Toplu İcra Edilen Oyunlar - Solo Oyunlar Hakkında

Mevcut kategorilere uymadığını düşününüğünüz konularınızı tartışabileceğiniz alan
Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Toplu İcra Edilen Oyunlar - Solo Oyunlar Hakkında

Mesajgönderen Efe » 06 Mar 2013, 23:13

Konunun öncesi, Tavas Zeybeği'nin solo olarak yarışmada oynanması üzerine yapılan konuşmalardır. Ayrı bir konu açıp tartışmanın genişletilmesi amacıyla bu konu üzerinden devam edelim.

İlk kez okuyacaklar için aşağıdaki mesajlar, bir önceki konudan alıntıdır.

Efe yazdı:Mahallinde toplu olarak icra edilen oyunların, özellikle geleneksel ekiplerde, solo olarak oynatılmasını pek doğru bulmuyorum. (Tavas Zeybeği toplu olarak oynanır diye bildiğimden söylüyor, yanlış biliyorsam affola)

aseymen yazdı:cem sana katılamıyorum , tavas zeybeğinin , zeybek oyunlarının ekseriyeti gibi solo bir oyun, ancak ikili üçlüde oynanıyor gibi gözüküyor. bu esnada kaçıncı olduklarını bilmiyorum , ekibe ortaya koydukları emek ve performans için teşekkür ederim.

Efe yazdı:Tavas zeybeğinde hareket serileri bellidir, 2 3 kişi oynarken de yapılacak bir sonraki figür aşağı yukarı bellidir. Oyun bireysellikten uzak, belli kural ve sıralama içerisinde oynanır. Zeybek öğreniyorum videosunda da görebiliriz. Ha bu demek değildir ki tek başına oynanmaz. İlla ki yanında oynayacak bir arkadaşın yoksa çıkıp tek başına oynarsın, ama dediğim gibi oyunun kendi içinde bir figür sırası var. Bu toplu oynandığının bir işaretidir bana göre.

aseymen yazdı:cem bana göre gayet düzgün bir önerme ortaya koydun, onu öyle öksüz bırakamayız. yıllardır aydın da ekipler kocaarapı ekip halinde oynuyor, öyleki "kocarap" ın aslında bir solo oyun olduğüu unutuldu adeta. Selim özyol , bir kocaarap oynadı , bu oyunun kapanmış olan kitabı yeniden açıldı. Başka bir örnek bizim muğla hocamız levent hoca , akrabalarıyla beraber oynadığı zaman kerimoğlunda hangi hareketleri beraber yaptığını anlatırdı bize. Ama "kerimoğlu" oyununun solo karakterde nasıl bir havaya bürünebildiği de hepimizin malumu. Şu senin önermeni biraz daha geliştirelim...

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Re: Toplu İcra Edilen Oyunlar - Solo Oyunlar Hakkında

Mesajgönderen Efe » 06 Mar 2013, 23:19

Kadir abi, kocaarap zeybeğinin derleyicisinin ortaya koyduğu figürler, daha doğrusu derlemesi, yıllardır yarışma ekiplerinde izliyoruz. Halk oyunlarını yarışma salonlarından öğrenen arkadaşlar, koca arap ezgisi çaldığında, 3 5 kişi bir araya gelip, figür sırasıyla bu oyunu icra edebilirler. Ama yöre insanıda bu oyuna aynı şekilde eşlik edebilir mi?

Koca arap solo oyundur ki, herkesin bu oyunda yoğurt yiyişi farklıdır.

Kerimoğluda bana kalırsa toplu olarak icra edilen bir oyun. Ama figürlerde güzel olduğundan, bir kişi de oynayınca yakışıyor.

“Genel” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir