Kosova'da Zeybek İzleri (?)

Zeybek oyunlarıyla ilgili makaleler
ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 10 May 2013, 22:48

Resim

Prizren'deki bir Arnavut düğününden alıntı yaptığım bu görüntü bana yöremdeki davul zurnayı hiç aratmadı ve tavır, figürler bir tür zeybek izlenimi uyandırdı.İzleyenler hak verecektir.Zurna icrası aynen Ege, İç Ege köylerindekine benziyor (Dursunbey köylerinde gibi).Ülkemizden kilometre olarak uzak ama kültür olarak bağlantılı bir yerde bunu görmek değişik bir duygu.

Kullanıcı avatarı
zeybek
Yönetici
Yönetici
İsim: Hakan ALTINTAŞ
Yaşadığı Şehir: Balıkesir
İletişim:

Re: Kosova'da Zeybek İzleri (?)

Mesajgönderen zeybek » 18 Haz 2013, 12:38

Zurna ton olarak farklı Aydın ve milas işlerine uzak ama icralandırmadaki ve oyundaki motifler Aydına yakın ;) . Çok güzel bir tespit tebrik ederim.
Yar yoluna canın veren aşıklar
Sizde düştünüz mü zara ben gibi
Bir leyla misali mecnun olanlar
Yaktınız mı canı nara ben gibi

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 24 Haz 2013, 16:20

tavas yazdı:Zurna ton olarak farklı Aydın ve milas işlerine uzak ama icralandırmadaki ve oyundaki motifler Aydına yakın ;) . Çok güzel bir tespit tebrik ederim.

Hakan Bey, enstrüman konusunda çok da ehil değilim açıkçası.Çok bilemeyeceğim bir karşılaştırma değil de yakınlaştırma, benzetme yapmak istedim.Görünce dikkatimi çekti.Balıkesir yöresinde aynı ton ve aynıya yakın ezgiler gelin çıkarken çalınır ama oynanmaz.Tabii ki ağır zeybek yöresini tutmaz ama bu yakınlık çok dikkatimi çekti.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 14 Tem 2013, 17:27

tavas yazdı:Zurna ton olarak farklı Aydın ve milas işlerine uzak ama icralandırmadaki ve oyundaki motifler Aydına yakın ;) . Çok güzel bir tespit tebrik ederim.

hakan'a katılıyorum Aydın'ın ağır zeybek oyunlarını çağrıştırıyor.ben kosova oyunlarını üsküp oyunları kadar tanımıyorum, ancak çok dikkatimi çeken ve zaman zaman da seslendirdiğim bir konu var. Sadece Aydın'ın ağır zeybeklerinde hissettiğim çukurovanın tüm gaba ve benzeri türü oyunlarıyla bir benzerlik var, aynı şeyi buradada hissettim. hele üsküpün ağır oyunlarında (düz ağır ,osman paşa vs) bunu iyice hissediyorum. sanki aydın'daki ağır zeybekler, batı trakya'daki ağır oyunlar , çukurovadaki oğuz boylarına ait ağır halaylar ( tüm gaba, avşar gabası, yedi deve gabası vs) oyunun ait olduğu coğrafi lokasyondan daha üst bir tarihi kimliğe aitmiş gibi geliyor.
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

“Oyunlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir