İsmailli Zeybeği - Soma Cenkyeri Kasabası

Manisa Yöresi Hakkında

Moderatör: Vahit.efe

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Re: İsmailli Zeybeği - Soma Cenkyeri Kasabası

Mesajgönderen aseymen » 01 Haz 2011, 13:29

ibrahim hocam bu soruyu daha evvel sordum , ama tatmin edici bir cevap alamamıştım . İsmailli zeybeğinin adı nereden geliyor.
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
ibrahimbodur
Müdavim
Müdavim
İsim: İbrahim Bodur

Mesajgönderen ibrahimbodur » 01 Haz 2011, 15:49

Sayın kadir hocam oyunun özelliklerinden,figür zenginliğinden bahsederken sanırım ismine geldik.
Birçok halk geleneğinin kaynağı bulunamazsa bu oyunların kesin kaynağına ulaşmak zordur,mesela karanfilli zeybeği,kabartan zeybeği,güvende zeybeği,iki parmak zeybeği hangi olay ve kişilerce isimlendirilmiş kesin kaydı yoktur.ama yakın tarihimizin kostak alisini hemen bulabilirizbazı oyunlar kişilerin güzel oyunuylada adlandırılabilir
(koca arab gibi) saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 01 Haz 2011, 17:28

İbrahim amca, dediğin gibi her ismailli çalındığında ortaya çıkıp oynayanlara, aaa bak oynanıyor demiyoruz zaten.
Cenk yerin de nasıl oynanıyorsa bu oyun, başka bölgelerde de ufak nüans farklılıklarıyla, köklü şekilde oynanıyor.

Selim abi dediğimiz dedik çaldığımız düdük değil maalesef. Dediğin gibi herkes kendi imkanları doğrultusunda araştırmaya çalışıyor.

Halk oyunları yarışmalarında soma oyunları ve balıkesirin bazı bölgelerindeki oyunlar her ne kadar apayrı tavırlarla oynansada, o bölgelerin mahalli de birbirinden pek de farkı yok. İsmailli zeybeği Soma ilçe sınırları içerisinde Cenkyeri dışında oynanıp oynanmadığını bilmiyorum ama - senin bu konuda sanırım araştırmaların var, bizi aydınlatırsın - Balıkesir il sınırları içerisinde pek çok köyde köklü bir geçmişle oynanıyor.

Bunları bildiğim için, kalkıp rahatlıkla bu oyunun kaynağı BALIKESİR dersem, Cenkyeri'nde oynayan insanlara haksızlık yapmış olurum.

Aynı şekilde bu oyunun kaynağına rahatlıkla CENKYERİ dersem, Balıkesir in köylerindeki pek çok insana da haksızlık etmiş olurum.

Böbürlenip atlamak ifadesini üzerime alındım, her ne kadar senin bana bunu demeyecek samimiyette olduğumuzu bilsem de. Konuya atladım çünkü, Balıkesir'in köylerinde de nasıl oynandığını iyi biliyorum.

Sen tabi özellikle Manisa ve Soma ilçesi içindeki kalan bölgeler için konuşuyorsun ama, bu bölgeler apayrı ilçelere bağlı olsada, aynı oyun karakterine sahip, birbirinden ayırmamakta fayda var.

Kullanıcı avatarı
selimözyol
Kızan
Kızan
İsim: Selim Özyol

Mesajgönderen selimözyol » 01 Haz 2011, 18:56

tekrar söleüyoprum tekrar sölemeyede devamö edceğim ben mnasayı konuşyrum burda mansadaki soma ilçesi ve burda yapılan çalşmalar ve sahneye konan oyun.bunun üzrine konuşuyorum.böbürlenmeyide burda yazdığı yorumalra bakıp sölkücek kişiler var senle alaksı yok.tekrar sölğüyrum burda konu mansa ve içlecsi soma somadaki oynann oyunlar.
EFELİK SU ÜSTÜNDE YÜRÜMEYE BENZER!

Kullanıcı avatarı
selimözyol
Kızan
Kızan

Mesajgönderen selimözyol » 01 Haz 2011, 21:26

ALİ BEY GAYET İYİİ SAÇMALAMAYA DEVAM EDİN BURADA AÇLILAN KONUU MANİSA YÖRESİ BAŞLIĞI ALTINDA SOMA YÖRESİNDE İSMAİİLİ ZEYBEĞİ BENM ANTAĞIM SOMADAKİ OYUN BUNNLA İLGLİ YORUMALR HALA DAHA GEREKSİZCE KONUŞMAYA BÖBÜRLENMEYE DEVAM EDİYOSUNUZ.SOMA YI İÇİNE ALN KÖYLER VE BURDA YAPILAN ÇALŞMAR NETİCESNDEKİ BUYOUNN BURDAN ÇIAKRLIP SAHNEYE KONAMSI.HALA SAÇMALAMAYA BÖRLENMEYE DEVAM EDİN ÇÜNKÜ SİZ BUNU SEVİYOSUNUZ

Kullanıcı avatarı
selimözyol
Kızan
Kızan

Mesajgönderen selimözyol » 01 Haz 2011, 21:39

BURDA GAYET İYİ NİYETLE iyii düşüncelerle BURDA ÇOK İYİİ BİR ŞEKLDE SAHNEYE KONMŞ BU YÖREDEN ALINAN OYUNU YORUMLARKEN ÇOK ALAKSIZCA ALAYCI TABİRLERLE CÜMLELERLE OLAYI SAÇMA SAPAN YERLERE ÇEKİYORSUNUZ.İşin teorik boyutunu bilmse lboyutunuu bizde öğrenmeye uygulamaya çalışıyoruz sadece siz değil.yarın bunu yorumalrınızı bu işte uzmnlmş kişilere okttğmda onlar ne dicekler merak ediyorum alakaya maydonoz çünkü dedikleriniz. ANLATMAK İSTEDĞİMİZ SOMADAKİ VE ÇEVRE KÖYLER CE YAPILN ÇALŞMAR SONUCNDA SAHENYE KONANN CENYERİNDEN ALINAN İSMMAİLLİ ZEYBEĞİ.KEDNMZ GİTTK GÖRDÜKK DİĞER KÖTYLERDEKİİ OYNN LARIDEEĞRLNDRKK BURDA İYİ DÜŞÜNCELERLE BUNU ANLTMAYA ÇALIŞTIK AMA NE YAZKK Kİ SİZ HALA ALAKSIZ YERDEN KONUŞYORSUNUZ DEVAM EDİN KALDĞINIZ YERDEN.

acsev2003
Yatak
Yatak
İsim: Ali Sev

Mesajgönderen acsev2003 » 01 Haz 2011, 22:09

El ele veya kol tutuşlu zeybek mi olur ya, o zaman nerede kalır zeybeğin asalet, mertlik, yiğitlik gibi simgesel yanları. Bana tuhaf geliyor...

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Mesajgönderen paguass » 01 Haz 2011, 22:32

alif yazdı:selim sen gerçekten ağzından çıkanla kulağının duyduğunun aynı şey olmadığının farkında değilsin. benim senin soma veya manisa'nla bi derdim yok. hiç bir yazdığıma da gereksiz diyemezsin. ileriki çalışmalarında muhtemel benzer hatalara düşmemen için yazıyorum, yoksa "ismailli oyununun çıkış noktası filan yer dersin" doğruymuş yanlışmış benim umrumda bile olmaz. "rahatlıkla" kelimesini yazmasan kimse bir şey demeyecekti, hala tutturmuşsun "soma ve köyleri", "soma ve köyleri" ben başka bir yerden mi bahsediyorum, ben de manisa ilçesi soma ve köylerinden bahsediyorum, sorun oyunun yöresi değil ki, sorun oyunun çıkış noktasını kendince bu kadar kolay ve kesin belirlemiş olman. ben şöyle demeni beklerdim:

"cenkyeri kasabasındaki ismailli figürleri o kadar zengin ki bu oyunun çıkış noktasının bu civarlar olduğunu düşünüyorum"

veya

"cenkyeri kasabasındaki ismail figürlerinin çeşitliliğinden oyunun bu civarlardan çıktığını düşünebiliriz"

işte bunun gibi ifadelere kimse itiraz edemez, doğru bulmasa bile senin görüşüne saygı gösterirdi, ama senin konuyu getirdiğin yere bak.

işte bu tür yaklaşım ve tartışma şekillerinden dolayı artık birçok konuda yorum yapmıyorum çok üzücü bu tür şeyler eğer konu bu yöne çekilecek veya bu düzeyde tartışılacaksa çok şey yazarım ama susmanın daha iyi olacağını düşünüyorum şimdilik...

“Manisa Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir