KÜTÜKLÜK - SİLAHLIK - BENSİLAH

Zeybek, Seymen, Delibaş ve Başıbozukların, giyim kuşam ve aksesuarlarına dair herşey.

Moderatörler: Başıbozuk, YörükEfe

Kullanıcı avatarı
Başıbozuk
Yönetici
Yönetici
İsim: Hüseyin KÜLCÜOĞLU
Memleket: Bursa
Yaşadığı Şehir: Bursa

KÜTÜKLÜK - SİLAHLIK - BENSİLAH

Mesajgönderen Başıbozuk » 01 Tem 2017, 01:54

Özellikle 19.yüzyıl başlarından sonuna kadar aktif olarak Zeybeğin, Seymenin, Delibaşının kısacası dönemin Başıbozuklarının, Ağaların, Zenginlerin Yatağanlarını, Piştollerini, Harbilerini vs. araç gereçlerini taşıdığı bele ortalama 1 ila 4 kemer ile bağlanan genelde deriden üretilmiş, üst düzey zengin kişiler de ise altın ya da gümüş sırma ile süslenmiş ( aşağıda resimlerde örnekleri var.) olmazsa olmaz bir parçasıdır. Balkan modelleri, Anadolu modelleri çok fazla çeşidi vardır. İlk sıradakiler yeni yapımdır, diğerleri dönem ürünleridir. Ayrıca yeni yapımlardan isteyenler bana özelden mesaj atabilir.
1.1.jpg

1.jpg

18362252_203217656863543_1055088201_o.jpg

42.jpg

8.jpg

Adsız.png

8880.jpg
selahliksilahlik weapons belts 1.jpg

10868028_546728558797589_4835139990556788960_n.jpg

selahliksilahlik weapons belts 2.jpg

IMGP6445a.jpg

Zeybekler ise genelde silahlık üzerine ya bir kuşak sarardı ya da sarmazdı. Aşağıdaki örnek resimleri mevcuttur.

5.jpg
15.jpg
56.jpg

Ayrıca sivil halkta silahlık takıyordu. Örnekleri aşağıda..

51.2.jpg

Silahlık döneminin en popüler, en gerekli parçalarından biriydi. Bu yüzden genelde tüm Balkan halkları da kullanmıştır. Sadece Anadoluya özgür birşey değildir. Yukarıda paylaşmış olduğum altın ve gümüş sırmalı silahlıklar genelde Balkan yapımlarıdır. Bir Balkan halklarından bir örnek resimle konumu bitiriyorum. Eklemek istedikleriniz var ise konu altına yazabilirsiniz.

73.jpg

Son bir ekleme daha yapmak istiyorum. Şimdi 20.yüzyıl giyimlerinde folklör kıyafetlerinde silahlığın üzerine mendil sarkıtıyorlar. Gerçekte öyle birşey yoktur, tarihi dayanağı da yoktur. Mendil silahlığı örtüp silahlığın boş gözükmesini engellemek için yapılmış saçma bir çözümdür sadece..
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

“Zeybek Giyim Kuşamı Silahlar Ve Silahlık Düzeni” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir