Mersin Yöresi Oyunları

Zeybek oyunları, zeybek türküleri dışında bilgi paylaşımında bulunabileceğiniz bölümümüz.
blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Tokat

Mersin Yöresi Oyunları

Mesajgönderen blkberk » 05 Eyl 2010, 23:45

Mersin yöresinde kaşık oyunları oynanmaktadır. Literatürde Mersin yöresinden daha çok "Silifke yöresi" ve "Anamur yöresi" olarak geçer. Silifke ile Anamur arasında nüans farklılıkları vardır.

Yörükler aslında Mersin yerine daha çok İçel derler. Bir rivayete göre İçel adı denize göre biraz içeride kalan Silifke'den gelmekte. "İçerlek il" veya İç il manasında. Eskiden Mersin küçük bir kasaba iken vilayetin merkezi Silifke olmuştur. Bu yüzden İçel'in kültürel mirası Silifke tarafında ve Toroslarda daha yoğundur.

Video 1: Silifke Oyunları

(Ege Üniversitesi DTMK THO Ekin Gösterisi, Silifke Projesi)

Video 2: Anamur Oyunları

Not: Anamur oyunlarının devamını şuradan izleyebilirsiniz: viewtopic.php?f=71&t=4190#p17903

(Ege Üniversitesi DTMK THO Ekin Gösterisi, Anamur Projesi)
En son blkberk tarafından 06 Eyl 2010, 13:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Yaşadığı Şehir: Tokat

Re: Mersin Yöresi Oyunları

Mesajgönderen blkberk » 06 Eyl 2010, 12:41

Resim

Resim
Anamur Kostümü.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 06 Eyl 2010, 16:08

mersinde üçüncü bir karakter ki , en büyük ilçe olması lazım . tarsus bölgesidir. Silifkeye kadar olan bölgede ve yaylalarda köylüler düğünlerinde halay oynuyorlar.oyun karakteri olarak gaziantep-adana karakterinin devamını izleriz bu bölgede
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 08 Eyl 2010, 17:34

İçel adı Osmanlı'nın bu yöreyi "İÇ İL" olarak adlandırmasının sonucudur.Eski salnamelerde ve haritalarda burası İÇ İL adıyla anılır ve bura yörüklerinden İÇ İL yörükleri diye bahsedilir.

Mersin'in batı ve kuzey kısmında ( Anamur,Aydıncık,Gülnar,Silifke,Mut,Erdemli...) "silifke" karakterine sahip Toros Kaşıklı Yörük oyunları görürüz.Tarsus'ta da dağlık kesimdeki yörükler Silifke tavrına sahiptir.Ovalık kesimde ve merkezi köylerde ise Çukurova halay etkisi görülür.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen aseymen » 09 Eyl 2010, 22:54

Sevgili Erdinc ben tarsus yaylalarini gezmedim ama mersin yaylalarini gezdim, koylulerle onlarin dugun adetlerine iliskin sohbet ettim. Mersin yaylalarinda ( biliyorsun tarsustan daha batida yer alir) halay karakteri var. Sen tarsus yaylalarinda bu kasikli oyun karakterini
gordun mu ?

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 12 Eyl 2010, 21:10

Tarsuslu arkadaşım var benim.Tarsus'un dağ köylerinden, Silifke tarzı oyunlar oynandığını söylemişti bana, televizyon programlarında da izlemiştim (isim vermeyeyim).Tarsus'ta yörük tavrını sürdüren köyler de olduğunu duydum.Kaşık ve yörük tavrı Tarsus ilçe sınırında birden kesilecek değil kanımca.Halay türleri görülmeye başlanır bu başka...Ama Tarsus tamamen halay oynanan bir bölge değildir herhalde.Tarsus'ta da hatrı sayılır bir yörük nüfus olduğunu biliyorum.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen aseymen » 13 Eyl 2010, 02:27

Erdinccim bu yoRuk turkmen tanimi; ki tarihciler farkli kullaniyor, halkbilimciler farkli, sozkonusu icel oldugu zaman gercekten iyice karmasiklasir. Tarsusun yerel halki turkmendir , lehceleri adanali ve osmaniyeliler gibidir , adetleri ve yemek gelenekleri dugun gelenekleri buyuk oranda benzerlik gosterir ekseriyetle halay bolgesidir.
Mersin yaylalarinda turkmen denilen sahislar kelimenin tam anlamiyla turkmen dir, yani turkmenistandan 20 YY in basinda bolsevik devriminden sonra gelip yerlesmisler... Dikkatini cekerse ben icel demedim mersin bolgesi dedim zira mersin icelin ortasidir. Arada senin dedigin sekilde " turkmen" koyleri vardir ama nasil ki, kayseri de kafkas koyleri olmasi orayi halkbilimi acisindan yore tanimlamamizi degistirmezse , ayni iliski tarsus icinde gecerlidir diye dusunuyorum.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 13 Eyl 2010, 18:03

Sağol Kadir ağabey, benim bahsettiğim köyler Tarsus için geneli değil de azınlığı teşkil ediyor o zaman.Yöre hakkında kesin bilgim yok tabii...Gerçi bana da Tarsus'a farklı olan kesimden denk gelmiş.Bu yüzden öyle genellemişim.Tarsus biraz da gölgede kalmış.Mersin yöresi deyince aklımıza artık Silifke tavrı kaşıklı yörük oyunları geliyor.Silifke bir marka olmayı başarmış.

“Diğer Yöreler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir