Besleme

Çanakkale içinde aynalı çarşı

Türkü paylaşımları

Zeybekoloji.Com Arama Motoru

Çanakkale içinde aynalı çarşı

İleti acsev2003 » 18 Mar 2011, 16:03

Kastamonu yöremize ait bu türküyü anma günü nedeniyle ekledim. Bu türkü genelde notası değiştirilip yanlış uslup ve tavırla icra ediliyor. Doğru icra ise ekte sanatçı Salih Turhan'ın söylediği gibi...

Çanakkale içinde aynalı çarşı.mp3

Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
acsev2003
Yatak
Yatak

Uyarılma: (0%)
Teşekkür etti: 54
Teşekkür aldı: 147
İsim: Ali Sev

6 acsev2003 isimli üyemize teşekkür edenler.:
Alagözoğlu, captany, Efe, erboy, habibe, kostak ali efe

Re: Çanakkale içinde aynalı çarşı

İleti fes17 » 19 Mar 2011, 13:42

Çanakkale Türküsü Kimin?
Dünya savaş tarihinde Çanakkale Geçilmez sözüyle yerini alan Çanakkale Zaferi, müzik literatüründe de Çanakkale Türküsü ile tanınıyor.

Çanakkale içinde Aynalı Çarşı/ Ana ben gidiyorum düşmana karşı dizeleri ile hala dillerden düşmeyen türkü hakkında, Türkiyede müzikolog Onur Akdoğu ve Ömer Çakırın önemli çalışmaları bulunurken, Çanakkalenin ve Çanakkale Savaşlarının simgesi haline gelen türkünün notaları, TRT kaydından 30 yıl önceki haliyle Alman bilim kaynaklarında da yer alıyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr.Ali Osman Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale Türküsünün, halen nereye ve kime ait olduğunun merak edilen konular arasında yer aldığını söyledi.

Türkünün bazı kaynaklarda Kastamonu Türküsü olarak kabul ördüğünü, bunun tek nedenin de TRT kayıtlarındaki ilk derlemenin buradan yapılmasından kaynaklandığını anlatan Prof. Dr. Öztürk Bu konuda pek çok sav vardır. Ancak bunlardan en gerçekçisi ve gerekçelisi türkünün Çanakkale Savaşlarında yeniden canlanmış anonim bir (ağıt) türkü olduğudur. Bu konuda pek çok kaynak mevcuttur. Yani bir türkü derlendiği yöreye ait olmak zorunda değildir dedi.

Türkünün Çanakkale'de derlendiği ve söylendiğini gösteren pek çok kaynak bulunduğunu, Alman Willi Heffening ile Karl Hadank adlı araştırmacıların 1917 ve 1918 yıllarında, Marmara Denizinin güney kıyısındaki küçük bir liman kasabasında Türk askerleri ile çocuklarının türküyü söylediğini anlattığını belirten Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:

Alman Araştırmacı Hadank askerler ve çocuklar tarafından bu türkü kadar sık söylenen bir başka türkü duymadım demiştir. Yine 29 Eylül 1914 tarihli Emrullah Nutku'nun kaleminden çıktığı anlaşılan bir mektuba göre;birkaç günden beri Çanakkale sokaklarından askerler geçiyor. Çanakkale içinde Aynalı Çarşı/Ana ben gidiyorum düşmana karşı şarkısını söylüyorlar. Bu iki önemli otantik bilgi, türkünün birçok açıdan Çanakkale yöresine ait olduğunu kanıtlıyor. Sonuç olarak türkü, yalnızca Çanakkale Savaşları ile ilgili olduğu için değil her yönüyle Çanakkale'ye aittir

18 MART Üniversitesi (ÇOMÜ) ÇANAKKALE
Öğretim Üyesi Prof. Dr.Ali Osman Öztürk

Daha geniş bilgiler aşağıdaki linktedir.
canakkale-yoresi/canakkale-turkusunun-hikayesi-t2423.html

Dur yolcu gelip bilmeden bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir

Eğilde kulak ver bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir
Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 2311
Teşekkür aldı: 1871
İsim: Hüseyin Armutoğlu
Memleket: Çanakkale
Yaşadığı Şehir: Çanakkale
Oynadığınız Ekip: Ç.Kale Belediye S.K.

3 fes17 isimli üyemize teşekkür edenler.:
Alagözoğlu, ayselseker, paguass

İleti acsev2003 » 20 Mar 2011, 01:47

Bu türkü ne bileyim biraz zeybek, yiğitlik tavrı ile icra edilmeli. Oysa genelde Yavuz Bingöl'ünki gibi söyleniyor. Çanakkale zaferinde Kastamonu en fazla şehit veren il olduğundan türkünün kaynağı burasıdır diyeceğim ancak bu yorum halk bilimi açısından değerlendirilmeye açık...

acsev2003
Yatak
Yatak

İleti kostak ali efe » 20 Mar 2011, 10:59

acsev2003 yazdı:...Çanakkale zaferinde Kastamonu en fazla şehit veren il olduğundan...

bu tam olarak doğru değil hocam ve konuyla doğrudan alâkası olduğunu sanmıyorum.. saygılarımla

"Yanılmak insanca, bağışlamak kutsalca bir iştir."
Aleksandır Pope
Kullanıcı avatarı
kostak ali efe
Yatak
Yatak

Teşekkür etti: 133
Teşekkür aldı: 86
İsim: Ali Erkam

İleti acsev2003 » 20 Mar 2011, 11:30

Aşağıdaki linkteki verilere göre dediğin gibi, ancak türkünün kaynağı konusunda bir fikir verebilir bu büyüklükler. Onur Akdoğu'nun da bu türkünün beste olduğu noktasında araştırması vardı bildiğim kadarıyla.

http://www.main-board.eu/tarih-genel/47 ... ayisi.html

acsev2003
Yatak
Yatak

İleti kostak ali efe » 20 Mar 2011, 11:45

ben de İbrahim Güran YUMUŞAK'ın kitabından incelemiştim bu konuyu.. sayılar -doğal olarak- değişiklik gösterse de sıralama aynı..
yine Yumuşak'ın dediğine göre; en çok şehit veren köy, Kastamonu'da bulunan Güzlük köyü (25 şehit).. belki bu bağlamda türkünün kaynağını buraya ilişiklendirmek mümkün olabilir..

"Yanılmak insanca, bağışlamak kutsalca bir iştir."
Aleksandır Pope
Kullanıcı avatarı
kostak ali efe
Yatak
Yatak

Teşekkür etti: 133
Teşekkür aldı: 86
İsim: Ali Erkam