Savaştepe Köy Enstitüsü - Savaştepe Zeybeği

Balıkesir Yöresi Hakkında
Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 3321
Kayıt: 28 Mar 2008, 18:54
İsim: Cem Bostan
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Savaştepe Köy Enstitüsü - Savaştepe Zeybeği

Mesajgönderen Efe » 11 May 2009, 01:02

Savaştepe Köy Enstitüsü zamanında, öğrencilerin oynadığı, sözleri olan, şu anda bildiğim kadarıyla oynanmayan, ancak köy enstitüsü mezunu ve halk oyunlarıyla ilgili araştırma yapmış olan kişiden aldığım bilgiye göre, eskiden öğrenciler tarafından oynanan, ve köy enstitüsü mezunlarının zaman zaman bir araya geldiklerinde çalıp söylediği ve oynadığı belirtilen bir zeybek oyunu. Savaştepe Zeybeği...

Tabi sözleri okuyunca akla müziği de duymak istiycenizden eminim :) Ama maalesef muhabbete bilmeden katıldığım için sadece kağıda aldığım notlardan aktarıyorum sözlerini. O anda ses kaydı yapabileceğim bi araç yoktu yanımda. Sadece dinleme fırsatım oldu. Kaynak kişiden daha sonra kendi ağzından da ses kaydı olarak burada yayınlayacağım.

Hatta bu zeybekle ilgili bir anıda, enstitü öğrencilerinden biri bu zeybeği oynayan İsmet İnönü'ye "Siz 7 düveli oynattınız, bizde sizi oynattık" demiştir.

Not: Ezgi de en az sözler kadar sizinde benzettiğiniz şeye benziyor :)

Cepkenimizden renk aldı bu dağlar
Rüzgar eser sular çağlar
Zafer çağı bu çağlar

Cepkenimin arkadadır kolanı
Ben severim yarimi
Yarim yarim olalı

Nerde yaylalar çamlı tepeler
Rüzgar eser sular çağlar
Zafer çağı bu çağlarNot: Oyun oynanırken müzik yavaştan girer, daha sonra ilerledikçe hızlanırmış.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 1536
Kayıt: 03 Haz 2008, 22:59
İsim: Kadir F. Dansman
Cinsiyet: Bay
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 11 May 2009, 08:56

efe kardeş , tabii bu balıkesir oyunları ile bergama oyunları arasındaki kardeşliğin kökeni nereye gider bilemem ama, gündoğdu zeybeğide klarnetle oynanan bir bergama zeybeği diye biliyorum.
bunu söylemekle beraber, müzik konularından çok fazla anlamayan ve bu müziği çok seven biri olarak, müziğin kulağa biraz yapay geldiğini, o ezginin sanki türk müziği usüllerine aşina , genç cumhuriyetin kendi kültürünü üretmesi gerektiğine inanan bir jenerasyonun üyesi birinin bestelediği bir parça gibi durduğunu söyleyebilirim.
köy enstitüsü diye başlaman da zaten bu tezi destekliyor.
haklı olarak madem anlamıyorsun niye böyle bir ahkam kesiyorsun diyenler olabilir , onada cevabım 26 yıl bir konuyla ilgilenince öyle bir üçüncü kulak oluşuyor derim :))

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 3321
Kayıt: 28 Mar 2008, 18:54
İsim: Cem Bostan
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 11 May 2009, 12:21

Ayvalık ile Bergama birbirine sınırdır. Aralarındaki kültürel etkileşim gerçekten var. Bergamada oynanan oyunlarının bir kısmını bizde Ayvalık taraflarında oynandığını görüyoruz. Kozak denilen civarında eskiden Karesi Beyliği'ne bağlı olduğunu biliyoruz. Bergama'nın aynı zamanda Soma ile benzerliğini görüyoruz.
Somayla Savaştepe arasındaki arasındaki benzerliktende söz etmek gerekir.

Gündoğdu Zeybeği Savaştepe Köy Enstitüsünden yayılmış olabilir mi diye düşünüyorum? Ya da Bergama taraflarından Savaştepe ye gelen bir öğrenci tarafından arkadaşlarına öğretilip, sonra adının ve sözlerin değiştiği düşünülebilir.

Kaldı ki köy enstitüsü öğrencilerinin köylerde öğrettikleri oyunlar, yörede oturmuş, her düğünde çalınır oynanır hale gelmiş. Yöresellik kazanmış, benimsenmiş. Benzer durum Bergama'da da olabilir mi?


“Balıkesir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir