Besleme

İsmailli Zeybeği - Soma Cenkyeri Kasabası

Manisa Yöresi Hakkında

Yetkili: vahit.efe

Zeybekoloji.Com Arama Motoru

Re: İsmailli Zeybeği - Soma Cenkyeri Kasabası

İleti selimözyol » 31 May 2011, 22:24

burda anlatmak istedigimiz bir oyunun baştan sona figürsel zenginliklerinin ve oyun karakterlerinin bölgede yapılan çalısmalar neticesinde cenkyeri kasabasında alınmış olmasıdır.Soma yöresine katkıları bulunan Ahmet SİS hoca bu bölgede çalışmalar yapmış,konservatuarla birlikte kendisinin rehberliginde İsmailli Zeybeğini Cenkyeri Kasabası halkından alıp yerel özelliklere baglı kalarak yöresel kurgu bozulmadan sahneye aktarılmaya çalısılmıstır.baştan beri anlatmaya calısıyorum ama anlasılmıyor herhalde biz demiyoruz ki savaştepede bergamada vs oynanmıyor.daha öncede söylediğim gibi ki bunu hepimiz biliyoruz soma yöresi bergama balıkesir arasında kalan bir bölüm elbette ki İsmailli zeybeği geniş bi çevrede oynanmaktadır.başka kurum ve kuruluslar o bölgelerde ki İsmailli zeybeğinide çıkarsınlar sahneye koysunlar onu da konuşalım.burada kaynak kişilere özellikle İbrahim Bodur ve Ahmet Sis ve konservatuar yapmış oldugu çalısmalar neticesinde bu bölgede ki oyunları yerel özelliklere baglı kalarak aynı halktan aldıgı gibi Varsayımsal çıkarımlar yapmadan direk kaynaktan koymaya çalısmıstır. Bilgilerinize .

EFELİK SU ÜSTÜNDE YÜRÜMEYE BENZER!
Kullanıcı avatarı
selimözyol
Kızan
Kızan

Uyarılma: (0%)
Teşekkür etti: 117
Teşekkür aldı: 397
İsim: Selim Özyol

İleti selimözyol » 31 May 2011, 23:17

rica ederim . benim dediklerimde sizin burda yapmaya calıstıgınız acıklamalarla ne yazık ki alakası yok .anlatmaya çalıstıgımız seylerde zaten acıkca yazıyor

Kullanıcı avatarı
selimözyol
Kızan
Kızan

İleti Efe » 31 May 2011, 23:19

selim abi balikesirde ismailli zeybegi sergilenen bir oyun zaten. (halkoyunlari yarismalarinda).
Benim takildigim nokta cikis yeri burasidir demen.

Forum Kuralları: Lütfen Forum Kuralları'nı gözden geçiriniz.

Zeybekler: Facebook Zeybekler Sayfası

Lütfen Teşekkür Et butonu kullanımına özen gösteriniz.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 4926
Teşekkür aldı: 8789
İsim: Ćém Bőś.
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

İleti selimözyol » 31 May 2011, 23:27

benm anltmak istedeğim değerli kardeşim manisa bölgesi içersndeki çıkış noktası ve sahneye uygulanş şekli aslına uygulanş şekli bunu anlatmaya çalıştım.açıklamalara bakrısak manisayla ilgi li olarak oyunu değerlendirmeye çalştm.Açık bi şekilde yazmakta.

Kullanıcı avatarı
selimözyol
Kızan
Kızan

İleti ibrahimbodur » 01 Haz 2011, 10:36

Tartışmalara konu olan ismailli zeybeği, bugün yaşı yetmiş seksen üzeri büyüklerime sorduğumda her yaştaki kişiler bir büyüğünden öğrendiğini ve bugüne kadar aynı özellikle geldiğini söylemektedir.Halk içinde gözlem yapanlar cenkyerindeki özelliği fark etmesi lazım,cenkyeri ismailliyi başka yöreden taşıyıp üzerine figürmü yazdı ?
yoksa başka yöreler oyunu bu kadar mı oynayabildi!. Bu oyunun cenkyerinde daha iyi icra edildiğini ve yaşlılardan alınan bilgiye göre uzun yıllar köyümde oynanmış olmasıdır,nedir diye merak edenleri cenkyerine davet ediyor misafirim olmalarını rica ediyorum saygılarımla ibrahim bodur.

Kullanıcı avatarı
ibrahimbodur
Müdavim
Müdavim

Teşekkür etti: 15
Teşekkür aldı: 30
İsim: İbrahim Bodur

2 ibrahimbodur isimli üyemize teşekkür edenler.:
Efe, vahit.efe

İleti Efe » 01 Haz 2011, 10:47

İbrahim amca, yazılanlar yanlış anlaşılıyor sanırım.

Cenk yerinde ki ismailli zeybeği yle ilgili herhangi bir şüphemiz yok. Burda benim karşı çıktığım nokta Selim abi'nin "rahatlıkla çıkış noktası burasıdır" ifadesidir.

Selim abi nin bu ifadeyi kullanabilmesi için, bundan önceki mesajlarımda belirttiğim ilçelerdeki pek çok köyü dolaşması lazım.

Forum Kuralları: Lütfen Forum Kuralları'nı gözden geçiriniz.

Zeybekler: Facebook Zeybekler Sayfası

Lütfen Teşekkür Et butonu kullanımına özen gösteriniz.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 4926
Teşekkür aldı: 8789
İsim: Ćém Bőś.
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

İleti ibrahimbodur » 01 Haz 2011, 11:36

Cem eleştiri niteliğinde yazıları ya tam okumuyoruz yada işimize geldiği gibi yorumluyoruz.
Selimin yazısına baktığımızda bu oyunun bu yörelerde oynandığını,ve bu oyunun bu (civardan) çıktığı yönündedir.
bunu bende iddia etmiyorum ama her meydana çıkıpta çal ismailli diye ortada dönenede oynuyor,oynanıyor diyemeyiz.

Kullanıcı avatarı
ibrahimbodur
Müdavim
Müdavim

Teşekkür etti: 15
Teşekkür aldı: 30
İsim: İbrahim Bodur

İleti selimözyol » 01 Haz 2011, 12:52

ben anlatamıyorum herhalde hala daha. burda konu manisa yöre soma bu bölge içersnde oynann ismailli zeybeğini yorumluyoruz bi okluyn tekrar yahu elbettekiş cenk yeri ve soamdakiş bi çok yerde oynn ismailli zeybeğinin bi çok köydeki oynanış şekllerinii gördük kayıtları izledkk çoğu köydeki soma bölgesi içersnden bahsediyorum tekrar.sonuçta düşüncelerimizi paylaşmaya çalışıyoruz.dedğimz dedik çaldığımız düdük demedikki.MANİSAYA BAĞLI SOMA İLÇESİNDE OYNANAN VE SAHNEYE KONAN İSMAİLLİ ZEYBEĞİNİ BU BAŞLIK ALTINDA YORUMLADIK.Bazı hocarmzda var ki, neyazkki burda hoş olmayan ifadeler kullanıyorlar kimse ilah değil pir değil herkes okuyor aratıyor çalışıyor elden gedkçe her şeye böbürlenip atlamak ne kadar doğru oda tatıuşılır ayrıca.

Kullanıcı avatarı
selimözyol
Kızan
Kızan

2 selimözyol isimli üyemize teşekkür edenler.:
ibrahimbodur, vahit.efe

ÖncekiSonraki