Kostak Ali (Kazak) Zeybeği

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 07 Haz 2009, 14:40

menemenli efe kardeş bakınız 16 nisan 2009 tarihli gönderim teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Vahit.efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Vahit ŞİRİN
Memleket: Manisa
Yaşadığı Şehir: Manisa

Mesajgönderen Vahit.efe » 07 Haz 2009, 23:48

öncelikle aseymen arkadasa tesekkürler kostak ali benimde severek oynadığım oyunlardan birisidir sadece anlatmak istediğim oyunların bilgileri öne sürüldüğünde neden ikilem içinde kalındığı yada somut bi veri sunulamadığıdır.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Re:

Mesajgönderen Efe » 10 Haz 2009, 15:50

aseymen yazdı:vahit efe kardeş, benim yukarıda anlattığım bilgiler kesin, derlenmeye tanık olan ama taraf olmayan İzmir yöresinin Türkiye'de enönde gelen uzmanlarından biri anlattı. Eğer ITU konservatuardan kostak ali'yi bizzat ali albazlı ya getirip oynattıkları TRT programının kaydını bulabilirsem yükleyeceğim.
bunun yanında neden bazı hocaların kazak zeybeği dediklerinin nedeni araştırınca buldum TRT arşivine daha evvel tartışılan mülahazalarla kostak ali ( kazak zeybeği) diye kaydedilmiş, onun için.

Youtube da var bu görüntü, izlemek isteyen bakabilir. Bizzat kaynak kişi tarafından oynanmış.

menemenli efe
Zeybek
Zeybek
İsim: Halil Yıldırım
Oynadığınız Ekip: Menemen Hem

Mesajgönderen menemenli efe » 10 Haz 2009, 18:03

aseymen kardeşim beni kendinin facebook'una eklersen bnm paylasımlarımda kostak alini TRT deki videosunu bulabilirsin!!!!!

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen aseymen » 10 Haz 2009, 18:22

menemenli efe kardeş
(gülmiycen tamam mı) birini facebook'a eklemek nasıl birşeydir inan bilmiyorum. Facebooka sadece bir gösterimizin fotoğraflarını kendi facebook'una yükleyen bir arkadaş yüzünden girmek zorunda kaldım, onun dışında , facebook'a benim jenerasyonum muhtelif nedenlerden biraz şaşı bakar(sizler açısından problem yok), o yüzden facebook kültürüm 0 desen yeridir. .
ama nazik teklifin için çok teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
zeybekteam
Yatak
Yatak
İsim: Onur Dangaç
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: MENEMEN HEM

Mesajgönderen zeybekteam » 23 Haz 2009, 02:19

trt deki gösteride bende oynadım kaynak kişiyle ve video elimde mevcut en yakın zamanda siteye koyulacaktır

efe7421
Müdavim
Müdavim
İsim: efe ege

Re: Kostak Ali (Kazak) Zeybeği

Mesajgönderen efe7421 » 23 Ağu 2009, 17:43

Arkadaşlar, ben de bu zeybeğin hikayesini duydum... Doğrluğu nedir bilmiyorum ama paylaşmak istedim... " Efenin birinin kız kardeşinin düğünü vardır... Bizim efe düğüne giderken hasımları tarafından at üstünde vurulur... Kız kardeşinin en güzel gününde onu yalnız bırakmak istemeyen efe, kimseyi de üzmemek için yaralı olduğunu kimseye belli etmez. Ve düğüne icabet eder. O sırada davullar çalar efe meydana çıkıp kardeşinin önünde zeybek oynar. Ve güçlükle bitirdiği oyunu tamamlar tamamlamaz oradan uzaklaşır ve yaşamını yitirir..." İşte hikaye böyle... Oyunun sonundaki sendeleme hareketlerinin de efenin yarılı haliyle oynadığı oyunun figürleri olarak ifade edilir.... SAYGILARIMLA

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Re: Kostak Ali (Kazak) Zeybeği

Mesajgönderen aseymen » 23 Ağu 2009, 18:06

sevgili kardeş , bu yorumu bende youtube görüntüsünün birinin altında okumuştum, ama bir anlatılan hikayeyle figürler çok uyum sağlamıyor. Ayrıca bir kısım insanlarda "kırmızı buğday" içinde benzer bir hikaye anlatır.
ama oyunun hikayesini oyunun derleyicisi melih hoca veya sitemizde izmir yetkilisi vede de onun talebesi olan ve kostak aliylede beraber oynayan onur kardeşimize sormak daha doğru olur ..
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir