Kaba Hava - Hakan Altıntaş

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Kaba Hava - Hakan Altıntaş

Mesajgönderen Efe » 06 Ağu 2012, 12:54

Hakan Altıntaş'ın yorumuyla Kaba Hava

Kaba Hava Zeybeği !.mp3

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

GamzeYıldız
Müdavim
Müdavim
İsim: Gamze

Re: Kaba Hava - Hakan Altıntaş

Mesajgönderen GamzeYıldız » 14 Ağu 2012, 17:54

Bu benim en sevdiklerimden.. Ağır Hava diyesi geliyor aslında insanın

Kullanıcı avatarı
Alagözoğlu
Kızan
Kızan
İsim: Mahmut
Memleket: Aydın
Yaşadığı Şehir: İstanbul
Oynadığınız Ekip: Maltepe H.E.M.ZEYBEK

Mesajgönderen Alagözoğlu » 20 Ağu 2012, 13:08

Dinlediğimde tasavvuf müziği hissi uyandırıyor. Oysa Zeybek oyunları ve müzikleri kültürel diğer özeliklerinin
yanısıra bir başkaldırı ritüelidir. Tasavvufla katiyen bağdaşmaz.

Çeşitli müzisyenler çeşitli müzik aletleriyle denemeler yapıyor olabilir. Kulağa hoş gelen her ses müzik te olabilir.

Anlayış ve algılayışlarımızı , konunun içeriğinden ( özünden ) kopararak ne derece genişlettiğimize bağlı olarak ta
Dünya görüşümüz şekillenir.

Tüm hayatımız boyunca ürettiğimiz ürünler de ( çouklarımız buna dahil ) Dünya görüşümüzün ürünleri halinde bizi
temsil eder.

Selam ve sevgilerimle ;
Çakırcalı Efe ! Yol ver geçelim , yaban değiliz..!

Kullanıcı avatarı
zeybek
Yönetici
Yönetici
İsim: Hakan ALTINTAŞ
İletişim:

Mesajgönderen zeybek » 23 Ağu 2012, 11:22

Alagözoğlu yazdı:Dinlediğimde tasavvuf müziği hissi uyandırıyor. Oysa Zeybek oyunları ve müzikleri kültürel diğer özeliklerinin

Çeşitli müzisyenler çeşitli müzik aletleriyle denemeler yapıyor olabilir. Kulağa hoş gelen her ses müzik te olabilir.

Anlayış ve algılayışlarımızı , konunun içeriğinden ( özünden ) kopararak ne derece genişlettiğimize bağlı olarak ta

Tüm hayatımız boyunca ürettiğimiz ürünler de ( çouklarımız buna dahil ) Dünya görüşümüzün ürünleri halinde bizi
temsil eder.

Selam ve sevgilerimle ;

:) Tasavvuf müziği değilde, ney vari bir tavırla icra edildiğini söyleseydin, bu eski kayıt ile ilgili sana açıklama yapardım ama bu konuda yeterli donanımının olmadığı kanısındayım o kaydın Türk Tasavvuf Müziği ile uzaktan yakından alakası yok Alagözoğlu (:

Böyle bir iddaada bulunuyorsan icra edilen müziğin türünü, sözel öğelerini, icrasal öğelerini, çalgısal öğelerini , perde sistemini bilmen gerekiyor. Yani Tasavvufi Türk Halk ve Türk Sanat Müzikleri ile Çağdaş Tasavvufi Sanat Müziğinden bahsediyorum. Bunların her biri bir türdür. Öyle Tasavvuf Müziği diyerek bu işin içinden sıyrılacağını düşünüyorsan yanılıyorsun sevgili Alagözlü (: Bu bir . .

İkincisi, o kaydın geleneksel olduğunu savunarak yapmamıştım. Ve kaydın amacı bir ritüellik söz konusu da değil. Lütfen eleştiri ya da övgü yaparken mantıklı ve esaslı görüş belirtin. Bunun hem size hem de platformumuza daha faydalı olacağı düşüncesindeyim. Sağlıcakla..
Yar yoluna canın veren aşıklar
Sizde düştünüz mü zara ben gibi
Bir leyla misali mecnun olanlar
Yaktınız mı canı nara ben gibi

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara

Mesajgönderen aseymen » 24 Ağu 2012, 11:50

Alagözoğlu yazdı:Dinlediğimde tasavvuf müziği hissi uyandırıyor. Oysa Zeybek oyunları ve müzikleri kültürel diğer özeliklerinin

temsil eder.

Selam ve sevgilerimle ;

ben mahmut hocanın yazısısnı görünce muhtemelen ; neyi hakan öyle bir üflemiş ki mahmut hoca da böyle bir yorum yazmış diye düşündüm , ancak müziği dinleme şansım olmadığı için altına abuk bir yorum yazmış olmayayım dedim, haklıymışım.
Sevgili hakan , öncelikle mahmut hocanın yazısını bence bir neyzen olarak övgü olarak telakki etmelisin , eleştiri değil, "ney" in bu denli hakkını verdiğin için. O sadece neyin yarattığı hissiyata ilişkimn yorumunu yazmış.
"Ney " denen mucizevi icad , o denli uhrevi bir ses veriyor ki , işin üstadı düşük tempolu "karşılama" çalsa , müziği tanımayan biri, müziğin arkasından Allahuekber ,Allaahu ekber diye tekbir getirmeye başlıyabilir , mübarek öyle bir alet. ney osmanlı döneminde akıl hastalıklarının tedavisinde kullanılan , etkisi o denli derin bir enstruman.
Hakan sende Allah nazardan saklasın bu işin hakkını veriyorsun , eğer istanbul'da olsan kamuoyunda tanınan ağır abilerin takıldığı birtakım musiki meclisleri vardır , o meclislerin başkonuklarından olurdun...
Onun dışında kaba hava'yı çok güzel yorumlamışsın , ellerine sağlık. Bide bendir eklesen , Bende başlayacağım zikre ya hayy diye (: (:

Mahmut hocam gel buradan güzel bir sohbet konusu çıkaralım , mesela tasavvufun zeybeklik üstüne etkisi olmuş mudur olmamış mıdır tartışalım . Ben diyeyim ki , "bektaşilik geleneğinin zeybeklik üzerine etkisi vardır ", sende neden olmadığını veya olamayacağını söyle...
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
zeybek
Yönetici
Yönetici
İletişim:

Mesajgönderen zeybek » 24 Ağu 2012, 23:56

Kadir abi kaba hava zeybeğinde kullandığım saz dilsiz kaval ve klasik gitardı. Çok eski bir kayıt bu aynı zamanda. Stilize müziklerde küçük bir partiyi kaval çalınca problem olmuyor ama tamamını böyle çaldığımız zaman değişik yorumlar ortaya çıkabiliyor (:

Kullanıcı avatarı
Alagözoğlu
Kızan
Kızan
İsim: Mahmut
Memleket: Aydın
Oynadığınız Ekip: Maltepe H.E.M.ZEYBEK

Mesajgönderen Alagözoğlu » 28 Ağu 2012, 17:36

Efe yazdı:Hakan Altıntaş'ın yorumuyla Kaba Hava

Kaba Hava Zeybeği !.mp3

Efe arkadaşımız ne güzel yazmış : " Hakan Altıntaş ' ın yorumuyla Kaba Hava " diye.
Bu şekilde yazmak saygı da içeriyor. " ....nın yorumuyla , ...ın anlatışıyla , ...nun fikrine göre " şeklinde.

Fikirlere , anlatış şekillerine , yorum şekillerine saygı duymak ta gerekir zaten ; ama eleştirmek saygısızlık
demek değildir hepimizin takdir edeceği gibi.
Sözüm bu konudan dışarı ; tam tersi herşeyi motomot kabul etmek , sürekli olarak alkışlamak , herşeye " güzel " yaftası vurmak bizi yanlışları doğru gibi kabul etmeye götürmez mi ?
Neden " sözüm bu konudan dışarı " dedim ?
Burada konuştuğumuz konuda bir yanlışlık yok ; yapılabilir , icra edilebilir.
Nitekim :
" Çeşitli müzisyenler çeşitli müzik aletleriyle denemeler yapıyor olabilir. " diye de yazdım üstelik.
Benim anlatmak istediğim ; herkes herşey yapabilir , ama eleştiri de yapılacaktır.
Benim yazdıklarımın da eleştirilmesi gerekir ve normaldir.
Ama yaratılan bir eseri veya bir ürünü doğru-yanlış tahtasına oturtacak olan ; hatta tarihteki yerine yerleştirecek olan şey , o konuda yapılan eleştirilerdir.
Eleştiriler ; bir konu , eser veya üründeki doğruları ya da yanlışları , doğru ya da yanlış zannedilebilecekleri , eksikleri ya da fazlaları , eksik ya da fazla zannedilebilecek şeyleri ,velhasıl o konudaki kişisel görüşleri vurgulamak amacıyla yapılır.
Ben bu amaçla yapmaktayım , benim yazdıklarım da bu amacı taşımaktadır.
"...donanımın yok , mantıklı ve esaslı bir görüş belirtin.." şeklindeki cümlelerden , yazdığım eleştirinin anlaşılmadığını ve zannedildiğini , hatta farklı bir manaya çekildiğini anlıyorum. Hafif bir bilmişlik şövenizmi de içeriyor rahatsız edici bu cümleler.
Ben bu zeybek müziğinin sanatsal eleştirisine , müzik aletinin cinsine , makam veya yorumlanış tarzına dair birşey yazmamıştım.
Zira bu konularda donanımım yok , İTÜ' de okudum ama konservatuarda değil mühendislikte...
Bilgim olmayan konuda ukalalık ettiğimi de zannetmiyorum ; bu yazdıklarım ,doğup içinden geldiğim dönemin birikimlerine dayanarak yazılmıştır.
Bazan bu türden böbürlenmeler çoğaldıkça da , bu yaşta konservatuara kaydımı yaptırasım geliyor.
................................................................
Sadece :
" Dinlediğimde tasavvuf müziği hissi uyandırıyor." demiştim. Bende bıraktığı izlenimi bu cümle ile ifade etmiştim.
" Öyle Tasavvuf Müziği diyerek bu işin içinden sıyrılacağını düşünüyorsan yanılıyorsun " denilmiş.
Buraya dikkat : " ...bu ,tasavvuf müziğidir.." dememiştim.

Tekrarlarsam eğer :
" Dinlediğimde tasavvuf müziği hissi uyandırıyor." demiştim.

Hislerime de kimse " niye öyle hissediyorsun " demez herhalde.

Bundan dolayı da bir yerlerden sıyrılacağım falan yok...!

Ben şunu beklerdim :
" ...Bir İzmir zeybek müziği olan kaba havayı , ney ile veya dilli kaval ile icra ederken ; şu tarz bir
çeşitlilik yaratmak istedim veya bu tarz bir yorumla yaptığım bu müziğimin eleştirisini sizlerden bekliyorum " gibi.
-----------------------------------------------------------------
" ...o kaydın Türk Tasavvuf Müziği ile uzaktan yakından alakası yok." şeklinde eleştirmek için ise ,
benim bu esere direkt olarak " ...bu ,tasavvuf müziğidir.." demiş olmam gerekir.
Böyle olsaydı , ancak o zaman " bende olmayan donanımımla " tasavvuf müziği tartışmalarına girerdik.

Ben de olan donanım ise , çeşitli müziklerin benim duygularımda bıraktığı etki.
Ritüel konusunda ise ; " zeybek müziklerinin , diğer özelliklerinin yanısıra bir başkaldırı ritüeli olduğunu "
sadece bunu söylemek istemiştim.

Bu arada bazı sorularım vardı zaten , müziği ilk dinlediğimden itibaren :
Zeybeklerin tarihi boyunca ,dinleyenlerde tasavvuf müziği hissi bırakan müzikleri hiç olmuş mudur ?
Var mıdır orijinal olarak ?
Zeybekoloji ' ye gönderilirse eğer , herkesle birlikte dinleme ve öğrenme şansım olacaktır samimi
söylüyorum.
Neyse , Kadir hoca " gel bir sohbet konusu olsun " dedi ama uzadıkça uzadı.
Derdimi ve benim bu konudaki fikirlerimi anlatmaya çalıştım...
Selam ve sevgiler..
Çakırcalı Efe ! Yol ver geçelim , yaban değiliz..!

Kullanıcı avatarı
zeybek
Yönetici
Yönetici
İletişim:

Mesajgönderen zeybek » 03 Eyl 2012, 04:04

6-7 yıl önce ezgisel anlamda iki enstrümanın kayıt programı vasıtası ile kanallarda birleştirilmesiyle yapılmış gayet amatör bir kayıttır bu Mahmut Hocam ki ben o dönemde bana saldırdığınız o konservatuvar bölümüne henüz kayıtlı değildim bunu da belirtmemde fayda var.

Bilmişte yaptın bizi, böbürlenmiş veled de yaptın Mahmut Hocam.Konservatuvarlı olup olmamak hiçbir zaman önemli değil bu hususta. Tarafımızdan feyz alınan birçok hoca da alaylıdır vesselam. Ben bozlağı TRT sanatçılarından ziyade Çekiç Ali ya da Erol Cöke gibi mahalli ustalardan dinliyorum mümkün oldukça. Ya da aydın zurnasını Sadettin Doğan usta'dan vs..Keşke daha sakin ünlemsiz ve oturaklı bir hitapta bulunsaydınız.

Kelime oyunları ile toparladın cevabını Mahmut Hocam hadi gari senden yavızı yok (: Okuyup araştırdığımız her konuda ülkenin klasik müdahalelerinden birini sezdim burda (: 'yargısız infaz mı oldu sanki?' (: ... Büyüğümsünüz ne desem boş, ben ne yazarsam bir cümlenin ucundan bucağından kıvırıp duracaksınız. Onun için bu konuyu uzatmanın manasız olduğunu düşünüyorum . . . Sağlıcakla kalın.

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir