Karanlıkdere Zeybeği

Çanakkale Yöresi'nde oynanan halk oyunları ile ilgili bir repertuar çalışmasıdır.

Moderatör: fes17

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici
İsim: Hüseyin Armutoğlu
Memleket: Çanakkale
Yaşadığı Şehir: Çanakkale
Oynadığınız Ekip: Ç.Kale Belediye S.K.

Karanlıkdere Zeybeği

Mesajgönderen fes17 » 26 Ağu 2010, 16:34

Yöresi: Çanakkale
Oynandığı Yerler:
Zeybekoloji Rep. No: 17 - 0016
Derleyen:
Açıklama:

Karanlıkdere Zeybeği.mp3

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
En son Efe tarafından 16 May 2014, 16:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 6 kere düzenlendi.
Dur yolcu gelip bilmeden bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir

Eğilde kulak ver bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir

Kullanıcı avatarı
combolat
Yatak
Yatak
İsim: ozan canpolat

Re: Çanakkaleden bir oyun ve eski video.

Mesajgönderen combolat » 26 Ağu 2010, 16:38

oyunun adı karanlık dere son saniyelerde başlayan oyunsa çan sekmesi

Kullanıcı avatarı
SuhaArtam
Yatak
Yatak
İsim: Suha Artam
Oynadığınız Ekip: EGE EkinGösteriGrubu

Re: Karanlıkdere (eski video)

Mesajgönderen SuhaArtam » 27 Ağu 2010, 16:00

Yanlış bilmiyorsam 1995 Gazi İlköğretim Okulu. Ekip eğitmeni Can Çinte. Şu anda sitemiz üyelerinden olan Taşkın Meral'de bu ekipte oynuyordu. Ama dediğim gibi yanlış biliyorda olabilirim...

Oyunla ilgili bilgi olarak;
Müzik Karanlık Dere çalsada oyun adımları Harmandalı ve ekip eğitmeninin eklentileriyle oluşmuştur. Aslına uygunluk veya geleneksellik aranamaz...

Saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen fes17 » 27 Ağu 2010, 21:09

Sühanın dediği gibi oyun adımları geleneksel oyun adımları değil,o sene düzenleme ekip için hazırlanmış eklemeli oyun adımlarıdır.karanlıkdere(çaparlı zeybeği)oyun adımları şu an derleme aşamasındadır.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 21 Eyl 2010, 12:52

fes17 yazdı:Sühanın dediği gibi oyun adımları geleneksel oyun adımları değil,o sene düzenleme ekip için hazırlanmış eklemeli oyun adımlarıdır.karanlıkdere(çaparlı zeybeği)oyun adımları şu an derleme aşamasındadır.

Suha hocamın dediğine göre ekip 95 yılında oynamış. Siz ise şu anda derleme aşamasında olduğunu söylüyorsunuz, pek anlam veremedim. O yıllardan beri oynanan oyun nasıl derleme aşamasında olabilir?

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen fes17 » 21 Eyl 2010, 19:56

Cem sen herhalde benim yazdığımı okumadın galiba 95 yılında düzenleme ekiplerce oynanan oyunun adımlarının yazma olduğunu söyledim.Hatırlarsan daha önce bana sormuştun çanakkale yöresi başlığı altında orda alan araştırmalarında(1947 M.sarı sözen tarafından) tespit edilip oyun adımları derlenmemiş ezgiler bu yörede var demiştim.işte o ezgilerden bir taneside karanlıkdere dir.Derleme aşamasında dememin sebebi bu oyun adımlarının araştırmalarını yapan Rıdvan hocamızdır ve biraz elini ağırdır elindeki materyalleri de pek paylaşmaz kendi de vakit bulamaz,Süha daha iyi bilir kendisi bir seminer de sormuştu rıdvan hocaya karanlık dere derlemeleri ne aşamada diye......ne yapalım bizde biraz ağır gidiyor derlemeler üzgünüm:(((

Kullanıcı avatarı
SuhaArtam
Yatak
Yatak
İsim: Suha Artam
Oynadığınız Ekip: EGE EkinGösteriGrubu

Mesajgönderen SuhaArtam » 26 Eyl 2010, 11:24

Üzülerek söyleyebilirim ki Çanakkale de halk oyunları araştırmaları ve derleme çalışmaları kağnı değil kaplumbağanadan daha yavaş ilerliyor. 1960 lardan sonraki ilk ve tek derleme Kusköy Zeybeği idi. Bundan sonraki derlemeleri de ben ve arkadaşlarımla 2008 de yaptık. Hüseyin abininde söylediği gibi derleme aşamasında. Ancak bu tamamen Rıdvan Hocanın yapmış olduğu bir çalışma olmaktan artık çıkmaktadır. Rıdvan Hocanın elindeki materyallerin ne olduğu ( hatta olup olmadığı ) hakkında hiçbir bilgimiz bulunmuyor. 2003 yılında Rıdvan Hoca ile çalışırken bize "Size Karanlık Dere öğreticem..." demişti ki yıl 2010 ancak 1 tek figürünü bile görmüş değilim. Sürmeli Zeybeği'nin derlenmesi döneminde de Rıdvan Hocayla bir tartışmaya girmiştik. Ben bunu derlicektim bu aslında başka bir oyun falan demişti bize. Sürmeli Zeybeği konusu bizim derlememiz ve yarışmalarda oynanmasından sonra bittiğini düşünüyorum. Üzülerek söylebilirim ki Karanlık Dere için de aynı şey olmak üzere. Yaklaşık 3 yıldır elimizde olan görüntüleri Rıdvan Hoca'ya saygımızdan ötürü kullanmamaktayız. Ancak günün şartları dahilinde en kısa zamanda bu müziği varolan ancak figürleri derlememiş oyunu Çanakkale kültürüne kazandırıcaz...

Saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 26 Eyl 2010, 11:59

Bu yöre benim aşina olduğum bir yöre değil , ancak anlatılanlardan anladıklarım kadarıyla, çanakkale halkkültürüne yapmış olduğu katkılardan dolayı ben zeybekoloji ailesi adına öncelikle Süha kardeşimize ve bu çalışmalarda emeği geçen tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum .

Halkoyunları camiasının açmazlarından biridir bu ..
Profesyonel açıdan zihni melekelerle idare edilen işkollarının tersine , eğer bu işten para veya itibar kazanan şahıslar, ki bunu burada adı geçen herkesi tenzih ederek söylüyorum, yaşları ilerledikçe,fiziksel yetenekleri azaldığı için , halkoyunlarıyla alakalı maaşlı bir iş bulamadığı takdirde , kendisine olan teveccühü hala piyasaya yeni bir şeyler sunma potansiyelini saklı tutarak koruma cihetine gitmektedir.
Bizzat yakından tanıdığım hocalar birebir sohbetlerde ismini duyduğum zaman bile heyecanlandığım oyunlardan bahsetmekte ama bunları daha sonraları için saklamakta veya genç jenersayonlardan birinin bu hazineye ulaşmasınında ,"karışşşma, bende" diyerek, maalesef önünü kesmektedir.
Bu bireyler için empati kurduğumuzda , bu gayet tabii olan , hayatta kalma içgüdüsü için kimse onları suçlayamaz, sadece problem bu tür kıymetli hazineleri barındıran kültürel yapılar veya şahısların hızla tarihe karışıyor olmasıdır.
bu konunun zaman zaman kıyısından köşesinden dokunuyoruz , ancak benim durumum "bekara karı boşamak kolay" diye bir anadolu tabiri var , o durum..ben herkese "aman öğretin , aman anlatın, aman paylaşın bakın vebaliniz var" diye elimden geldiğince baskı yaparken , bu tür " hazine" lerin bu işten para kazananlar için mali ve itibar değeri olduğunu gözardı etmemek lazım..
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

“Çanakkale Halk Oyunları Repertuarı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir