Besleme

Ege'ye mal olmuş "Şerife'm" Türküsü ve Öyküsü

Efelerimiz için yazılmış türkülerimizin sözlerini, hikayelerini paylaşabileceğiniz bölümüz :)

Zeybekoloji.Com Arama Motoru

Ege'ye mal olmuş "Şerife'm" Türküsü ve Öyküsü

İleti ressamerdinc » 03 Kas 2009, 21:36

1910'lu yıllarda Dursunbey'e bağlı Durabeyler Köyü'nde işlenmiş cinayetin ardından yakılmış bir türküdür Şerife'm. Günümüzde halk oyunları yarışmalarında yerini bulmuş, Ege'de mahalli kasetlerde yaygın söylenmeye başlamış bu türkünün öyküsü şöyle:

"Gocismil" (Koca İsmail) lakaplı bir Durabeylerli hunharca katledilir ve köy dışında tarla avlusu dibine gömülür.Cinayeti işleyen konusunda tartışmalar vardır.Yaygın hikayeye göre Şerife'ye sevdalanan İsmail'in istediği olmaz ve aile kızı vermez.İsmail sevdasına engel olamaz ve yolda yolakta Şerife'yi sıkıştırıp rahatsız eder.Bundan tedirgin olan Şerife ailesine haber verir ve sinirlenen aile erkekleri İsmail'i öldürüp tarla çitinin dibine gömerler.İsmail , kaybolmasının ardından köye ve civara merak konusu olur.İsmail'in kara sevdasının ardından bu türkü yakılır.Türkünün birden fazla adı vardır.Bunlardan en bilineni Şerife'mdir. Oymat'ın Dereleri,Penceresi Damaklı da bilinen diğer yaygın adlarıdır.Adlar farklı olsa da türkü aynı türkü,öykü aynı öyküdür.Türkümüzün sözleri şöyle:

ÖN HATIRLATMA

Goymat :Durabeyler-Kızılöz-Hacılar köylerine yakın bir orman mevkiinin yöresel adıdır.
Gocismil: Goca İsmil (Koca İsmail'in yöresel söylenişidir.Dursunbey köylerinde halk Arapça kökenli isimleri Türkçe'deki ünlü uyumlarına göre değiştirmiştir.İsmail: İsmil veya İsmel gibi...)

Goymat'ın dereleri
Şerife'nin sineleri (veya nereleri)
Gocismil'e sen açtın ya Şerife'm sen yaktın beni
İyi olmaz yareleri

Şerife'm yola yürüdü.
Al paçayı sürüdü.
Gocismil'in ölüleri Şerife'm sen yaktın beni,
Çit içinde çürüdü.

Penceresi damaklı (veya parmaklı)
Şerife'm elma yanaklı
İstedim de vermediler Şerife'm sen yaktın beni
Canın çok mu gıymatlı ( veya malın çok mu gıymatlı)

ressamerdinc
Yönetici
Yönetici

Uyarılma: (0%)
Teşekkür etti: 973
Teşekkür aldı: 1055
İsim: Erdinç Çolak
Memleket: Balıkesir

3 ressamerdinc isimli üyemize teşekkür edenler.:
aseymen, davazlı, Efe

Re: Ege'ye mal olmuş "Şerife'm" Türküsü ve Öyküsü

İleti Efe » 03 Kas 2009, 22:11

Benim bildiğim, Goca İsmil'e Şerife'yi zorla babası satarak evlendirmiş.

Şerife çok güzel biriymiş ki, kocası öldükten sonra dedikodular çıkmaya başlayınca, babası Goca İsmil'le zorla evlendirmiş. Sonrasında Şerife'yi Goca İsmil öldürmüş.

Forum Kuralları: Lütfen Forum Kuralları'nı gözden geçiriniz.

Zeybekler: Facebook Zeybekler Sayfası

Lütfen Teşekkür Et butonu kullanımına özen gösteriniz.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 4903
Teşekkür aldı: 8661
İsim: Ćém Bőś.
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

2 Efe isimli üyemize teşekkür edenler.:
davazlı, ressamerdinc

İleti ressamerdinc » 03 Kas 2009, 22:26

Köyde duyduğumu aktadrım Cem, Durabeyler bizim komşu köyümüz.Kız alıp vermeler de var bayağı.Dinlediğim böyle.Türkünün sözleri aynen yöredeki gibi.Sözlere bakacak olursak İsmail'in öldüğü ve cesedinin çit dibinde çürüdüğünü anlatıyor.Şerife'nin öldüğünü söyleyen hiç duymadım yöremizde.

ressamerdinc
Yönetici
Yönetici

ressamerdinc isimli üyemize teşekkür edenler.:
davazlı

İleti ressamerdinc » 03 Kas 2009, 22:28

Bir başka yaşlı da şöyle anlattı; Şerife ile İsmail evlenir.Ardından Şerife zaten gönülsüz evlendiği İsmail'i bir anlık sinirle öldürür ve çit dibine gömer.O yüzden "Gocismil'in ölüleri çit içinde çürüdü" , veya "Şerfe'm sen yaktın beni." denir.İsmail'in Şerife'yi öldürdüğü hiç anlatılmaz.

ressamerdinc
Yönetici
Yönetici

İleti Efe » 03 Kas 2009, 22:30

ressamerdinc yazdı:Köyde duyduğumu aktadrım Cem, Durabeyler bizim komşu köyümüz.Kız alıp vermeler de var bayağı.Dinlediğim böyle.Türkünün sözleri aynen yöredeki gibi.Sözlere bakacak olursak İsmail'in öldüğü ve cesedinin çit dibinde çürüdüğünü anlatıyor.Şerife'nin öldüğünü söyleyen hiç duymadım yöremizde.

Estafirullah hocam, yazınıza diyeceğim yok. Ancak bende bir Durabeyler li abiden yukarıda anlattığım şeklinde dinlemiştim. Sonrasında Messude Eğilmez'in Karesi'den Günümze Öykülerle Türküler adlı kitabında daduyduğum şeyi doğrular nitelikte olduğu için söyledim.

Yoksa siz daha iyi bilirsiniz,

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

İleti ressamerdinc » 03 Kas 2009, 22:36

Ne demek Cem kardeşim, her bilgide hata payı olabilir."Ben daha iyi bilirim." diye bir şey yok.Senin dinlediğin doğrudur belki de bilemem.Sonuçta köyden köye değişiklik oluyor.Ha bir de, olayın olduğu köyde tarafların akrabaları hala olayı çarpıtarak veya kendi lehlerine çevirerek anlatıyor olabilir diye de düşündüm şimdi.Dursunbey'e gittiğimde tekrar bir derleme yapmayı düşünüyorum zaten.O zaman anlaşılır.Bir de internette başka bir sitede de benim verdiğimle aynı bilgiler okumuştum bir ara.O da kaynaklık etti ekstradan.Gene de araştırmak lazım Cem.

ressamerdinc
Yönetici
Yönetici

İleti Efe » 03 Kas 2009, 22:50

Güzel ve işlevli bir kadın olan Şerife'nin kocası ölür. Aradan üç ay geçmeden dedikodular başlar. İsteyeni çoktur Şerife'nin. Becerikli ve çalışkandır, güçlü kuvvetlidir. Odun yarar, çift sürer,kısaca baba ocağında çalışır karın tokluğuna. Aile "kadın kısmısı kocasız, ersiz olmaz, tez bağlamalı başını" der.

Şerife daha çok gençtir, kendine uygun birini seçmiştir de isteyenler arasından. Fakat, baba hiç sormadan, kızından otuz yaş büyük birine satar onu. Eliyle götürür teslim eder Koc İsmil'e. (Koca İsmail)

Koca İsmail'in evi köyün epeyce dışında geniş bir avlu içindedir. Avlu çitle örülüdür. İyi bakar Şerife'ye. Ama nasıl? Evden dışarı çıkarmaz, pencere önünde durdurmaz, eve kimseyi sokmaz, kıskanç mı kıskançtır yaşlı koca. Bir saatliğine Şerife'yi evde bıraksa; gelince başlar sorgulamaya, arkasından dayak, dayak, dayak.

Yine bir gün dışarı çıkar koca. Gittiğiyle geldiği bir olur. Köyde dedikodular olduğunu söyleyip sıkıştırır Şerife'yi. Öldüresiye döver ve dışarı çıkar. Kahvede bir kaç kişiye de anlatır. Kalkar eve doğru gelir. Avlusunun yanında neden olduğu bilinmez ama düşer. Şerife yatakta dayaktan, yediği darbelerden ölmüştür. Koca İsmail'in cesedi ise günler sonra bulunur çitin dibinde, artık çürümeye başlamış bir şekilde.

Şerife'nin neden öldüğü bilinir de Koca İsmail'in dövülerek mi yoksa kendiliğinden mi öldüğü anlaşılamaz.

Mesude Eğilmez, Karesi'den Günümüze Öykülerle Türküler.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

3 Efe isimli üyemize teşekkür edenler.:
aseymen, davazlı, ressamerdinc