Gönen Karşılaması

Balıkesir Yöresi'nde oynanan halk oyunları ile ilgili bir repertuar çalışmasıdır.
Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Gönen Karşılaması

Mesajgönderen Efe » 24 May 2014, 05:29

Yöresi: Balıkesir
Oynandığı Yerler: Gönen ilçesi
Zeybekoloji Rep. No: 10 - 0060
Derleyen: Hakan Koparan, Cem Bostan, Bekir Ocaktan
Açıklama: İlk kez 2016 yılında Balıkesir Alâ Sanat GSK tarafından halk oyunları yarışmalarında sergilenmiştir.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
İletişim:

GÖNEN ZEYBEĞİ (GÖNEN KARŞILAMASI)

Mesajgönderen ressamerdinc » 13 Şub 2016, 02:29

İlçenin yerli köylerinden olan Köteyli'de çekilmiş bu videoyu görünce Zeybekoloji literatürüne girmesi gerektiğini düşündüm.Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama kayda değer ve derlenmesi lazım gelen bir oyun olduğunu düşünüyorum.Sonlara doğru daha bir düzenli hal alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=5B2zQmCchFM

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Re: GÖNEN ZEYBEĞİ (GÖNEN KARŞILAMASI)

Mesajgönderen aseymen » 17 Şub 2016, 17:54

SEVGİLİ ERDİNÇ , UZUNCA ARADAN SONRA MERHABA. GÖRÜNTÜLERDEN EDİNDİĞİM İNTİBA , OYUNUN RUMELİ KÖKENLİ BİR OYUN OLDUĞU , ZIGOS VE DRAMA KARŞILAMASI OYUNLARINI ÇAĞRIŞTIRIYOR , SEREZLİLER DE ZİGOŞU DA HALEN BÖYLE OYNUYOR. RİTİM VE YAVAŞTAN HIZLIYA GİDEN TARZDA TEYİT RDİYOR. GERÇEKTEN OYUNUN TAM ANLAMIYLA DERLENEREK , BİR BALIKESİR EKİBİNDE İZLEMEK GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL OLURDU. AMA GÖRÜNTÜLERDEN ANLADIĞIM KADARIYLA ZATEN BİR DERLEME ÇALIŞMASI YAPILIYOR...
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 24 Şub 2016, 22:32

Selamlar ağabey; büyük ihtimalle bu hafta sonu il yarışmasında oynanacak. Gönen muhacir yoğunluklu bir ilçe ama derleme yapılan köy manav köyü. Trakya tarafına göçürülen obaların öncesinde gönende kışladığını düşünürsek tavrın tarihini tahmin edebiliriz. Güney Marmara daki muhacir köyleri maalesef oyun bakımından çok fakir. Zigoş , arzu_kamber ve diğer Trakya oyunları bilinmiyor göçmen köylerde. Göçmen ağırlıklı bandırma, gönen, biga, m.kemalpaşa, karacabey gibi yörelerde yöresel bir oyun bulmak mucize. Gelen yerliyi de bozmuş durumda. Birkaç yörük köyünde kalmış kalan.Bu da onlardan...

ibrahim97
Müdavim
Müdavim
İsim: İbrahim
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen ibrahim97 » 13 Nis 2017, 22:58

https://www.youtube.com/watch?v=oHxCHXuqQmk
Burada derlenmiş galiba. Annem Bandırmalı, babam Gönenli ikisi de Manav Türkü, Bandırma'da da, Gönen'de de gördüğüm şu, ki Gönenle Bandırma'nın halkı hemen hemen aynı gibidir. İki ilçede de Muhacir ve Manav kültürü aynı anda baskın, şiveden de görebiliriz, oyunlardan da. Ama aslında Bandırma'da da, Gönen'de de Manavlar hemen hemen Muhacirler kadar nüfus olarak var. Ama kültürlerinin çoğunu unutmuş durumdalar. Gönen'de ve Bandırma'da köyler genelde karışık olur. Köyün bir kısmında Muhacirler bir kısmında Manavlar oturur. Manav Mahallesi, Muhacir Mahallesi derler. Tabi saf Manav ve saf Muhacir köyleri de vardır ama karışık köyler daha fazladır. Oyunun aynısı bizim köylerimiz de de oynanır. Adı geçen Köteyli köyüyle babamın köyü olan Bostancı (Yortan) köyünün arasında 3 köy vardır. Köteyli'nin tamamına yakını Manavlardan oluşur. Babamın köyünde de Manavlar baskındır. Ben oyunun Manav oyunu olduğunu düşünüyorum. Diğer bölgelerde ki Manavlarda da aynı durum geçerli. Ve açıkçası ben Marmara'nın diğer bölgelerinde ki Manavların oyunlarına da benzetiyorum, Gönen ve Bandırma'da oynanan yerel oyunları. Bandırma ve Gönen'de ki Muhacirlerin yöresel olarak Debreli Hasan oyununu oynadığını gördüm. Onların düğünlerinden, yine Manav ve Muhacirlerin karması olan bir oyun olarak da Bandırma'nın köylerinde Manav ve Muhacirler tarafından oynanan İstanbul oyunu gibi bir kaç oyunu söyleyebilirim.

“Balıkesir Halk Oyunları Repertuarı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir