GEÇMİŞİMİZİ GELECEĞİMİZE TAŞIYORUZ

Çanakkale Yöresi Hakkında

Moderatör: fes17

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici
İsim: Hüseyin Armutoğlu
Memleket: Çanakkale
Yaşadığı Şehir: Çanakkale
Oynadığınız Ekip: Ç.Kale Belediye S.K.

GEÇMİŞİMİZİ GELECEĞİMİZE TAŞIYORUZ

Mesajgönderen fes17 » 08 Ara 2010, 00:43

Resim

Resim

http://www.facebook.com/pages/%C3%87anakkale-Ge%C3%A7mi%C5%9Fimizi-Gelece%C4%9Fimize-Ta%C5%9Fiyoruz-Projesi/183565615016596

Çanakkale ''GEÇMİŞİMİZİ GELECEĞİMİZE TAŞIYORUZ'' projesi

Çanakkale Halk Eğitim Merkezi’nin 2010 – 2011 Eğitim ve Öğretim yılında hazırlamış
olduğu ‘Geçmişimizi Geleceğe Taşıyoruz’ Projesi için çalışmalar ilk olarak Yenice ilçesinde başladı.26Kasım 2010 Cuma günü Yenice ilçesine Çanakkale Halk Eğitim Merkezi’ne ait Proje Yürütme Kurulu, Yenice ilçe yürütme kurulu ile ilçe merkez mahalle muhtarları ve köy muhtarları ile Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi konferans salonunda toplantı yaptı. Toplantıda Merkez Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından 2010-2011 Eğitim ve Öğretim yılında hazırlanan Geçmişimizi Geleceğe Taşıyoruz projesi tanıtıldı. Çanakkale Halk Eğitim Merkezi müdürü Hüseyin Arslan ‘’İlimizde yaşanmış ve hala yaşamakta olan halk kültürü değerlerimize sahip çıkılması unutulmaya yüz tutmuş gelenek, görenek ve oyunlarımızın geleceğe doğru biçimde aktarılabilmesi ve bunlarla ilgili araştırma ve derlemelerin yapılabilmesi için Geçmişimizi Geleceğe Taşıyoruz Projesini hazırladık. Geçmiş yıllarda TRT ve MİFAD (Milli Folklor Araştırma Dairesi) tarafından Çanakkale alan araştırmaları yapılmış ve 1947 yılında Muzaffer Sarısözen tarafından kayıt altına alınmıştır.Daha sonra bu kayıtlar örnek alınarak Halk Eğitim Merkez, tarafından oluşturulan kurulla birlikte 1965-1967 yılları arasında oyun ve kostümlerimizin bir kısmının derlemeleri yapılmıştır.Ardaki zaman farkı düşünülerek eksikliklerin tamamlanması ve kayıp bilgilerin gün yüzüne çıkarılabilmesi amacıyla hazırlanan bu projenin uygulanması müdürlüğümüzce de uygun görülmüştür’’ Dedi.
Merkez ve ilçeler ile bağlı köylerinde ilgili araştırma ve çalışmaların yapılabilmesi için gerekli müsaade Valilik makamında ‘’OLUR’’ kararı ile alınmış olup Kaymakamlık makamı tarafından desteklenmiştir.Bu kapsamda öngörülen çalışmalar ilk olarak Yenice ilçesinde başlamıştır.İlçe Yürütme Kurulu Başkanı ve Yenice İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Nurol Demiroğlu ‘’ 30 Kasım 2010 Salı günü Çal, Çınarcık,bekten,Yukarı İnova,Aşağı İnova gibi köylere giderek Muhtarlarının da desteği ile araştırmalara başladık,Çarşamba günü de Umurlar,Araovacık,Pazarköy gibi köylere de giderek çalışmalarımız tüm hızı ile devam ettiriyoruz.Araştırmalarımızı Çanakkale Halk Eğitim Merkezi müdürü Hüseyin Arslan Kültür Bakanlığı Folklor araştırmacısıÖmer Gözükızıl, Müzik Öğretmenleri Çoşkun Bağcıoğlu,Cahit Evren Kaşıkçı Ersin Mirze sınıf öğretmeni halk oyunları usta öğreticisi Rıdvan Yüce halk oyunları yöre öğreticisi Hüseyin Armutoğlu,halk oyunları yöre öğreticisi Aysel Şen ve Selim yazan'dan oluşan Çanakkale ekibi ve İlçe yürütme Kurulu başkanı Nurol Demiroğlu, başkan yardımcısı ve Yenice İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdür yardımcısı Harun Çetin yöre oyunları öğreticisi Serap İnce Müzisyen-Davul Ramazan Madra Müzisyen-Klarnet Ahmet Demir Müzisyen-Keman Gökhan Garagili’den oluşan Yenice ekibi eşliğinde yürütüyoruz.Projeyi tanıtmaya çalışmamızdaki en önemli amacımız; halk oyunları eski kostüm oyun tarzı türkü gibi değerlerimizi Yenice olarak gün yüzüne çıkarmak ve koruma altına almaktır.Bu kapsamda oluşturulan projemize büyük destekleri olan Kaymakamlık,İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve muhtarlarımıza ekibimiz adına teşekkür ediyorum’’dedi.Köylerde Projenin tanıtımını yaparken şahit olduğu birkaç anısını paylaşan Demiroğlu;halk kültürü değerlerimiz unutulmaya yüz tutmuş.Bir köyümüzün eskilerde oynanan çeşitli oyunları sergileyen yaşlı bayanlardan biri (82 yaşında) bu oyunları 40 yıldır hiç oynamadım şu anda kimse tarafından da oynanmıyor deyince çok şaşırmıştım.40 yıldır oynanmaması çok garibime gitti 2010-2011 Eğitim ve Öğretim yılında ‘’Geçmişimizi Geleceğe Taşıyoruz’’tanıtıldı. Anladım ki halk kültürü değerlerimize sahip çıkılmıyor unutulmaya yüz tutmuş.Nevruz Köyü’nde de yaşlı bayanlar kendileri tef çalıp Nina oyununu sergilediler çok ilgimi çekti.Yenice değerlerimizi koruma altına almak yöre adına yöre insanlarımızdan Halk Eğitim Merkezimiz ile bilgi paylaşımında bulunmalarını bekliyoruz’’.dedi.

kaleninsesi 4-12-2010 sayı:1024 syf:2 ELİF TOPÇU

ayselseker
Yatak
Yatak
İsim: aysel şen
Oynadığınız Ekip: Ç.kale HEM.

Re: GEÇMİŞİMİZİ GELECEĞİMİZE TAŞIYORUZ

Mesajgönderen ayselseker » 08 Ara 2010, 16:21

Hüseyin hocam ilk önce böyle bir projenin oluşmasında katkıları olan İl halkeğitim müdürümüz Hüseyin Arslan hocamızı kutlarım ve bu proje destek veren diğer ilçe halkeğitim müdürlükleri ,çalışanları,köy muhtarlarınateşekkür ederim.Ayrıca proje üst kurulunda bulunmam benim için gurur vericidir.Çanakkale halkoyunları için elimizden ne geliyorsa yapacağız .

Bu Proje bize Ç.kale halkoyunları camiasında birlik ve beraberlik sağlıyacağına eminim.

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Tokat

Mesajgönderen blkberk » 09 Ara 2010, 00:29

Yaşlı teyzeler neler oynadılar?

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen fes17 » 09 Ara 2010, 12:24

blkberk yazdı:Yaşlı teyzeler neler oynadılar?

Bildiğimiz bayan oyunlarından Karyolamın demiri,Harmandalı,evreşe yolları(kadıköy karşılaması),bayan çiftetellisi,yeni oyun olarak aman yali(yale)Nevruzda ninnaların ninnası,karşılama oyunlarını tespit ettik,gitmedimiz yerler var; Boynanlar, suuçtu,öğmen bayan oyunları oralarda da çıkabilir.
Dur yolcu gelip bilmeden bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir

Eğilde kulak ver bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir

Kullanıcı avatarı
fes17
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen fes17 » 24 Oca 2011, 16:35

Resim

Aysel Hocam (ayselseker)Bayramiç-Koşuburnu köyündeki alan araştırmasından bir görüntü
Dur yolcu gelip bilmeden bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir

Eğilde kulak ver bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir

ayselseker
Yatak
Yatak
İsim: aysel şen
Oynadığınız Ekip: Ç.kale HEM.

Mesajgönderen ayselseker » 28 Eki 2011, 20:27

blkberk yazdı:Yaşlı teyzeler neler oynadılar?

Neler oynamadılar ki...çok sayıda kadın zeybek ve karşılama düzeninde oyunları kayıt altına aldık.Bu öyle bir sayı ki bizim projeyi oluştururken düşündüğümüzün çok çok üzerinde...Bunlar birer hazine,köy halkının sıcaklığı,sevencenliği,misafirperverliği,onca km yol gitmiş olmamızı unuturdu bizlere...onlarla çalışmak inanılmaz keyif aldığımız noktalardan bir tanesi bunu özellikle belirtmek isterim....Ayrıca yine daha önce hiç rastlamadığımız kostümleri de görüntüledik...Hepsi birbirinden değerli....En kısa zamanda hem oyunları ve müzikleri hem de kostüm derlemelerini tüm Zeybekoloji.com camiası ile paylaşacağız.....

Yaleveçli Ya'nız Efe
Müdavim
Müdavim
İsim: Harun Cengiz

Mesajgönderen Yaleveçli Ya'nız Efe » 29 Eki 2011, 08:57

tebrikler, çalışmaları görmek isterdim. Keşke yaşım ve ekonomim müsait olsa da benzer bir çalışmayı ben de Isparta için yapabilsem ...

“Çanakkale Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir