Mezar Arasında

Kütahya Yöresi Hakkında

Moderatör: ferace efe_43

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Re: Mezar Arasında

Mesajgönderen aseymen » 31 Tem 2015, 10:58

aysel hocamın sesine sağlık. ancak hüseyin hocam ben yinede iddiamı koruyorum . Ekte türkiyede günümüzde bozlak türkülerini en iyi seslendiren sanatçı ismail Altunsaray'ın TRT de yediveren ( program biliyorsunuz bu konuda ciddi otoritelerce hazırlanan bir program) programındaki kaydı var. Başka birşey hiçbir şey yazmasa dahi , sadece icraından türkünün nereden çıktığını anlarsınız. kaldıki başındada , söz : anonim , müzik : Muharrem Ertaş diye yazıyor...
burada mühim olan sözlerin anonim olması , yani anadolunun herhangi bir yerindeki adı kazım ve böyle bir trajik olaya kurban gitmiş herkes konuyu sahiplenebilir . Ancak halk şiirinden türkü formuna geçişte bozlak formu bence tartışma götürmeyecek açıklıkta

https://www.youtube.com/watch?v=8rca-eY2szI
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici
İsim: Hüseyin Armutoğlu
Memleket: Çanakkale
Yaşadığı Şehir: Çanakkale
Oynadığınız Ekip: Ç.Kale Belediye S.K.

Mesajgönderen fes17 » 31 Tem 2015, 11:32

Bende türkünün hikayesinin geçtiği yerle ilgili bir alıntı buldum.Sözler anonim yöre orta Anadolu ,Muharrem Ertaş bu ağıtı duyup bugüne taşınmasında aracı da olabilir.

KAZIMIM-MEZAR ARASI. Mezar arasında harman olur mu Kama kurşun yarasına derman olur mu Kamayı vuranda din iman olur mu Nakarat..Aslanım Kazımım yerde yatıyor Kaytan bıyıkların kana batıyor Mezar arasında kanlı kasaplar İnsan ahbabına kamamı saplar Cenazem gidiyor bakın ahbablar Mezar arasında melekler çoktur Gelme doktor gelme çaresi yoktur Bir Allah'tan başka hiç kimsem yoktur Mezarımın daşı kıbleye karşı Üstündeki çimenler gözümün yaşı Bakın ey ahbablar Kazimin nâşı Mezar arasından atlayamadım Döküldü cephanem toplayamadım Zalım düşmanlar haklıyamadım Yöre:Konya Kaynak:Konya İli Halkiyatı ve Harsiyatı(1926) ve Konya Yöre Ekibi. Türkü Hikayesi: Mezar Arası:Konya'nın güneyinde, Mevlana türbesi arkasında, Üçler mezarlığı ile Mevlana Türbesi arasında kalan yola Mezar Arası denir. Kazım, uzun boylu, kaytan bıyıklı, genç, yakışıklı bir delikanlı. Sülale lakabı:Akkayısılar. Akkayısıların Kazım'ın sevdiği bir kız vardır. Ama bu karşılıklı bir sevgidir. Yani ikiside birbirlerini çok severler. Kazım istetir sevdiğini, verirlerde. Herşey çok güzel ve yolunda giderken, bir yörük oğlu da talip olur güzel kıza. Kız istemez tabiki, ama Yörük kafaya takmıştır bir kere, beğenmiş ve sevmiştir kızı. Fakat bu sevgi karşılıklı değildir, çünkü kız Kazım'ı sevmiş ve ona sözlenmiştir de. Bunu kendine gurur meselesi yapar, Yörük oğlan. Mezar arası denilen yerde Kazım'ın önüne geçer ve kama ile vurarak Kazim'i öldürür. Türkü yapıcı bu vesile ile yapar yine türküsünü. Türkü Hikayesi Kaynağı:Akkayısılar sülalesinden, Belediyede Başkatip Merhum Hikmet Akkayısılar (Akkayısılar Merhum Kazim'in Abisi)
Dur yolcu gelip bilmeden bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir

Eğilde kulak ver bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 31 Tem 2015, 22:00

hocam zaten güftesi muharrem ertaşa aittir demiyorum ki. Ama eğer bu ağıdı başka bir yörede söyleseler o zaman farklı bir formda olması gerekirdi. söyleyen herkes bozlak formunda söylüyor. başka formda söylenen bir örneği varsa aldım kabul ettim . Dediğin gibi belkide gerçekten böyle başka bir ağıdı muharrem ertaş duydu ve yeniden yorumladı. O zaman öteki mezar arasında farklı bir türkü bu mezar arasında farklı bir türkü olurdu. Elazığ iki kekliğiyle , balıkesir iki kekliği gibi.. Başka bir soru daha bu türkü başka hangi yörede yoğun olarak çalıp söylenir onu merak ettim; Ankara'yla kırşehir arasından başka..
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
alif
Yatak
Yatak
İsim: Ali Fuat Aydın
Memleket: Aydın
Yaşadığı Şehir: İzmir
İletişim:

Mesajgönderen alif » 07 Ağu 2015, 14:01

9 zamanlı usuller Kırşehir'e ters, bu nedenle Muharrem Ertaş'ın bu ezgiyi yaratma ihtimalinin çok zayıf olduğunu düşünüyorum, zira hafızasında böyle bir yöresel usul yok. Ritm itibariyle ezginin bir çok yörede Kazım Zeybeği olarak anılması da zeybek formunda olmasından kaynaklanıyor, Muharrem Ertaş'ın bir zeybek bestelemesini bekleyemeyiz. Ezgi itibarı ile ise bozlak ezgilerinde yaygın olarak kullanılan muhayyer kürdi makamından ziyade eviç makamında ezgilendirilmiştir.

efes274
Müdavim
Müdavim
İsim: Selcuk Yurt
Memleket: Kütahya
Yaşadığı Şehir: Kütahya

Mesajgönderen efes274 » 02 Ara 2018, 03:03

Mezar arasında harman olur mu’’ Muharrem Ertaşın derlemesi, mezar arasında kanlı kasaplar Kütahya türküsü diye biliyorum. Hatta bir kayıtta kulağıma çalınan şekliyle; hıdırlığa çıktım yan basa basa, ciğerlerim sökülüyor kan kusa kusa, seni vuran zalim sultanbağlı Musa diye devam ediyor.

“Kütahya Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir