Kostak Ali (Kazak) Zeybeği

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Re: Kostak Ali (Kazak) Zeybeği

Mesajgönderen Efe » 23 Ağu 2009, 18:22

efe7421 yazdı:Arkadaşlar, ben de bu zeybeğin hikayesini duydum... Doğrluğu nedir bilmiyorum ama paylaşmak istedim... " Efenin birinin kız kardeşinin düğünü vardır... Bizim efe düğüne giderken hasımları tarafından at üstünde vurulur... Kız kardeşinin en güzel gününde onu yalnız bırakmak istemeyen efe, kimseyi de üzmemek için yaralı olduğunu kimseye belli etmez. Ve düğüne icabet eder. O sırada davullar çalar efe meydana çıkıp kardeşinin önünde zeybek oynar. Ve güçlükle bitirdiği oyunu tamamlar tamamlamaz oradan uzaklaşır ve yaşamını yitirir..." İşte hikaye böyle... Oyunun sonundaki sendeleme hareketlerinin de efenin yarılı haliyle oynadığı oyunun figürleri olarak ifade edilir.... SAYGILARIMLA

Anlattığın hikaye, Aseymen hocamın da dediği gibi Kırmızı Buğday'a aittir. Yani bu hikaye bu oyun için anlatılır.

Kullanıcı avatarı
fahri_efe
Kızan
Kızan
İsim: Fahri Çevik

Re:

Mesajgönderen fahri_efe » 23 Ağu 2009, 19:58

aseymen yazdı:vahit efe kardeş, benim yukarıda anlattığım bilgiler kesin, derlenmeye tanık olan ama taraf olmayan İzmir yöresinin Türkiye'de enönde gelen uzmanlarından biri anlattı. Eğer ITU konservatuardan kostak ali'yi bizzat ali albazlı ya getirip oynattıkları TRT programının kaydını bulabilirsem yükleyeceğim.
bunun yanında neden bazı hocaların kazak zeybeği dediklerinin nedeni araştırınca buldum TRT arşivine daha evvel tartışılan mülahazalarla kostak ali ( kazak zeybeği) diye kaydedilmiş, onun için.

http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 649&ref=mf

buyur ;)

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 24 Ağu 2009, 00:22

"Süresi dolan bir bağlantıya tıkladın ya da adresi yanlış yazdın. Adres büyük-küçük harfe duyarlı da olabilir"
diye mesaj çıkıyor
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
fahri_efe
Kızan
Kızan
İsim: Fahri Çevik

Mesajgönderen fahri_efe » 24 Ağu 2009, 13:05

bu sefer olur
En son Efe tarafından 24 Şub 2011, 20:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: Video kaynağı güncellendi

Kullanıcı avatarı
zeybekteam
Yatak
Yatak
İsim: Onur Dangaç
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: MENEMEN HEM

Mesajgönderen zeybekteam » 19 Eyl 2009, 18:02

efe7421 yazdı:Arkadaşlar, ben de bu zeybeğin hikayesini duydum... Doğrluğu nedir bilmiyorum ama paylaşmak istedim... " Efenin birinin kız kardeşinin düğünü vardır... Bizim efe düğüne giderken hasımları tarafından at üstünde vurulur... Kız kardeşinin en güzel gününde onu yalnız bırakmak istemeyen efe, kimseyi de üzmemek için yaralı olduğunu kimseye belli etmez. Ve düğüne icabet eder. O sırada davullar çalar efe meydana çıkıp kardeşinin önünde zeybek oynar. Ve güçlükle bitirdiği oyunu tamamlar tamamlamaz oradan uzaklaşır ve yaşamını yitirir..." İşte hikaye böyle... Oyunun sonundaki sendeleme hareketlerinin de efenin yarılı haliyle oynadığı oyunun figürleri olarak ifade edilir.... SAYGILARIMLA

senin anlattıgın hikaye kısmen kırmızı buğday oyunun hikayesidir.kostak ali zeybeğiyle bir bağlantısı yoktur saygılar
SEN DİZİNİ VURDUKÇA SIRA DAĞLAR İNLİYOR,YANIK GÖNLÜME HEYBETLİ GÖLGENDE SERİNLİYOR,EFELERİN EFESİ KOCA ÜMMETİ OYUNUYOR.... DAVULLARLA GELİYOR ZEYBEKLER DİYARINDAN...........

Kullanıcı avatarı
zeybekteam
Yatak
Yatak
İsim: Onur Dangaç
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: MENEMEN HEM

Mesajgönderen zeybekteam » 19 Eyl 2009, 18:03

böyle bir kaynakta yer aldığım için çok mutluyum.Ayrıca trt ye bu hassasiyetinden dolayı teşekkür ederim
SEN DİZİNİ VURDUKÇA SIRA DAĞLAR İNLİYOR,YANIK GÖNLÜME HEYBETLİ GÖLGENDE SERİNLİYOR,EFELERİN EFESİ KOCA ÜMMETİ OYUNUYOR.... DAVULLARLA GELİYOR ZEYBEKLER DİYARINDAN...........

shargat
Müdavim
Müdavim
İsim: mehmet zengin

Mesajgönderen shargat » 05 Eki 2009, 02:07

shaman dans grubunun sergiledigi kostak ali müzigi varmi olan varsa koyabilirmi bana o muzik lazimda.

çaçi1212
Müdavim
Müdavim
İsim: ÇAĞLAR

Mesajgönderen çaçi1212 » 14 Eki 2009, 19:10

slm ben izmir menemen harmandalıdan çağlar kostak alı dediğiniz kişi ali albaz adlı devecidir. bu adamın dedesina eski zamanlarda kostak derlermişler bu takma isim tarunu olan ali albaza geçmiştir. böylelikle tüm menemende kostak ali olarak tanınır. bu adamın kafkaslarla hiç bir alakası yoktur . buayunu hazırlayan ali albazdir . ma 2004 yılında bu oyun menemen halk eğitim tarafindan düzenlenerek öğretilmeye başlanmıştır

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir