Besleme

Aydın Yamalak Kasabası Köy Düğünü - Muğla Zeybeği (Ağt. '09)

Muğla Yöresi Hakkında

Yetkili: HaLiL Efe

Zeybekoloji.Com Arama Motoru

Aydın Yamalak Kasabası Köy Düğünü - Muğla Zeybeği (Ağt. '09)

İleti AybO » 25 Tem 2010, 18:29

Cumaovası, Zeybek yuvası...

İnsanın konuşacak kadar zekâya, ya da susacak kadar akla sahip olmaması büyük bir talihsizliktir. La Bruyere

Kullanıcı avatarı
AybO
Zeybek
Zeybek

Uyarılma: (0%)
Teşekkür etti: 233
Teşekkür aldı: 549
İsim: İbrahim Avcı
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: İFAK

7 AybO isimli üyemize teşekkür edenler.:
aseymen, Efe, erboy, ersanasar, fes17, okyanus, paguass

Re: Aydın Yamalak Kasabası Köy Düğünü - Muğla Zeybeği (Ağt. '09)

İleti AybO » 25 Tem 2010, 18:36

Bu görüntünün kaynağı Youtube dur. Düğün Ağustos 2009'a aittir.

Peki Yamalak kasabası nerdedir?

Yamalak kasabası, Aydın ili Kuyucak ilçese ait, 2000 civarı nüfusa sahip bir yerdir. İzmir'den ulaşılmak istenirse İzmir - Aydın - Nazilli - Kuyucak yolu üzerinden gidilir.

Peki bu kasaba il bazında nereye yakındır?

Bu kasaba, Muğla'nın Yatağan ilçesiyle birbirine çok yakındır. Ve Denizli'de kasabaya yakın bir ildir.

Şimdi önermemi söylüyorum. İzmir'e bu kadar uzak bir kasaba, (Muğla ve ilçelerine yakın) oynayan amcalar ortalama 40 - 50 yaş aralığında ve köyün yerlileri ise; Muğla yöresi için tek kaynak Lütfi Nalbantoğlu değildir. Yani Muğla yöresi bir kişiden sorulmaz. Çünkü başka görüntüler ve kaynaklar mevcut.

Haydi mantıklı tartışalım....

Cumaovası, Zeybek yuvası...

İnsanın konuşacak kadar zekâya, ya da susacak kadar akla sahip olmaması büyük bir talihsizliktir. La Bruyere

Kullanıcı avatarı
AybO
Zeybek
Zeybek

Teşekkür etti: 233
Teşekkür aldı: 549
İsim: İbrahim Avcı
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: İFAK

3 AybO isimli üyemize teşekkür edenler.:
aseymen, Efe, paguass

İleti Efe » 26 Tem 2010, 12:33

Öncelikle video için teşekkürler.

Görüntünün her zaman yeterli kaynak olmadığını düşünüyorum ben. Bir bölgede araştırma yaparsanız, o bölgenin oyun yapısının aynı olduğunu gözlemlersiniz. Ve eğer dışardan taşınan, sonradan öğrenilen bir oyun varsa, bu çok açık bir şekilde belli olur. Çünkü o oyun diğerlerinden farklıdır.

Bu görüntü bana göre tek başına yeterli değildir, zira bu insanlar hakkında hiç bir bilgimiz yok.

Burda oyun adımlarına bakarsanız, bildiğimiz Muğla adımlarının dışında olduğunu görürsünüz.

Ayrıca şunu da söyleyebilirim, eğer bu görüntüde siz yer belirtmeseydiniz, direk bigadiç köylerinden diye düşünürdüm.

Forum Kuralları: Lütfen Forum Kuralları'nı gözden geçiriniz.

Zeybekler: Facebook Zeybekler Sayfası

Lütfen Teşekkür Et butonu kullanımına özen gösteriniz.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 4902
Teşekkür aldı: 8657
İsim: Ćém Bőś.
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

4 Efe isimli üyemize teşekkür edenler.:
aseymen, AybO, erboy, selimözyol

İleti hüseyin » 26 Tem 2010, 14:05

Cem'in dediğine katılıyorum.Elimizde sadece kaynak olarak video mevcut ve düğün yerini biliyoruz.Başka birşeyle kıyaslayacaksak kaynakları çoğaltmamız gerek.En azından o bölge hakkında çeşitli bilgilere ulaşılması gerek.Oynayanların tavırları da çok farklı geldi bana.

"Manisalı - EFE"
Yüzyıllardır Anadoluda Topraklarında Kır Atını Sulamış Türk'lerin Öyküsüdür ZEYBEKLER....
Kullanıcı avatarı
hüseyin
Kızan
Kızan

Teşekkür etti: 281
Teşekkür aldı: 159
İsim: Hüseyin Akyıldız
Oynadığınız Ekip: Manisa Bld.

3 hüseyin isimli üyemize teşekkür edenler.:
aseymen, AybO, selimözyol

İleti selimözyol » 26 Tem 2010, 16:32

efe ve hüseyin kardeşlerm konuya iyii değinmişler.ben de kendimce bi açıklama getireyim bu kasaba denzli ve muğla etkisinii içine aln bir yer.gelen çalgı takımlarıı genel olarak denizli tavas gelneksel düğünlern yapıldığı çalgı takımlarıdır yöre ağzıyla grangaz davulu denilen zilli davul sarı boru dnilen trompet veya klrnet gibi çagılarla düğün yaplır.bildiğim kadarıyla müzikal yapı ritmsel kalıplar oyun icralarını etkiler. muğlnn denzliye aydına yakın olan sınır köylerii birbirlernden muhakak ki etkilenir muğla zeybeğide bi harmandalı gibi sevilir yakın olann köylerde kasabalrda ama bunu baz alamayız ilk olrakk.bu videodaki hareket serileride pek sağlıklı değil.figürlerde yerel özlkkler bulmamız zor.muğla zeybeğini muğlada oyanAn şekliyle konuşmak lazım incelmek lazım muğlada oynanan şeklide zaten ortadadır.çünkü bu tür yerler etkileşim yerleridir.ayrıca ne mutlu ki lütfü nalbantoğlu muğla yöresii için öncelklii kaynak alıncakk önmli bir ustadır.bi kez daha saygı duyoyrum kendisine.lütfü nalbant oğlu ustamız mükemmel tavryla muğla ağır zeybeklernde önemli bir kaynak kişidir kendisinden muğla repertuarına çok önmli oyunalr kazandırılmıştır.kendsi gibii oynayn bir çok usta oyuncuda vardır muğlalı eğitmn arkdaşlar gerek yatağnda gerek milasta yaptıkları çalışmaları bunları her yıl ekiplerde görmekteyiz.burda da belirteyim zeybek öğreniyorum videoalrını izleyin orda herkesii aydınlatacak bilgiler mevcut birde geçn yıl güzel çalışma yapan muğla halkeğitim merkeznn oynadığı muğla zeybeğinii izleyin.

Efe yazdı:[gvideo]http://video.google.com/videoplay?docid=-3271589508025121806&hl=en[/gvideo]

Efe yazdı:[gvideo]http://video.google.com/videoplay?docid=-3492581921949311588[/gvideo]

En son selimözyol tarafından, 26 Tem 2010, 20:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
EFELİK SU ÜSTÜNDE YÜRÜMEYE BENZER!
Kullanıcı avatarı
selimözyol
Kızan
Kızan

Teşekkür etti: 117
Teşekkür aldı: 395
İsim: Selim Özyol

3 selimözyol isimli üyemize teşekkür edenler.:
EfE-MugLa, erboy, hüseyin

İleti EfE-MugLa » 26 Tem 2010, 16:59

Bu görüntüyü bi "kaynak" olarak ele alırsak hata yapmış oluruz , zira, amcaların icra ettiği adımlarda kayda değer hiç bir şey yok .Muğla'nın her köyündede , davul zurna çalar , ezgi ne olursa olsun fark etmez( Muğla zeybeği , kadıoğlu harmandalı vs),bilen bilmeyen herkes çıkar bas çek bas çek oynar oyununu , bu görüntüde de bahsettiğim olay mevcut.Ezgi muğla zeybeği diye , Muğla zeybeğinin adımlarının bu oldugunu söyleyemeyiz.Çünkü dediğim gibi Amcaların adımlarıyla , savunulan Mugla Zeybeği adımlarıyla alakası yok .Sadace metronom bahsettiğiniz üzere. Amcalardan sona çıkan arkadaşa gelirsek , oda zannedersem , İzmir'de orjinalini farklı bilen kişilerden gördüğü veyahut öğrendiği sözde Muğla Zeybeği adımlarını icra ediyor.Sonucda tepesınden tırnagana kadar o köyde dogmus buyumus , gelenekden yetişmiş , oranın yerlisi izlenimi yaratmıyor ( oyun babında söylüyorum ) saygılar

Kullanıcı avatarı
EfE-MugLa
Yatak
Yatak

Teşekkür etti: 21
Teşekkür aldı: 23
İsim: Kuzey UYGUN
Oynadığınız Ekip: MUFAD

3 EfE-MugLa isimli üyemize teşekkür edenler.:
aseymen, bekir şahbaz, selimözyol

İleti Efe » 26 Tem 2010, 17:44

Görüntüdeki oyunun sonradan öğrenilip öğrenilmediğini anlamak çok kolay, tek yapmamız gereken o bölgedeki diğer oyunları incelememiz.

Örneğin Kütahya Zeybek Alayı, Abdal Havası oyununu oynasa, Kütahya yöresi olmadığı anlaşılmaz mı?
Ya da Cumaovası'ndaki amcalarımız, dün paylaştığım Çakır Ayşe oyununu oynasalar, sizce Cumaovası olmadığı anlaşılmaz mı?

Dediğim gibi yörede inceleme yapılması gerekir, görüntü elbet bir kaynaktır. Ancak tek başına yeterli değildir.

Bizim Muğla'lı amcalarımızdan seyrettiğimiz Muğla oyunlarındaki adım yapısı ile yukarıdaki oyunun adım yapıları benzeşmemektedir.

1-) Eğer yukarıdaki oyun gerçek Muğla Zeybeği ise, Muğla yöresinde oynanan oyunların adım yapısı buna benzemek zorundadır, o halde derlenen bütün oyunların derlemesi yanlış yapılmıştır.

2-) Muğla oyunlarının adımları bu karakterde değilse, yukarıdaki amcalarım böyle bir oyun oynuyorlarsa, bu oyun daha sonraları yöreye taşınmış, öğrenilmiştir. O halde bu gerçek Muğla Zeybeği'ni yansıtmaz.

3-) Köy enstitülerinde Muğla Zeybeği, Aydın Zeybeği gibi meşhur zeybekler üzerine figürler yazılarak, öğrencilere öğretilmiş, bu öğrenciler yıllar sonra köylerinde bu oyunları öğretmiş, oynamışlardır. Yukarıdaki oyunda köy enstitülerinin bir eseridir.

Forum Kuralları: Lütfen Forum Kuralları'nı gözden geçiriniz.

Zeybekler: Facebook Zeybekler Sayfası

Lütfen Teşekkür Et butonu kullanımına özen gösteriniz.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 4902
Teşekkür aldı: 8657
İsim: Ćém Bőś.
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

3 Efe isimli üyemize teşekkür edenler.:
aseymen, EfE-MugLa, erboy

İleti selimözyol » 26 Tem 2010, 20:20

kesnlkle tek başına yetrli değildir biraz önce yukraıda anlatmaya çalıştığım gibi o kasabya geln çalgı takımlrıı belli.bu kasabada bi aydın zeybeğini bi kerimoğlunu gelneğe bağlı olrakk çok güzel oyunalr ilzyeblriz.burda oksabayla iligili oyun stllerni anlatmayua çalışrsak konuyu başka yere taşrız.burda izledğimz görüntüler de pek sağlıklı kaynak teşkil etmiyor.mesela bi oyunu sağlıklı tartışablmemiz için hareket serilerinn gelneğe bağlı kalmasıı ve figülernn seçici olması lazım diye düşünüyorum.buna bağlık olrak alanda kabul görür.öğrenilmiş kalıplamış hareket serlerni tarışmak bu başlık altında son derece yersiz.köy enstitülerndeki farkta bu soradn öğrenilenn bir seriye bağlann oyunlar.gelenkten yetişme zeybek oyunalrınn yörede aslını yansıtan öğedir.muğlada ki ustamız lütfü nalbantoğlu başta olmak üzere başka ustalarmızda gelnekten yetşmiş ustalardır.ilk olrakk alandaki bir çalışmay ilgili görüş bildiriyorsak buna dikkat edilmesii gerekir diye düşünüyorm

En son selimözyol tarafından, 26 Tem 2010, 21:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
EFELİK SU ÜSTÜNDE YÜRÜMEYE BENZER!
Kullanıcı avatarı
selimözyol
Kızan
Kızan

Teşekkür etti: 117
Teşekkür aldı: 395
İsim: Selim Özyol

Sonraki