Körüklü Söke Çizmesi

Zeybek, Seymen, Delibaş ve Başıbozukların, giyim kuşam ve aksesuarlarına dair herşey.

Moderatörler: Başıbozuk, YörükEfe

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Re: Körüklü Söke Çizmesi

Mesajgönderen paguass » 05 Eki 2009, 19:06

ben bu bilgileri bergama osmanlı arastasında pabuççular çarşısındaki ustalardan derledim benim bilgim bu kadar elimden gelen bu başka bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim daha öncede dediğim gibi bilgi sahibi olduğum konularda yorumlar yapıyorum elimden geldiğince fırsat buldukça umarım faydalı oluyodur...

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 06 Eki 2009, 00:00

paguass yazdı:ben bu bilgileri bergama osmanlı arastasında pabuççular çarşısındaki ustalardan derledim benim bilgim bu kadar elimden gelen bu başka bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim daha öncede dediğim gibi bilgi sahibi olduğum konularda yorumlar yapıyorum elimden geldiğince fırsat buldukça umarım faydalı oluyodur...

Muhakkak ki faydası oluyordur hocam :)

altug
Müdavim
Müdavim
İsim: altug hosafoglu

Mesajgönderen altug » 14 Kas 2009, 12:15

Arkadaşlar çizme kültürü evet tozluk olarak da kullanılmıştır . Fakat bildiğiniz gibi Efelik ve efelenmelerin tarihi eski ve yakın tarihimize kadar gelen bir süreç 17. yy daki efelerin çizmeleri tozluk olabilir Fakat Yörük Ali ve gurubu yada Demirci Mehmet ve gurubunun İstiklal Harbimiz yıllarında çektirmiş olduğu fotoğraflarda bugünkü çizmeleri göreceksiniz ayrıca Yörük Ali'nin Müze evinde örneğini görebilirsiniz bugünkünden biraz daha dayanıklı dağda yaşam şartlarına dayanımı yüksek görünce evet dersiniz . Sevgiler.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 14 Kas 2009, 17:17

altuğ kardeş
çok sevdiğimden 1985 yılında kendime özel baklava körüklü çizme (amerikan çizme değil) yaptırdım ,devamlı giyerdim hatta arkadaşlar atını nereye bağladın diyede takılırdı , iyice eskidiğinden sekiz on yıl evvel birine verdim gitti,yani dağdaki bir efe kadar çizme giymişliğim vardır.
dağda her an baskın yeme tehlikesiyle yaşayan vede asfallta değil dere tepe bayırda düz olmayan yerlerde giyilecek birşey değildir çizme .olsa olsa törenlerde ,fotoğraf çektirirken ,düğünde giyilecek bir kıyafettir. bundan da önemlisi ( kütahyada giyilenleri söylemiyorum) ,kimsenin geçmediği yerde kabaralı kundura ,çizme giyenin izi daha rahat takip edilir, bunuda bilmeyecek efenin olduğunu zannetmiyorum
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
AybO
Zeybek
Zeybek
İsim: İbrahim Avcı
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: İFAK
İletişim:

Mesajgönderen AybO » 23 Ara 2009, 00:39

Benim bildiğim mübadele yıllarında efelerin çizmeleri İngiliz ve Yunan askerlerinin ve ağalarının (ölenlerden) aldıklarıdır. Zeybeklik kültüründe asıl giyilen şey Tulumbacı yemenisidir. Çünkü bu tulumbacı yemenisinin sağı ve solu yoktur. Baskın sırasında yemeninin sağı ve solu giymeyi zorlaştıracağı için hızlı giymek üzere bu yemeniler tertib edilmiştir.
Cumaovası, Zeybek yuvası...

İnsanın konuşacak kadar zekâya, ya da susacak kadar akla sahip olmaması büyük bir talihsizliktir. La Bruyere

taylanturkoglu
Müdavim
Müdavim
İsim: Taylan Türkoğlu

Mesajgönderen taylanturkoglu » 27 Mar 2010, 01:35

Çizme bize ait bir kültür müdür? Kesinlikle değildir. Efeler çizme giymiş midir? onlarca görsel belge varken giymemiş demek bağnazlık olur. Ama körüklü çizme giymemişlerdir. Bugün kullanılan baklava körük 1950'den sonra SÖKELİ SAĞIR USTA tarafından eski körüklü fotoğraf makinalarından esinlenerek yapılmıştır. Sökeliler çizme yapımını yörede yaşayan Rumlardan öğrenmişlerdir. Kullanılan malzeme ve aletlerin hemen hemen hepsinin adı Rumca'dır. Zamanla toplumumuzda benimsenerek bize ait bir giyim olsa, hatta bu kültürü kendi sahipleri bile bilmese de aslına bakıldığında bizim değildir.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 10 Oca 2014, 23:06

Oncelikle ifade etmem gerekir ki,
Bu konu bence burada halkbilimi adina neleri dogru yaptigimiz ve bundan sonrada yapmamiz gerektigine iliskin cok guzel bir ornek calisma oldu..
Basta hasan hoca, ibrahim ve taylan kardese vermis oldugu bilimsel izahatlar cok tesekkur ediyorum.Şükür ki;taa Sökeye kadar gidip sökeli cizme üstadlariyla mulakat yapmadan da konu önemli ölçüde aydınlığa kavuştu..

Eminim bu isle ugrasan bircok genc kardesimin zannettigi üzere cizmenin gercekte zeybek kulturunun bir parcasi olmadigi net anlasilmis oldu.
Tabii ben bu esnada bir kilcik atmadan duramayacagim ,bizim burada bildigimizi jurilerde oturan hocalarimiz da biliyordur herhalde diye dusunuyorum. Pekala karadon giydi diye ekiplerden puan kiran ve bunu bilimsel bir tavir olarak savunan bu kiymetli hocalarimiz cizme giydi diye de ekiplerden puan kirmakta midir,ben gercekten merak ediyorum?

En son aseymen tarafından 10 Oca 2014, 23:06 tarihinde darbelendi.
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

“Zeybek Giyim Kuşamı Silahlar Ve Silahlık Düzeni” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir