Muğla Düğünlerindeki Gelenekler

Muğla Yöresi Hakkında

Moderatör: HaLiL Efe

Kullanıcı avatarı
keci
Zeybek
Zeybek
Mesajlar: 390
Kayıt: 29 May 2009, 15:22
İsim: Burak Bahadır Akın
Cinsiyet: Bay
Memleket: Muğla
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Muğla Düğünlerindeki Gelenekler

Mesajgönderen keci » 05 Tem 2009, 18:22

Köy düğünlerinde kız evi ve oğlan evi ayrı ayrı çalgıcı getirir. Oğlan evi çalgısı davul zurna ve darbukadan oluşur ve oğlan evinde oynanan oyunlara eşlik eder, kız evi çalgısı ise cümbüş, ud ve kemandan oluşur. Çalgıcılar komşu köy olan dibekdereden getirilir.
Çalgıcılar düğün evinde akşam saatlerinde çalmaya başlar ve gece boyunca sürdürürler.
Kız evinde birinci günün akşamı başlayan çalgılar sabaha kadar sürdürürler, ikinci günün sabahı oğlan evi kız evine baskına gelinceye kadar oyunlar oynanır. Akşam saatlerinde tekrar eğlenceye başlanır. Düğün boyunca hem kız evinde hem de oğlan evinde müzik çalınır.
Hamam eğlencesi yapılırken oğlan evi çalgıcıları çalar gelin almada ise hem oğlan evi hem kız evi çalgıcıları beraberdirler.
Düğünlerde kadınlar ve erkekler birlikte otururlar.Kadın oyunları ve erkek oyunları ayrı ayrıdır. Kadın ve erkek birlikte zeybek oynamazlar. Düğünde yörenin türküleri ve oyunları çalınır, hamam eğlencesinde özellikle Muğla zeybeği çalınıp oynanır.
Ayrıca,harmandalı, kerimoğlu, arabım ve ormancı , köyde oynanan oyunlardan bazılarıdır.
Kına gecesinde kına türküleri söylenir, ağıtlar yakılır, gelin ağlatılır

Kullanıcı avatarı
efe48
Kızan
Kızan
Mesajlar: 196
Kayıt: 21 Nis 2009, 17:43
İsim: Ender Ali Uluç
Cinsiyet: Bay

Mesajgönderen efe48 » 05 Tem 2009, 22:10

Muğlamızda artık eski düğünler kalmadı. Kerimoğlu hikayesinde de okuduğunuz bir geleneğimiz vardır. Düğünde erkekler masa masa oturtturulur. En yaşlılardan başlanarak masadaki oturanlar davet edilerek zeybek oynanır. Bir masa oynarken başka masadan kimse meydana çııkıp oynayamaz allah bana bu düğünleri izletmeyi ve bu düğünlerde oyun oynatmayı nasip etti. Belki çok küçük bir hadise ama ilerde seneler seneler sonra anlatacak bir hikayem oldu bu benim için...

keremyurt
Müdavim
Müdavim
Mesajlar: 2
Kayıt: 26 Mar 2010, 14:10
İsim: kerem yurt
Cinsiyet: Bay

Re: Muğla Düğünlerindeki Gelenekler

Mesajgönderen keremyurt » 26 Mar 2010, 15:00

artık yavaş yavaş kaybolmaya başlasada halen devam eden geleneksel bodrum düğünlerini de kısaca ben anlatayım size. çok özet anlatacam çünkü burada düğün bir hafta sürüyor. hatta nişanlar, nişan ardlarını da sayarsak 3-4 ay evveline gitmek lazım:) neyse. düğünler zamanlama olarak eski hafta ve yeni hafta diye ikiye ayrılır. eski hafta perşembe başlar perşembe biter. yeni hafta ise pazardan pazara sürer. ilk günü ağırlık günüdür. oğlan evinden kız evine geline, ailesine ve çok yakınlarına verilmek üzere hediyeler, çeyizler, düğünlük elbiseler vs. bir sandığa konulur. bir de büyük bir sepetin içine helva ve ekmek doldurulur. bunlar sabah oğlan evinden deveye sarılarak üzerine de el işi kilim ve halılarla birlikte kız evine gönderilir. bu işten devecinin karı da devenin boynuna takılan yakası açılmamış el dokuması gömlektir. tabi artık para alıyolar. gömleğe bakan yok:) oğlan evinden kız evine gidinceye kadar devenin havan sesinden düğünün başladığı tüm şehre yayılmış olur. kız evide gelecek misafirlere yemekler hazırlar. hep beraber yemekler yenir ve ilk gün biter. bu arada sepet içindeki helva ekmek oğlan evi gittikten sonra kız evinde konu komşuya dağıtılır ve düğünün başladığı duyurulur. ikinci ve üçüncü günler hazırlıkla geçer düğün evlerinde. sonra sıra ile bir gün kız evi bir günde oğlan evi kalabalık gruplar halinde birbirlerini ziyaret eder. son 2 gün düğün günüdür. her iki tarafta da düğün yemekleri (lokum pilavı, keşkek, tatar, etli nohut, sebze yemeği, dolma, börek, salata, baklava ve ya katmer) hazırlanır. düğünden bir hafta önce davetiye olarak dağıtılan okuntularla haberdar olan insanlar düğüne gelerek hediyelerini bırakırlar(okuntu bırakma) yemeklerini yerler. oyunlar oynanır. ilk önce genç kızlar çıkar oynar. sonra geç vakitlerde erkekler çıkar oynar. kız evinde heryerde olduğu gibi ince sazlar, oğlan evinde davul zurna çalınır. kızın kınası yakılır ve gece biter. ertesi gün gelin alma günüdür. artık sadece balo düzenleniyor gelin alma unutuldu. oğlan evinden kız evine gidilir. oyunlar oynanır. kız evi geleneksel nazlarını yapar. biraz uğraştırıldıktan sonra gelin verilir. gelinin başında nöbet şekeri denen bir tatlı havaneli ile kırılarak dağıtılır. ata bindirilen gelin baba evinden alınarak yeni evine götürülür. gelin eve girince kaynana içi su dolu bardak denilen testiyi yere atarak kırdığında düğün de biter. biraz karışık oldu ama dedimya ayrıntıya kaçmamaya çalıştım. gene de uzun bir yazı oldu.


“Muğla Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir