Somut Olmayan Kültürel Miras: Barana – Metin Ekici

Kitap Adı: Somut Olmayan Kültürel Miras: Barana, Dursunbey – Balıkesir
Yazar: Metin Ekici, Selami Fedakar, Pınar Dönmez Fedakar, Sıtkı Bahadır Tutu, Mustafa Gültekin, Neslihan Ertural, Betül Havva Yılmaz

Barana; müzikli, oyunlu, yemekli bir sohbettir. Bu sohbet sevgiyle yapılırsa adı muhabbettir. Bir muhabbet ahbaplar meclisinde; büyük ve küçük ahbaplar arasında yapıldığında adı kıymettir. Kıymet bilen, değer veren ahbaplar arasında yer bulmak ahbabına ve kendine güvenmektir. Kendine güvenmek; sevgi ve saygı içinde hareket etmeyi bilip, içinde yer alınan ahbaplar meclisine gösterilen hürmettir. Hürmet kurallarını bilen bir kişi için müzik, oyun ve yemek erdemle donanıp dönüşmektir. Erdemli bir kişiye dönüşmek için ahbap meclisinde bulunmak cesarettir. Sohbetin, muhabbette, muhabbetin kıymete, kıymetin güvene, güvenin erdeme, erdemin cesarete dönüştürüldüğü yerin adı Balıkesir Dursunbey’de “BARANA”dır.

Barana; Türkiye’nin somut olmayan kültürel mirasının en özgün ve en renkli örneklerinden biridir. Bu kültürel mirasın içinde kültür tarihi, gelenek ve görenekler, yerel müzikler, oyunlar, yemekler ve giysiler var. Ormanlar arasında kuytu köşede kalmış Dursunbey gibi, Türk kültürünün çok renkli bir kültür bahçesini görmek isterseniz, işte size bir örnek; “Somut Olmayan Kültürel Miras: “BARANA.”


You may also like...

Bir Cevap Yazın