İzmir Yöresi Halkoyunları

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Re: İzmir Yöresi Halkoyunları

Mesajgönderen Efe » 12 Nis 2011, 00:04

ayrica belrtmekte yarar var, kzlar ve erkeklerin ortak oynadiklari oyunlar mutlaka vardir. Burda soyledigimiz sey sadece ayni ortamlarda oynamazlar. Yarismalarda durum tabi farkli.

Kullanıcı avatarı
chris
Yatak
Yatak
İsim: Sercan
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: Egezeyder

Mesajgönderen chris » 30 Haz 2012, 15:28

Ben aslında bu oyunların yarışmalar nedeni ile karma hale geldiğini düşünüyorum. Çünkü eski zamanlara bakarsak eğer, ki hele kültürün temel taşı olarak köylerde çıktı bu oyunlar. Bayanlar ve erkekler yanyana oynamadığından dolayı bayan ve erkek oyunları tamamiyle ayrı benim görüşüme göre. Bu kadar eşli oyun olmasının nedeni bence yarışmalarda kız erkek oyun olmasını isteyen eğitmenler bu "erkek oyunun hareketli bir müziği var bayanlarla uyum sağlayabilir. Kız erkek sahnede hoş durur" diye düşünerek yörenin kol ve tavır ve hareketleriyle birleştirip yarışmada erkeklerle oynatılmasıdır. Bu tabi benim nacizane görüşüm ve tamamiyle yanılıyor olabilirim. Ama bir zamanlar Ahmet Pehlivan ekiplerinde hiç eşli oynatmadan çıkartıyordu mesela. Erkekler giriyor kızlar çıkıyor kızlar giriyor erkekler çıkıyordu. Acaba doğrusu bu mudur ? Bunları araştırmamız tartışmamız gerekir.

Kullanıcı avatarı
bayezid
Yatak
Yatak
İsim: Rıdvan YAVAŞ
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen bayezid » 01 Tem 2012, 02:22

Yarışmalardaki karma oyun zorunluluğunun getirdiği karmaşıklık. Bazı oyunların sırf bu yüzden karma hale geldiğini ve bazı eğitmenlerinde daha başka karma oyunlar sahneye koyma düşüncesinde olduğunu düşünüyorum.
Kara kara kazanlar,
Kara yazı yazanlar,
Cennet yüzü görmesin,
Aramızı bozanlar.

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir