Muharrem Eren kimdir?

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici
İsim: Hüseyin Armutoğlu
Memleket: Çanakkale
Yaşadığı Şehir: Çanakkale
Oynadığınız Ekip: Ç.Kale Belediye S.K.

Muharrem Eren kimdir?

Mesajgönderen fes17 » 10 Eki 2011, 07:51

Değerli araştırmacı, emekli öğretmen Muharrem Eren'i Balıkesir hakkında yazdığı
ciddi eserleri ile tanıdım. Bu eserler arasında müstesna bir biyografi çalışması olan
''Mutasarrıf Ömer Ali Bey''i derin bir takdir duygusu ile inceledim. Mazinin karanlığında
kalan büyük devlet adamlarını, fikir önderlerini, hayır ve hasenat sahibi fazilet örneklerini
yeni nesle tanıtmak son derece önemli bir kültür hizmeti vebir vicdan borcudur.
Balıkesir'in inşası için alın teri döken, gece gündüz çalışan, şehri, okullar, camiler,
mescitler, hanlar, hamamlarla donatan Mutasarrıf Ömer Ali Bey'in çok mütevazı, çok
edepli bir sözü var:
''Çalıştık saye-i şahanede te'sis-i umrana iderler namımı hayr ile elbet yad.''
Bütün bu umran eserlerini ortaya koyan hamiyet sahibinin, gelecek nesillerden
istediği sadece ve sadece bir hayır dua ile anılmaktır. Kurduğu çeşmelerden su içtiğimiz
insanlara bu vefa duygusunu göstermemek bizim için çok büyük bir kadirbilmezlik olur.
Değerli insan Muharrem Eren bu vefa borcunu hakkiyle ödemiştir.
Emekli öğretmen Muharrem Eren'in ''Kocaavşar'' köyünü anlatan eseri de inanılmaz
bir gayretin, yıllar süren bir çalışmanın göz kamaştıran hasadıdır. Köyünü, insanları,
tarihi, ananeleri, içtimai ve iktisadi çehresi ile tarihe mal etmiştir.
Muharrem Eren beyefendinin her biri ayrı ayrı incelenmeğe değer diğer eserlerine
temas etmek istemiyorum. Yeni ilavelerle ve yeni vesikalarla zenginleştirdiği ''Zağnos
Paşa'' kitabı da eskilerin ifadesi ile muhalled bir eserdir.
Zağnos Paşa, Fatih devrinde yaşamış, âlim, fazıl, Hazreti Peygamber'in o nurlu
müjdelerine nail olmuş ulu kişilerden biridir. Bu celadetli askerin hayatı hakkında şimdiye
kadar esaslı bir araştırma yapılmış değildir. Muharrem Eren beyefendi bu hacimli kitabı ile
bu eksiği tamamlamış bulunuyor.
Osmanlı tarihi üzerinde çalışmak zevkli olduğu kadar da yorucu bir iştir. Yüzlerce
vesikayı, fermanı, beratı tarihin ve zamanın tozunu üstünden üfleyerek okuyacaksınız. Bu
kolay bir iş değildir. Sadece eski Osmanlı yazısını bilmeniz yetmez. Osmanlı Yazısının
birçok tarzını ve üslubunu da bileceksiniz. Kufi'yi, sülüs'ü, nesih'i, rik'a'yı, celi'yi
bileceksiniz. Bunların hepsi ayrı ayrı stillerdir. Ayrıca Osmanlı dilinin terkipli, tamlamalı,
tantanalı örgüsüne aşina olacaksınız. Bunlar da kâfi değil... Bir de tasavvuf kültürünüz,
tarih ve din bilginiz yeterli olmalıdır.
Bunların yine de yetmediğini söylemeliyim. Üstelik sonsuz bir gayretiniz, tükenmez
bir sabrınız, sarsılmaz bir hakikat sevginiz olacak.
Kaleminizi peşin ve dogmatik bir takım hükümleri ispat etmek için değil, sırf
hakikati sevdiğiniz, insanlığa bir doğruyu göstermek için kullanacaksınız. Hakikatin
altın'dan terazisini sağlam bir elle tutacaksınız.
Gerçeği bir menfaat elde etmek için değil, doğru olduğu için seveceksiniz.
Bunlar zor işlerdir.
Böyle eserlere çok ihtiyacımız var. Medeniyetin temel taşının kitap olduğuna
inanıyorum.
Emekli olduktan sonra da kalemle, kitapla ilgisini kesmeyen, devamlı surette
kendini yenileyen, devamlı surette bir aydınlığa doğru yürüyen aziz hocamız Muharrem
Eren 'i bu duygularla selamlıyor, ömrünün uzun, eserlerinin bol olmasını diliyorum.
18 Mart 1994
Rıza AKDEMİR
Balıkesir Valisi
En son Efe tarafından 11 Eki 2011, 17:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: Video kaynağı güncellendi
Dur yolcu gelip bilmeden bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir

Eğilde kulak ver bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir

“Yaşayan Kaynaklar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir