Karanlıkdere Zeybeği

Çanakkale Yöresi'nde oynanan halk oyunları ile ilgili bir repertuar çalışmasıdır.

Moderatör: fes17

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici
İsim: Hüseyin Armutoğlu
Memleket: Çanakkale
Yaşadığı Şehir: Çanakkale
Oynadığınız Ekip: Ç.Kale Belediye S.K.

Re: Karanlıkdere (eski video)

Mesajgönderen fes17 » 27 Eyl 2010, 11:12

Süha rıdvan hocanın elindeki metaryalleri ben biliyorum,yıllardır,düğünlere köylere gitmiş kaydetmiş,(bunlardan bir kaç tanesinde bende bulundum)not almış fakat bir türlü derleme aşamasına geçememiş ve hatta derlemeyi gerektirmeyecek hemen sunulacak görüntüleri ben bir zat şahitim.Ben hocamızı skıştırıp hadi hocam şunları derliyelim dediğimde bir kaç yerde de var olan görüntülerini toplayıp ondan sonra derlemelere geçeceğimizi söyledi fakat çok geç kalınca bu oyun adımlarından bazıları yeni derlenen oyunlarda kullanıldı.Çanakkale de sorunun esası şu oyun ezgileri ve oyun adımları bayağı karışık burda tecrübe ve akademik bir yaklaşımla derlemelerin yapılması taraftarıyım.bir köyde çanakkalede çalınan bütün zeybek ezgileriyle aynı adımlarla oynandığını gördüm.Köylerde müsizyen sıkıntısından kaynaklanan sorunların olduğunu zeybek havalrının her müsizyen tarafından bilinmediği için bilindik bir ezgiyle farlı oyun adımları oynandığını biliyoruz.bunların çok iyi analiz edilmesi gerektiğini düşünüyorum.Bir de derlemesi yapılacak oyunun geriye dönük eleştirisi olmaması için mutlaka geniş alan araştırması yapılmalı ve yörede başka derlemeciler alan sahalarında çalışıyorlarsa onlardan bu oyun hakkında bilgi alışverişi yapılması mutlaka gerektirmektedir.

bunları şundan söylüyorum Süha kişisel duygularımızı bir kenara bırakıp çanakkale halkbilimi için doğru ve iyi şeyler yapmalıyız artık,hayat kısa bak İsmet hocamızı da kaybettik.
Dur yolcu gelip bilmeden bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir

Eğilde kulak ver bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Tokat

Mesajgönderen blkberk » 27 Eyl 2010, 11:47

Çok yıllardır Çanakkaleden yeni oyunlar bekliyordum. Ama pek kıpırdanma olmadı. Geçen sene bir kız oyunu derlenmişti. Onu görünce oh demiştim, ilerlemeye geçiyor galiba diye. Eminim güzel oyunlar vardır.

Kullanıcı avatarı
SuhaArtam
Yatak
Yatak
İsim: Suha Artam
Oynadığınız Ekip: EGE EkinGösteriGrubu

Mesajgönderen SuhaArtam » 27 Eyl 2010, 11:52

Abi kesinlikle katılıyorum. İsmet hocanın vasiyeti şeklindeki Ada Zeybeği'nide o yüzden gözümüz gibi sakınıyoruz. Oyunu ona sunduğumuz gün sende orda izleyenlerden biriydin. İşte aynı kaynaktan bahsediyorum. Zaman kısa ve hemen hareket edilmeli. Duygularla değil mantıkla çalışmaya çalışıyoruz. Rıdvan hocaya elimizdeki bütün doneleri verdik ki belki aynı düşüncede yaklaşır diye ama bize, sizede dediği gibi birkaç yerde birleştirmem lazım, bakmam lazım, ben üstünde çalışıyorum gibi şeyler dedi. Araştırmacılık mı? Bu konuda 2005 ten beri çalışıyoruz. Ancak hiçbir zaman bilgiyi saklamak yada paylaşmamak yolunu seyretmedik. Nitekim Karanlık Dere Zeybeği de bunların içinde. 2008 yılında Karanlık Dere'yi çektiğimizde kaynak 3 farklı müzikte oynadı. Biz buna Bayramiç İşi deriz dedi. Aynı günün akşamı görüntüleri İsmet Hocaya seyrettirdik. Biz ona bişey demeden o bize "Bu Karanlık Dere, Bayramiç İşi'de derler." dedi. Aslında belkide duygularımızla davrandığımız için bu görüntü hala arşivlerde saklı... Dediğim gibi her zaman yardımlara açığız. Hatta bu geniş coğrafyada nolur bizim elimizden tutun ve bize yardım edin. Çünkü bu 4-5 kişinin yapabiliceği bir iş değil. Ama bizim yaptığımız çağrıya rağmen cevap alamıyorsak, o zaman yapılan işlere saygı duyulmasından başka hiçbir çare kalmıyor...

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen fes17 » 28 Eyl 2010, 12:19

blkberk yazdı:Çok yıllardır Çanakkaleden yeni oyunlar bekliyordum. Ama pek kıpırdanma olmadı. Geçen sene bir kız oyunu derlenmişti. Onu görünce oh demiştim, ilerlemeye geçiyor galiba diye. Eminim güzel oyunlar vardır.

Berkan şu anda 3tane bayan oyunu hazır durumda son incelemeleri yapılıyor,Kusköy zeybeğinin iki kaynak kişisinden sadece 1 den yararlanıp çıkan solo oyun adımlarının dışında ikinci kaynak kişden de derlenen oyun adımlarıyla birlikte daire ve karşılıklı geçişleri olan güzel bir otantik kusköy zeybeği izliyeceksiniz.Bunun ardından çok güzel rast makamında bir ezgisi olan ada zeybeği(Süha nın bahsettiği) geliyor...

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Mesajgönderen paguass » 28 Eyl 2010, 12:22

hadi bakalım hayırlısı merakla bekliyorum...

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici

Karanlıkdere Zeybeği

Mesajgönderen fes17 » 25 Ara 2012, 19:12

Çanakkale/Ayvacık-Bademli köyü geleneksel bayramlaşma geleneğinde Karanlıkdere Oynuyan köyün kaynak kişileri

Resim

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Re: Karanlıkdere Zeybeği

Mesajgönderen aseymen » 05 Şub 2013, 00:05

Ya ilginctir bu kaynak kisilerin sergiledigi oyun goruntulerine canakkale, balikesir ve manisada ulasabiliyoruz da ozellikle ne ilginctir aydin ve izmir de rastliyamiyoruz. Bu iki bolgeden Son uc yilda enazindan 20 civarinda oyun ortaya cikti, ben bu yerel goruntu kitligini anlayamiyorum ve izah edemiyorum.
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
CHuN-LI
Yönetici
Yönetici
İsim: Kamer Kılınç
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: BORDER

Re: Karanlıkdere Zeybeği

Mesajgönderen CHuN-LI » 06 Şub 2013, 01:53

kadir hocam keşke sadece görüntülerde kalsa bu ulaşılmazlık. yayınladığımız yarışma görüntülerinde yeni oyunların isimlerinden bilmediklerimizi soruyoruz, ona bile cevap alamıyoruz, devlet sırrı...

“Çanakkale Halk Oyunları Repertuarı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir