Tabancalı Zeybeği

Çanakkale Yöresi'nde oynanan halk oyunları ile ilgili bir repertuar çalışmasıdır.

Moderatör: fes17

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici
İsim: Hüseyin Armutoğlu
Memleket: Çanakkale
Yaşadığı Şehir: Çanakkale
Oynadığınız Ekip: Ç.Kale Belediye S.K.

Tabancalı Zeybeği

Mesajgönderen fes17 » 10 Nis 2011, 21:51

Yöresi: Çanakkale
Oynandığı Yerler:
Zeybekoloji Rep. No: 17 - 0024
Derleyen:
Açıklama:

En son Efe tarafından 14 May 2013, 14:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Dur yolcu gelip bilmeden bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir

Eğilde kulak ver bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir

Kullanıcı avatarı
Alagözoğlu
Kızan
Kızan
İsim: Mahmut
Memleket: Aydın
Yaşadığı Şehir: İstanbul
Oynadığınız Ekip: Maltepe H.E.M.ZEYBEK

Re: Tabancalı Zeybeği

Mesajgönderen Alagözoğlu » 11 Nis 2011, 11:36

Tabancalı zeybeği , müziği ve bazı figürleri bakımından

Aydın zeybeğine çok benziyor.

Geleneksel bakış açısıyla baktığımızda ; il ve ilçe sınırlarının ( hatta bazı

oyunlar için ülke sınırlarının ) kültürel etkileşim ve iletişimin yorumlanmasında

etkisiz - gereksiz kaldığı bu örnekte de görülüyor.

Elbette kültürel antropoloji bilimine vakıf insanlarımız , böylesi konuları daha

derin ve kökleri ile birlikte daha ayrıntılı açıklayabilirler.

Söylemek istediğim ; bizleri birarada tutan ve tehlikelere karşı uyanık olmamızı

sağlayan ana unsurlardan biri olan geleneksel kültürümüze daha fazla önem

vermemiz ve gerekli fikir tartışmalarını gereksiz il - ilçe sınırlamaları ile boğmamamızdır.

Ama sağlıklı olan birşey daha var ki ; her yörenin kendine has kostüm , oyun ve türkülerinin

ora kültürlerinin özünü oluşturduğu ve eskiden bu yana kardeşçe paylaşılageldiği...

Herkese selam ve sevgiler ;
Çakırcalı Efe ! Yol ver geçelim , yaban değiliz..!

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen fes17 » 11 Nis 2011, 12:17

Mahmut Bey size tamamen Katılıyorum,bu oyunun ve daha bir kaç oyunun Çanakkale'ye taşıma kültürle geldiğini ve Yenicenin Avunya Bölgesinde(eskiden rumların yoğun olduğu bölge)Çanın,biganın,bayramiçin,ayvacığın,ezinenin bazı köylerinde oynandığını Çanakkale Geçmişimizi Geleceğimize Taşıyoruz Proje ekibi olarak gözlemleyip kayıt altına alınmıştır.Çanakkale Savaşlarına yurdun her yerinden Askerler gelip kimisi savaştan sonra burda kalıp yerleşmiştir.Yerleşenlerin bu taşıma kültüründe payları olduğu kanaatindeyim.

Not:Yukardaki görüntünün daha önce Yenicenin Bekten köyünden Süha Artam,Taşkın Meral ve arkadaşları tarafından alınan görüntülerdir.Öteki İlçe köylerinden alınan görüntüler proje kapsamında olduğu için yayınlanamamaktadır fakat ezgilerin benzemesine rağmen oyun adımlarında farklılıklar vardır.Ayrıca genel bir değerlendirme yapılacaktır.

Kullanıcı avatarı
SuhaArtam
Yatak
Yatak
İsim: Suha Artam
Oynadığınız Ekip: EGE EkinGösteriGrubu

Mesajgönderen SuhaArtam » 30 Nis 2011, 19:41

Genel olarak yaptığımız araştırmalarda Tabancalı Zeybeği ve Aydın Havası isimleriyle karşımıza çıkan bu türkünün taşıma kültür ve ya başka bir neden sonuç ilişkisiyle kabul edildiğini asla ama asla düşünmüyorum. Neden olarak geniş bir coğrafyada kabul edilmiş ve varlığını sürdürüyor olmasıdır. Taşıma kültür dedğimiz alanda tektük karşımıza yada yakın köylerde karşımıza çıkması gereken kültür öğeleriyken şu anda Aydın ilinden başlayarak, İzmir'de Bergama Zeybeği, Balıkesir'de de tıpkı Çanakkale'deki gibi Tabancalı Zeybeği olarak oynanan bir oyundur. Bu kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış bir oyunun yada müziğin taşıma kültür olduğunu yada kültürün içerisinde yer bulmadığını idda etmek Harmandalı'nın, Karyolamın Demiri'nin de bu sınıf içerisinde bir yerlere taşıma kültürle gittiği sonucunu çıkartır. Kesinlikle ama kesinlikle taşıma kültür ürünü olduğunu düşünmediğimi vurgulayarak tamamen Çanakkale kültürü içerisinde yaşayan bir müzik olduğunu düşünüyorum...

Saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen fes17 » 30 Nis 2011, 23:03

Süha Çanakkale Savaşlarının Çanakkale kültürü üzerine artı,eksi katkıları neler olduğunu ayrıca bir tez çalışması olabilir.Böyle bir tez çalışması sonucu ikimizin cevabınıda ne şekilde doğrular bilemiyorum.

Harmandalı ve Karyolamın demiri zeybeğinin mekan içindeki derinliği ve yaygınlığını sen benden daha iyi bilirsin.

Taşıma kültür meselesine gelince ben burada ezginin coğrafya içersinde yayılma trafiğinden bahsettim.

Yazın inşallah oyun tasniflerinin içinde sizde olacaksınız orada bu konu hakkında daha çok konuşacağız....Saygılar.

“Çanakkale Halk Oyunları Repertuarı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir