyunlarından ayıran özellik

Uşak Yöresi hakkında bilgi paylaşımı içerir.

Zeybekoloji.Com Arama Motoru

uşak oyunlarını kütahya oyunlarından ayıran özellik

İleti paguass » 18 Kas 2010, 19:52

sevgili uşaklı ve kütahyalı arkadaşlar uşak oyunlarını kütahya oyunlarından ayıran temel özellik nedir acaba konu hakkında çalışması olan arkadaşımız varsa bizleri aydınlatırsa seviniriz... bergamadan sevgiler

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek

Uyarılma: (0%)
Teşekkür etti: 587
Teşekkür aldı: 689
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Re: uşak oyunlarını kütahya oyunlarından ayıran özellik

İleti acsev2003 » 23 Kas 2010, 03:10

Kişisel görüşüm şu, ezgi açısından Uşak oyunları daha kıvrak ezgilere sahip, kadın oyunlarının zengin olduğu bir yöre

acsev2003
Yatak
Yatak

Teşekkür etti: 54
Teşekkür aldı: 147
İsim: Ali Sev

İleti ferace efe_43 » 23 Kas 2010, 18:23

Uşak'ta bilindiği üzere Kütahya gibi kaşıklı zeybek ağır basmakta.fakat teke yöresinden de izler taşıyan bir yöre bildiğim kadarıyla.Kütahya ve Uşak arasında çok bariz farkların olacağını ben şahsen zannetmiyorum.Bir dönem Uşağın Kütahya kazası olduğunu da düşünürsek tabi.ama mutlaka ufak tefek farklılıklarda çıkacaktır.Bu da gayet normaldir diye düşünürüm.Bu konuda daha detaylı bir araştırma yapan arkadaşlarımız varsa görüşlerini bekliyoruz.Saygılarımla

Nasıl olsa uçar da can, kalır ten;
Bir ah tuttu şu dağları derinden.
Yörük Efe vuruldu üç yerinden.
“Yazık olsun Telli Doru şanına,
Eğil de bak mor cepkenin kanına”.
Kullanıcı avatarı
ferace efe_43
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 186
Teşekkür aldı: 1458
İsim: Hüseyin Kerem

ferace efe_43 isimli üyemize teşekkür edenler.:
paguass

İleti selendili » 26 Şub 2012, 20:37

Benim de çok merak ettiğim bir konu bu, bir Selendi'li olarak. İnternette bu ve buna benzer yöre karşılaştırmaları hakkında bilgi bulamadım. Bizim kültürümüz ve oyunlarımız Kütahya ile çok benzerlik taşıyor, ama kültür konusunda bir Turgutlu'dan çok Burdur'a ya da Acıpayam'a daha yakınmışız gibi geliyor, belki de coğrafyadan bilemiyorum.

selendili
Müdavim
Müdavim

Teşekkür etti: 0
Teşekkür aldı: 0
İsim: mustafa

İleti tugayefe » 29 Kas 2012, 14:39

ferace efe_43 yazdı:Uşak'ta bilindiği üzere Kütahya gibi kaşıklı zeybek ağır basmakta.fakat teke yöresinden de izler taşıyan bir yöre bildiğim kadarıyla.Kütahya ve Uşak arasında çok bariz farkların olacağını ben şahsen zannetmiyorum.Bir dönem Uşağın Kütahya kazası olduğunu da düşünürsek tabi.ama mutlaka ufak tefek farklılıklarda çıkacaktır.Bu da gayet normaldir diye düşünürüm.Bu konuda daha detaylı bir araştırma yapan arkadaşlarımız varsa görüşlerini bekliyoruz.Saygılarımla

evet kütahyayla bazı ortak oyunlar var ve ayrıca kaşıkla oynanan oyunlar çoğunlukta ,kadın oyunları daha zengin fakat teke yöresinden izler taşıdığını pek düşünmüyorum

ayrıca benim şahsi kanaatim uşak yöresindede körüklü çizme olduğunu düşünüyorum kostüm olarak buda ortak olmalı aksini iddia eden arkadaşlar hocalarım varsa açıklama yapabilirlermi acaba neden uşak iklim bakımından egenin en soğuk ,kışların en ağır geçen illerinden olmasına rağmen efelerine " körüklü çizme giyemezler, uşakta körük yok, puştol yok "tepkileriyle karşılaşıyoruz ,efeler eğer dağda yaşıyorsa teklikeleri kaşıklarlamı savuşturdular :) gerçekten merak ediyorum ciddi anlamda bu konuda araştırması olanlar açıklama yapabilirlermi acaba teşekkürler ve saygılar.

Sarı zeybek şu dağlara yaslanır
Yağmur yağar silahları ıslanır
Bir gün olur deli gönül uslanır
Eyvah olsun telli de doru efem şanına
Eğil bir bak mor cepkenin efem kanına
Karşı dağı duman duman bürüdü
Üç yüz atlı beş yüz yaya efem yürüdü
Sarı zeybek şu cihanda bir idi
Kullanıcı avatarı
tugayefe
Müdavim
Müdavim

Teşekkür etti: 3
Teşekkür aldı: 5
İsim: TUGAY
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: Uşak
Oynadığınız Ekip: İFAK GSK

tugayefe isimli üyemize teşekkür edenler.:
ressamerdinc

İleti ressamerdinc » 02 Arl 2012, 09:59

Uşak'ın güneyinde Denizli sınırındaki ilçelerde köylerde tabii ki Teke yöresi etkileri vardır.Bırakın onu Burdur'dan Bursa Keles ve Orhaneli'ye 9/8'liklerde büyük benzerlik vardır mesela.Bir Dursunbey bir Bursa türküsünü Burdur türküsüyle karıştırabilirsiniz.Bu ilginç bir durum değildir.Yörüklerin göç yollarıyla alakalıdır. Ayrıca Kütahya'dan Uşak'a çok değişme olmamakta ancak Uşak merkezinden, Banaz'dan Eşme'ye, Güney'e doğru gidildikçe Denizli Burdur etkileri de daha göze çarpar.Tabii ki Teke zortlatması gibi sadece Teke karakteri taşıyan oyunlar görülüyor demek değildir bu.
Uşak ile Kütahya köyleri arasında oyunlar ve giyim açısından fark da çoktur bence.Uşak köyleri Kütahya köylerine göre daha yörük karakterli giysi ve adetler taşır.Murat Dağı'nın Uşak tarafındaki köylerinde Kütahya'nın şalvarlı takımları , uzun örtüleri birden kesilir.Oyunlar da biraz daha hızlanır.

ressamerdinc
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 973
Teşekkür aldı: 1055
İsim: Erdinç Çolak
Memleket: Balıkesir

İleti aseymen » 12 Şub 2013, 22:19

tugayefe yazdı:....
ayrıca benim şahsi kanaatim uşak yöresindede körüklü çizme olduğunu düşünüyorum kostüm olarak buda ortak olmalı aksini iddia eden arkadaşlar hocalarım varsa açıklama yapabilirlermi acaba neden uşak iklim bakımından egenin en soğuk ,kışların en ağır geçen illerinden olmasına rağmen efelerine " körüklü çizme giyemezler, uşakta körük yok, puştol yok "tepkileriyle karşılaşıyoruz ,efeler eğer dağda yaşıyorsa teklikeleri kaşıklarlamı savuşturdular :) gerçekten merak ediyorum ciddi anlamda bu konuda araştırması olanlar açıklama yapabilirlermi acaba teşekkürler ve saygılar.

bu çizme konusu sitede bayağı tartışılmıştı. Çizme anadoluda bir statü sembolüdür, osmanlıda günlük yaşama girmeside zeybeklik kurumunun aktif bir şekilde tarih sahnesine çıkışından çok sonralara rastlar. O zaman şartlarında ne bir yörüğün nede yaşam tarzı olarak dağda ormanda yaşayan bir insan grubunun giyeceği bir kıyafetde olmadığını düşünüyorum. Körüklü çizmeyi daha ziyade kurtuluş savaşı sırasında efelerin poz verirken ayaklarında görüyoruz.

Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz
Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 3449
Teşekkür aldı: 2079
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul