Tire Koca Arap Zeybeği

İzmir Yöresi'nde oynanan halk oyunları ile ilgili bir repertuar çalışmasıdır.

Moderatörler: Vahit.efe, CHuN-LI

Kullanıcı avatarı
Repertuar
Yönetici
Yönetici
İsim: Zeybekoloji
İletişim:

Tire Koca Arap Zeybeği

Mesajgönderen Repertuar » 14 Eyl 2009, 02:53

Yöresi: İzmir
Oynandığı Yerler: Tire
Zeybekoloji Rep. No: 35 - 0085
Derleyen:
Açıklama: İlk kez 2009 yılında düzenlenen İzmir İl Yarışmasında Kemalpaşa Halk Eğitim Merkezi tarafından sergilendi. Aynı sene Çiğli Halk Eğitim Merkezi tarafından VAKSA yarışmalarında sergilendi.

Resim

Tire Kocaarap Zeybeği.mp3

Oyunu sergileyen ekipler;

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
byefem
Yatak
Yatak
İsim: Mert Deniz
Oynadığınız Ekip: yok

Tire Kocaarap

Mesajgönderen byefem » 03 Haz 2010, 13:52

Tire Kocaarap Zeybeği - Kemalpaşa Halk Eğitim Merkezi 2009

En son Efe tarafından 05 Oca 2011, 20:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: Video kaynağı güncellendi

skoç
Müdavim
Müdavim
İsim: SİNAN KOÇ

Re: TİRE KOCAARAP

Mesajgönderen skoç » 03 Oca 2011, 23:18

tire kocaarap zeybeği trt repertuarında yok arkadaşlar.hiçbir yarışmada oynıyamazsınız dizkalifiye olursunuz.bu oyun müzik olarakta gerçek kocaarap olan aydın kocaarabındır.zaten tire kocaarabın kaynak kişisi ve derleyeni bildiğim kadarıyla yok.tireye yıllar önce gelen ve abdurahim karademir hocayla kavgalı olan biri tarafında aynı müzik kullanılarak yapılmış bir oyundur.bu yazdıklarım hikaye değildir siz araştırın o zaman deden bir yöreyle özdeşleşmiş bir oyunu kendi ilçemize mal etmeye çalışıp yıllar sonra herkezin ozeybeğe orjinalmiş gibi araştırmadan kabul etmesini anlamış değilim....................

Kullanıcı avatarı
Vahit.efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Vahit ŞİRİN
Memleket: Manisa
Yaşadığı Şehir: Manisa

Mesajgönderen Vahit.efe » 04 Oca 2011, 02:43

skoç yazdı:tire kocaarap zeybeği trt repertuarında yok arkadaşlar.hiçbir yarışmada oynıyamazsınız dizkalifiye olursunuz.bu oyun müzik olarakta gerçek kocaarap olan aydın kocaarabındır.zaten tire kocaarabın kaynak kişisi ve derleyeni bildiğim kadarıyla yok.tireye yıllar önce gelen ve abdurahim karademir hocayla kavgalı olan biri tarafında aynı müzik kullanılarak yapılmış bir oyundur.bu yazdıklarım hikaye değildir siz araştırın o zaman deden bir yöreyle özdeşleşmiş bir oyunu kendi ilçemize mal etmeye çalışıp yıllar sonra herkezin ozeybeğe orjinalmiş gibi araştırmadan kabul etmesini anlamış değilim....................

Sinan kardeşim bu oyun sadece bir ekip tarafından oynanmadı birçok ekip tarafından birçok yarışmada oynandı eğer diskalifiye gibi birşey söz konusu olsaydı oynayan her ekibin yarışma dışında kalması gerekirdi öyle değilmi? hem öyle şeyler yazmışsın ki bazı kişileri suçlu duruma düşürmüşsün madem böyle iddaların var seni herkesin huzurunda kanıtlamaya davet ediyorum . SAYGILARIMLA.
Arkamı da verdim şu Manisa'nın dağına
Çözemedim kollarımın bağına
Selam söylen Saçlı'nın da beğine
Al evreli şal çevreli Gündüzoğlu...

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 04 Oca 2011, 02:48

skoç yazdı:tire kocaarap zeybeği trt repertuarında yok arkadaşlar.hiçbir yarışmada oynıyamazsınız dizkalifiye olursunuz.bu oyun müzik olarakta gerçek kocaarap olan aydın kocaarabındır.zaten tire kocaarabın kaynak kişisi ve derleyeni bildiğim kadarıyla yok.tireye yıllar önce gelen ve abdurahim karademir hocayla kavgalı olan biri tarafında aynı müzik kullanılarak yapılmış bir oyundur.bu yazdıklarım hikaye değildir siz araştırın o zaman deden bir yöreyle özdeşleşmiş bir oyunu kendi ilçemize mal etmeye çalışıp yıllar sonra herkezin ozeybeğe orjinalmiş gibi araştırmadan kabul etmesini anlamış değilim....................

TRT repertuarı, adı üstünde TRT repertuarı. Halk oyunları yarışmalarıyla ne ilgisi var.

Ayrıca burda yazdığın iddiaları kanıtlarıyla birlikte bizlere sunarsan, daha gerçekçi olursun.

mtn
Müdavim
Müdavim
İsim: Metin SAVAŞ

Mesajgönderen mtn » 08 Şub 2011, 00:54

Oyunun keman eşliğinde çalınarak oynandığı derleme görüntülerini izledim. Hikaye olmadığını söylediğiniz tarzda bişi var mı bilmiyorum ama yakın zamanda derlemesi yapılmış halk oyunları camiasınca da kabul görmüş son zamanın popüler oyunlarındandır. İlk defa oynayan ekipte bende oynuyordum. Diskalifiye olma gibi bir durumda söz konusu değildir. Ekip Türkiye finallerinde 4. olmuştu yanlış hatırlamıyorsam.

Kullanıcı avatarı
zeybek
Yönetici
Yönetici
İsim: Hakan ALTINTAŞ
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir
İletişim:

Re: Tire Kocaarap

Mesajgönderen zeybek » 08 Şub 2011, 03:47

TRT repertuvarındaki sözlü ve sözsüz saz eserleri yaklaşık 6000 civarındadır.Bunların da 600 kadarı sözsüz oyun havalarıdır.Ayrıca orada yoktur oynanmaz diye bir yargı çok yanlış bir yargıdır.Örneğin Balıkesir'de şu anda oynanan belki 10 civarındaki oyun notası TRT kayıtlarında bulunmamaktadır.TRT'de yok diye oyunları ve müzikleri siler atarsak birçok ilimiz büyük bir tehlikeye girer diye düşünüyorum (: Tire koca arap zeybeği, hem ezgide hem de oyunda icrasal yönden Aydın koca arap zeybeğinden farklıdır.

Bu arada Kemalpaşa HEM dışında, bu oyunu 2009 Vaksa yarışmasında Çiğli Halk Eğitim Merkezi de sahnelemeli dalda oynamıştır.
Yar yoluna canın veren aşıklar
Sizde düştünüz mü zara ben gibi
Bir leyla misali mecnun olanlar
Yaktınız mı canı nara ben gibi

sezer surcan
Müdavim
Müdavim
İsim: sezer surcan

Re: Tire Kocaarap

Mesajgönderen sezer surcan » 03 Tem 2011, 23:21

Tireliyim Tire Kocaarap ı hiç duymadım. Aydın Kocaarap oyununu biliyorum.

“İzmir Halk Oyunları Repertuarı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir