Besleme

Kerimoğlu Eyüp'ün Hikayesi

Muğla Yöresi Hakkında

Yetkili: HaLiL Efe

Zeybekoloji.Com Arama Motoru

İleti efe48 » 25 Haz 2009, 22:37

buradan bende bazı konularda aseymene katılmıyor değilim. Ama Kerimoğlu hikayesi konusunda daha ayrıntılı bir çalışmayı bu yaz yerkesikte kesinlikle yapacağım bunla ilgili yaşlılardan ve büyüklerden bilgi alıp burada paylaşaağım .

Kullanıcı avatarı
efe48
Kızan
Kızan

Uyarılma: (0%)
Teşekkür etti: 18
Teşekkür aldı: 125
İsim: Ender Ali Uluç

Re:

İleti Ağaçeri » 23 May 2010, 08:34

aseymen yazdı:Bence kerimoğlunun özelliği yiğitliğinden ziyade , çok genç yaşta ,yöre halkının uğradığı bütün eziyetleri yansıtıcak şekilde , anlaşılan boylu poslu güzel bir delikanlıymış, zira türkü kadın ağzına benziyor, anadolu halkının tasvip etmeyeceği bir şekilde kalleşce öldürülmüş olması, eh işin için içinde aşk hikayesi var.....

Ben de aynı kanıdayım. Bu işin yiğitlikle bir alakası yok. Var ama bu öyle yiğitlik değil ki kaldı ki BANA GÖRE bugün yiğit gözüyle baktıklarımızın % 60'ı o dönemde bildiğin eşkiyadır.

Ancak burada da farklı bir dünya var. Eyüp, çok kalleşce ve çok feci bir şekilde öldürülmüş. Unutmayın, Eyüp henüz daha 19 yaşındaydı, yani daha çocuktu. Ayrıca, öksüzdü. Belli ki, oldukça aşikar ki, orantısız bir baskı yaratılmış aileye karşı. Eyübün ölümünden kısa bir süre sonra da Annesinin ölmesi ve ailenin dağılmasından bahsetmiyorum bile.

Benim anladığım kadarıyla da içine kapanık, sevimli ama hiddetli bir gençmiş. Olayı Aydın üsulü (at avrat silah, dizi yere vurmak bu topraklar benim demektir vs..vs..vs. (: ) ele almayın lütfen. Bu farklı ve özel bir durum. Biraz günümüz türkülerinden "Halil İbrahim" i andırıyo dram ve karakterler.

Herşeyden öncede ortada bir çocuk (siz genç deyin, ben çocuk diyeceğim) var. Bugün hala Yerkesik'te Eyüb' ü sevmeyenler var. Eşkiya diyenler var. Yanlış anlamayın diyenler günümüz gençleri, orta yaşlılar (: Kaldı ki Eyübün oraya kız kaçırmaya gelmiş olması belki onların nedensiz öfkelerini anlamaya yardımcı olur.

Yöre halkı kendine yakın görmüş olabilir onu. Mezarına gittim. Bu yeni mezar yapılmadan önceki eski mezarına. Mezar bile yapayalnız abartmıyorum. Etrafında hiç yakın bir kabir yoktu. Pisi yerine Yerkesik'te yapayalnız toprağa verilmesi de işin bir başka hüzünlü boyutu.

Tütünü bilir misin?
"Kız saçı" demiş zeybekler,
Su içmez her damardan,
Yerini kolay beğenmez,
Üşür
Naz eder,
Darılır
İki parmak arasında kıyılmış,
Bir parçası var kalbimin
İncecik, ak kağıtlara sarılır,
Dar vakit yanar da verir kendini.
Dostun susan dudağına...
Ağaçeri
Müdavim
Müdavim

Teşekkür etti: 6
Teşekkür aldı: 33
İsim: Fırat Paskal

3 Ağaçeri isimli üyemize teşekkür edenler.:
aseymen, davazlı, Efe

Re: Kerimoğlu Eyüp'ün Hikayesi

İleti mehmet efe 09 » 02 Haz 2010, 01:06

arkadaşlar o dönemde her bölgenin kendine göre sorunları vardı.o dönem devletin başındakiler tüm ipleri başka devletlerin eline vermişti.halka eziyet ediliyor,yoksul olan halk daha da eziliyordu.halktan birilerinin buna ses çıkarmasıda istenmiyordu.hainlikle suçlanıyordu.Kerimoğlu eyüpte'te buna karşı çıkanlardan biriydi.devlet çok ağır borçlar altına sokulmuş sömürülüyordu.yabancı devletlerde bunu kullanıp halk üzerinde de aynı sömürüyü yapıyorlardı.arkadaşlar yerkesikli ve pisili olarak şunu soruyorum size ozamanlar halkta ikiye bölünmüştü kerimoğlu eyübü sevenlerde olmuştu hainsin senin yüzünden bize zarar veriyorlar diyende olmuştu.peki istiklalimiz her ne olursa olsun başkalarının eline ,sömürüsüne verilebilirmi?
kerimoğlu bölge insanına bu haksızlığa dur demede bir önderdir.genç yaşta öldürülmesi onu daha da yiğit kılmıstır.kerimoğlu türküsü gene o yörenin insanına aittir.aynı şekilde kendine has halk oyunuda mevcuttur.
aseymen arkadasıma sunu soylemek istiyorum hem aydınlıyım hem muğlalıyım atalarım hep bu topraklardaydı eşkiya ile efeyi hala tarih kitaplarından degil her yörenin kendi insanından öğrenmen lazım senin efen iyi benimkisi kotu dersen bu iş olmaz onlar bizim efelerimiz onların tarihte üstlerine düşen mevzuu yu en iyi şekilde yaptıklarını düşünüyorum.saygılar

mehmet efe 09
Müdavim
Müdavim

Teşekkür etti: 0
Teşekkür aldı: 0
İsim: mehmet aycan

İleti zeybek48 » 02 Haz 2010, 09:49

Arkadaşlar Eyüp Efe Yörük Ali gibi düşmanla çarpışmadı onu yiğit yapan o yaşta bir gencin köylüsünü korumak için uğraşması ve gece uyurken uykusunda kalleşçe öldürülmesidir bana sorarsanız...Kerimoğlu'nun öldürülmesinde Kerimoğlu'nun sevdiği kız olan Sultan'ın dedesi Koca İbiş'in yaptığı alçaklıkta affedilemez kör araba eyüpün yerini söylemiştir...Hata yaptıysam affedin.. Saygılar

Omar Dayımın Katırı
Neyi sarsan götürü
Ne ılaflar duydum ben
Senin yüzden ötürü :)

Koca dağların gülü
Bahçaların sümbülü
Cıvıl cıvıl ötüşür
Şu Dirmil'in bülbülü :)
Kullanıcı avatarı
zeybek48
Zeybek
Zeybek

Teşekkür etti: 114
Teşekkür aldı: 505
İsim: Burak Bahadır Akın
Memleket: Muğla
Yaşadığı Şehir: Burdur

İleti aseymen » 27 Haz 2010, 00:18

mehmet efe 09 yazdı:arkadaşlar o dönemde her bölgenin kendine göre sorunları vardı.o dönem devletin başındakiler tüm ipleri başka devletlerin eline vermişti.halka eziyet ediliyor,yoksul olan halk daha da eziliyordu.halktan birilerinin buna ses çıkarmasıda istenmiyordu.hainlikle suçlanıyordu.Kerimoğlu eyüpte'te buna karşı çıkanlardan biriydi.devlet çok ağır borçlar altına sokulmuş sömürülüyordu.yabancı devletlerde bunu kullanıp halk üzerinde de aynı sömürüyü yapıyorlardı.arkadaşlar yerkesikli ve pisili olarak şunu soruyorum size ozamanlar halkta ikiye bölünmüştü kerimoğlu eyübü sevenlerde olmuştu hainsin senin yüzünden bize zarar veriyorlar diyende olmuştu.peki istiklalimiz her ne olursa olsun başkalarının eline ,sömürüsüne verilebilirmi?
kerimoğlu bölge insanına bu haksızlığa dur demede bir önderdir.genç yaşta öldürülmesi onu daha da yiğit kılmıstır.kerimoğlu türküsü gene o yörenin insanına aittir.aynı şekilde kendine has halk oyunuda mevcuttur.
aseymen arkadasıma sunu soylemek istiyorum hem aydınlıyım hem muğlalıyım atalarım hep bu topraklardaydı eşkiya ile efeyi hala tarih kitaplarından degil her yörenin kendi insanından öğrenmen lazım senin efen iyi benimkisi kotu dersen bu iş olmaz onlar bizim efelerimiz onların tarihte üstlerine düşen mevzuu yu en iyi şekilde yaptıklarını düşünüyorum.saygılar

mehmet efe kardeş bu yazıya uzun zaman önce cevap yazmıştım ama birşekilde silindi bende bir daha yazmadım,ancak bugün evde tarih kitabı okurken yine aklıma geldi, tarihe karşı vede sitede arkadaşlara karşı sorumluluğum aklıma gelerek yine yazmaya başladım.
Özellikle bilmeni isterim , tarihi konularda , günlük magazin veya mahalle siyaseti diliyle yazışma yapılmasını pek sevmem, sitemizde de elimden geldiğince karşı çıkıyorum.
Eyüb’ün yaşadığı dönem 2.Abdülhamit Han’ın dönemi ; eğer sen diyorsan “o dönem devletin başındakiler tüm ipleri başka devletlerin eline vermişti......” bunu hiçbir tarihçi bilmiyor, senin bildiğin birşeyler var demektir, duymak ve tartışmak isterim. Lütfen işin tarihsel boyutuyla ilgili söylediklerini müşahhas şekilde anlatırsan biz daha iyi aydınlanmış oluruz..

Kerimoğlu’nun bütün yiğitliği çıkıp düğünde zeybek oynamaya kalkması, engel olanlarla da kavga etmesi veya , tütün rejisiyle anlaşamamış olması ise, ki o anlaşmazlığında ne olduğunu kimse net yazmıyor, bu durumdan yiğitlik , kahramanlık diye bahsedersek , “yiğitlik” kelimesinin içi boşaltılmış olur dedim , hala da arkasındayım. Tutup kerimoğlu Eyüp gibi yöresinde dahi üzerinde tam mutabakata varılmamış olduğunu kendin söylediğin birini sömürüye başkaldıran halk kahramanı yaparsan diğer gerçek efelerin efeliğini yere düşürmüş olursun.

Ayrıca gelelim şu senin efen benim efem meselesine; kahramanlığın veya yiğitliğin bizm tarihimizdeki normları bellidir , kendinden nicelikçe çok üstün düşmana karşı kutsal değerler uğruna çarpışan, zalime karşı durup , mazlumu koruyan kişiler için kullanıyoruz, burada onu anlatmaya çalıştım. Bu tanıma girmeyen "efe"lerin adının sonuna “efe” veya “zeybek” takısı takmanın şahıs isminin sonuna han eki takmayla han olması kadar anlamı vardır (oğlumun adının da son eki han) ,sadece kullananı ve inananı bağlar. Yoksa “yiğit kelimesini iri yapılı,sert veya “yiğit kısrak” veya “yiğit avrat” kullanımlarıyla kullanıyorsan zaten bu tartışma çok anlamlı değildir. Bu "gel efeliği tarih kitaplarından değil yöreden öğrenmen lazım" ifadesinide tasvip etmiyorum bilesin ....

Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz
Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 3462
Teşekkür aldı: 2098
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

2 aseymen isimli üyemize teşekkür edenler.:
erboy, olçum

İleti ahi köylü » 28 Haz 2010, 10:37

kerimoğlu eyüp ün yöre halkının dediğine göre bir sene bile dağlarda durmadığı zeybeklik yapmadığı söylenmekte. anasının eyüp ün ölümünden duyduğu üzüntüyle yaktığı ağıtı yıllar sonra tahir erdinç in zeybek formunda söylemesi okumasıyla oluşmuş ve ilerleyen dönemlerde sözlü zeybek olduğu için diğer illerdede oynanmaya başlamış. muğla zeybeğindede durum aynı DR cevdet nasuhi savran ın isviçreye gitmeden önce nişanlısına yazdığı sözlerin türküleştirilmesinden muğla zeybeği oluşmuş ortada yiğitlik yok bu biraz o önemde yaşamış olan tahir erdinç gibi bir yeteneğin olaylara türkü yakmasından kaynaklı düğünde kavga çıkıyor mesela kavgada birkişi ölüyor onun üzerine türkü yakabilen ve yazılan sözlere müzik yapabilen bir yetenek düşünün kerimoğlu zeybeğininde bu şekilde ortaya çıktığı ortada, zenginden alıp fakire veren osmanlıyla müsamerelere girmiş çemberler yarmış yanında zeybekler yetiştirmiş bir durum söz konusu değil. sözlerindende anlaşılacağı gibi eyüp ün genç yaşta uykuda vurulmasından kaynaklı kör araba kinaye ederek senden başka yiğit kalmadı denmekte.

ahi köylü
Yatak
Yatak

Teşekkür etti: 41
Teşekkür aldı: 98
İsim: mehmet barış ışık
Oynadığınız Ekip: asfad

ahi köylü isimli üyemize teşekkür edenler.:
aseymen

İleti konukefe » 08 Şub 2013, 13:47

Efelik ve Zeybeklik hikayelerinde "düşmana karşı direnme" şeklinde bir "yiğitlik modeli" aramak da gereksiz ve bence konunun özüne zarar veren bir yaklaşım.
Elbette bozuk devlet düzenine kafa tutup, karşı çıkıp düzeni tanımayanlar o zamanlar devlet tarafından "eşkiya"; halk tarafından "efe" olarak tanımlanmıştır.
Ve yine elbette bozuk düzenin ezdiği halk bu kişilere "efe" "zeybek" diyerek saygı duymuş onları sazında sözünde yaşatarak ölümsüzleştirmiştir.Onların türküleri ve oyunları olmasa bugün efelik ve zeybeklik kitaplardaki hikayelerden öteye gidemezdi.
Demek ki bu noktada başka ispata lüzum yok.
Bugünkü Ege bölgesi 1919 a kadar düşman işgaline uğramadığına göre o zamana kadar yaşayan efelere düşmana karşı bir hareketleri olmadı diye "eşkiya" mı diyeceğiz ? Veya o günlere kadar eşkiya olanların Yunan a kurşun atınca birden yiğitlik mertebesine yükseldiğini kendi kendimize hayal mi edeceğiz?
Bunların hepsi boşa uğraşmak olur.
Zira bugün bu hikayede yiğitlik yok diyen arkadaşlar bırak polise jandarmaya kurşun atmayı, mesela gece çevirme yapan polisin dur demesine aldırış edip basıp geçse hatta alışveriş merkezine girerken Xray dan geçmeyi reddedip özel güvenlikçiye kafa tutsa yorumları daha inandırıcı olur. (:
Hasılı bizim 19 yaşındaki gençlerimiz bilgisayarda adam öldürürken, meşruiyetini yitirmiş devlet otoritesine her ne gerekçe ile olursa olsun kafa tutup dağa çıkan, bir zaptiyeyi vuran 19 yaşındaki Kerimoğlu na kimse "eşkiya" demeye kalkmasın.
Bozuk otoriteye kafa tutmak Türk milletinin en önemli hasletlerindendir bunu da unutmayalım.
Sadede gelirsek Efelik ve Zeybekliğin bizler veya hiç kimse tarafından meşrulaştırılmaya, onaylanmaya ihtiyacı yok.
Kimse kendini bu mevkide, makamda görmesin, Ataları incitmesin.

konukefe
Müdavim
Müdavim

Teşekkür etti: 0
Teşekkür aldı: 2
İsim: mehmet çalışkan
Memleket: Elazığ
Yaşadığı Şehir: Ankara

2 konukefe isimli üyemize teşekkür edenler.:
Alagözoğlu, aseymen

İleti aseymen » 10 Şub 2013, 00:29

konukefe kardeş , bilmiyorum yazışmaların tümünü okudun mu. burada tartıştığımız konu "yiğitlik " kavramıdır. Halk kültürü , okumasını bilirsen oldukça objektif bir bir tarih yazıcıdır, yiğitleride yazar,eşkiyalarıda yazar, çalıkakıcılarıda yazar , dağa kaldırılan kadınlarıda yazar. haliyle halk kültürüne konu olmak , o kültürüne konu olan kişiliğin erdemleriyle ilgili bize bilgi vermez. burada tartışılan "efelik" kurumunun içinin boşaltılmamasıdır. "Düşman" da illa yabancı pasaport taşımak zorunda değildir, duruma göre zalim bir mültezim veya kaymakam, veya rum çeteler, o bölgede köylüleri ezen bir aşiret reisi olabilir. "Efelik" kurumunun oluşabilmesi için muhakkak bir "protoganist/ antogonist" bizim dilimizle esas oğlan / kötü adam çatışmasının varlığı vedegüçlü tarafından mağdur edilmiş bir mazlum kitlenin varlığını gerektirir. sanıyorum , okuduğunu anlayabilen herkes kerimoğlu'nun bu tanıma girmediğini kabul eder.
kerimoğlu'nu olduğu gibi kabul edip,yani türkülere konu olmuş bir tarihsel kişilik şeklinde , efelik kurumunu bu şekilde anlamasız zorlamalarla şekilsiz bir mefhum haline getirmekten kaçınmamız gerektiğini düşünüyorum.
"Zira bugün bu hikayede yiğitlik yok diyen arkadaşlar bırak polise jandarmaya kurşun atmayı, mesela gece çevirme yapan polisin dur demesine aldırış edip basıp geçse hatta alışveriş merkezine girerken Xray dan geçmeyi reddedip özel güvenlikçiye kafa tutsa yorumları daha inandırıcı olur." ifadenizde ne demek istediğinizi anlamadım, ancak konumuzla çok alakalı olmadığını tahmin ediyorum.

Haliyle neyi, kimi ,hangi atayı ve kimin atasını incittiğimizide pek anlayamadım

Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz
Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 3462
Teşekkür aldı: 2098
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul