"Maraş İşi" Milli Bir Motifmidir?

Zeybek, Seymen, Delibaş ve Başıbozukların, giyim kuşam ve aksesuarlarına dair herşey.

Moderatörler: Başıbozuk, YörükEfe

Kullanıcı avatarı
SuhaArtam
Yatak
Yatak
İsim: Suha Artam
Oynadığınız Ekip: EGE EkinGösteriGrubu

"Maraş İşi" Milli Bir Motifmidir?

Mesajgönderen SuhaArtam » 26 Eki 2010, 12:52

Çanakkale Geleneksek Giyimi konusudaki tartışmanın içindeki bir ibareyi bu platformda tartışmanın uygun olucağını düşündüm. Orda ressamerdinç'in başka bir kaynaktan yaptığı altındı da " Maraş İşi Arap Yarımadası'ndan ülkemize girmiş beğenilmiş, kullanılmış, geliştirilerek bünyemize uydurulmuş ve belli bir süre sonra milli işimiz haline getirilmiştir." Şimdi (Arap Yarımadası'ndan etkileşimle Güneydoğu ve Doğu illerimizi ayrı tutarak) Ege bölgesini ele aldığımızda bu işi kendi kültürümüz olarak ne kadar görebiliriz? Sonuç olarak Maraş işinden önce bu coğrafyada da başka türlü işler kullanılıyordu. Ancak şu anda üzülerek söylebilirim ki halk eğitim merkezlerinin giyim ve dikiş derslerinde genelde maraş işi öğretiliyor. Peki yöresel olan ve unutulan yada unutulmaya yüz tutmuş kendi yöresel işlerimiz ne olucak? Yoksa alıntıda da denildiği gibi Maraş işi milli bir iştir ve tüm yörelerce de kabul edilmelimidir?

Saygılarımla...

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Re: "Maraş İşi" Milli Bir Motifmidir?

Mesajgönderen ressamerdinc » 26 Eki 2010, 17:14

Suha Kardeşim;

Kaynaklarda Selçuklu sultanlarının çeyizinde olduğundan bahsediliyor.Bu kadar eskiyse kültürümüzle özdeşleşmiş ve bizim kültürümüzün bir ürünü haline gelmiş demektir.Bize ait olduğu konusunda düşünmeye gerek bile olmaz bence.Çünkü biz millet olarak aldığımız bir şeyi kendimize uyarlayıp değiştirmeden yapamayız.E sonucunda çıkan şey de Türk ürünü olur zaten.Bu dilde de öyledir.Farsça bir kelime olan "HASTE" kelimesi o dilde yaralı anlamına gelir ama bize geçtiğinde hem şekli hem anlamı değişmiştir: "HASTA" olmuş ve anlamı zaten malum...Yani biz kendimizin yapmışız onu da...Maraş işi dolayısıyla dival işi bizimdir.Ayrıca tabii ki Gelibolu'nundur.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 26 Eki 2010, 20:34

Maras isinin r turk isi oldmadigini icinde tasidigi arabi veya farsi etkiye bakip iddia etmek, ki bunu bu konuyu tartisan arkadaslari tenzih ederek soyluyorum, selcuklununda ne kadar turk oldugunu, aslinda bizimde kelmenin bu boyutuyla ne kadar " turk" oldugumuzu sorgulamaya benzer diye dusunuyorum
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Mesajgönderen paguass » 26 Eki 2010, 23:19

bu işleme konusunda uzmanlığım olmadığı için yorum yapmamım doğru olmadığını düşünüyorum.bildiğim tek şey bu kostüme dival dendiğidir atlas kumaşının üzerine sim sırma ve harç işlerinden yapılan aralarındada altın pulların işli olduğu bir kostüm bu kadarını biliyorum elimde bir adet resimde mevcuttu ancak tüm arşivimi tekrar aramak zorundayım bulunca çanakkaleli dostlarımla severek paylaşacağım bergamadan çanakkaleye selamlar...

“Zeybek Giyim Kuşamı Silahlar Ve Silahlık Düzeni” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir