Feraye Zeybeği

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

sarı efe 28
Yönetici
Yönetici
İsim: Beyhan Şükrü Akdaş
Memleket: Giresun
Yaşadığı Şehir: İstanbul
Oynadığınız Ekip: BEŞİKTAŞ OYUN GSK

Feraye Zeybeği

Mesajgönderen sarı efe 28 » 09 May 2009, 21:26

izmir erkek oyunu
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Ya Çık Meydana Ortalığı Titret,
Yada Çekil Gıyı Yana Efe’yi Seyret…

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 24 Haz 2009, 03:04

Muğla Fethiye Gazi i.ö.o 2006 ilk oyunu? Eski feraye dedikleri oyun değil mi ilk oynadıkları oyun?

http://www.youtube.com/watch?v=VohyVy1Loqs

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara

Mesajgönderen aseymen » 24 Haz 2009, 18:02

Bildigimiz Ferahi turkusu, TRT arsivlerinde Mugla turkusu diye gecer. Oyunu ise menemen yoresinde ogreticilik yapan Nilhan Aydinalp hoca derlemis. Bu celiski benim aklima Nilhan Aydinalp hocanin Mugladada hocalik yaptigini bildigimden acaba hoca oradami gordu ihtimalinide getirse, sonra diyorum ki mugla donemi izmir doneminden sonra ve turkunun derleniside cok eski, kayitlarimda tarih bilgileri var ama blackberryden ancak bu kadar oluyor. Bu oyunun mugla oyunu olmasina ihtimal vermiyorum tavir hic tutmuyor,ancak turkmen kizinin mayayi katarlamis olmasida izmir noktasinda kafami biraz karistiriyor.Sonra bilenler bilir bu ferahi oyunun 9 olcu 7 olcu hikayeside bana biraz karisik gelir.en son elimizde buyuklugu nedeniyle buraya yukleyemedigim bir kayit varki oda kafami iyice karistiriyor.bence Zeybekteam bu konunun daha derinine inme sansi sende gozukuyor. Izmirden selamlar ovaya baktim yuvalari goremedim :)) ona gore

sarı efe 28
Yönetici
Yönetici
İsim: Beyhan Şükrü Akdaş
Memleket: Giresun
Oynadığınız Ekip: BEŞİKTAŞ OYUN GSK

Mesajgönderen sarı efe 28 » 05 Tem 2009, 21:29

bu oyun çok güzel bir oyun ama senelerdir izmir ekipleri tarafından oynanmıyor.neden acaba? bilen varsa öğrenebilirmiyim? ben bu oyunun 7 zamanlı olduğu için oynanmadığını duymuştum.oda şu nedenden dolayı zeybek oyunları 9 zamanlı olarak oynandığı ve kabul edildiği için bu yüzden oynanmıyormuş.ben böyle duydum

Kullanıcı avatarı
ercanbp
Müdavim
Müdavim
İsim: ercan büyükpınar

Re: Feraye Zeybeği

Mesajgönderen ercanbp » 12 Eyl 2009, 02:44

Şükrü kardeşim,bende kendi fikrimi şöyle bir söylemek isterim...
Oyunların 7-8-9 zamanlı olması ya da yok şu yörede çıkmış yok bu yörede görülmüşten öte, bazı hocalar tarafından derlenip kendi ekiplerinde yıllarca oynandıktan ve modası geçtikten sonra, hatta başka ekiplerce daha iyi icra edildiğinde "bu oyun izmir oyunu değil,bu oyun bu yörede oynanamaz " vs gibi söylentileri yüzünden ekiplerce şu zamanda oynanamıyor...haklılar yada haksızlar kesin birşey diyemeyeceğim.kesin bilgisi olanlar varsa bende bilmek isterim nedenleri...madem haklılar neden sağlam bir araştırma sonunda derlenip oynatılmıyor, madem haksızlar neden şu an oynanamıyor bu oyunlar...aklıma gelen birkaç oyun var, feraye,kasnak,sinanağa...ilginç bir durum bence...
Uçurumun kenarındayım Hızır,,,Bir dilber kalesinin burcunda,,,Vazgeçilmez belaya nazır
Topuklarım boşluğun avcunda,,,Derin yar adımı çağırır,,,Kaldım parmaklarımın ucunda
...
Uçurumun kenarındayım Hızır,,,Bir gamzelik rüzgar yetecek,,,Ha itti beni, ha itecek
...
Uçurumun kenarındayım Hızır,,,Divan hazır Ferman hazır Kurban hazır,,,Güzelliğin zulme çaldığı sınır,,,Başım döner, beynim bulanır,,,El etmez Gel etmez Gözleri bir ret,,,bir davet Gülce uzak uzak dolanır,,,Mecaz değil Maraz değil,,,Gülce semavi bir afet
...
Uçurumun kenarındayım Hızır,,,Gülce bir beyaz sihir,,,Canıma bedel bir haz Nar ve nurdan bir zehir,,,Gülce Araf`ta infaz,,,Bir tek bakışıyla suyum ısınır,,,Güzelliğin zulme çaldığı sınır
...
Uçurumun kenarındayım Hızır,,,Ben fakir En hakir Bin taksir,,,Cahil cesaretimi alem tanır
Ateşten Kalleşten Mızrakla gürzden,,,Dabbetülarzdan Deccal`dan, yedi düvelden
Korku nedir bilmeyen ben,,,Tir tir titriyorum Gülce`den,,,Ödüm patlıyor Gülce`ye bakmaktan,,,Nutkum tutuluyor, ürperiyorum,,,Saniyeler gözlerimde birer can,,,Her saniyede bir can veriyorum

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Mesajgönderen paguass » 12 Eyl 2009, 10:56

hayır öyle bi şey yok birçok ekipte dört zamanlı oynanan zeybeklerde mevcut nasıl derler bazı oyunların modası olur malesef ferayede zamanında ortalığı kasıp kavururken çok modaydı şindi değil bence oynanmama sebebi bu olsa gerek...

alkım aydınalp akın
Müdavim
Müdavim
İsim: Alkım Aydınalp Akın

Mesajgönderen alkım aydınalp akın » 18 Ara 2009, 01:26

neden oynanmıyor??? oynanmıyor çünkü öğretecek babayiğit kalmadı... nilhan hoca da ekip çalıştırmıyor. öğrenmek isteyenler ya yanlış öğrenecekler ya da şanslarına küsecekler.

menemenli efe
Zeybek
Zeybek
İsim: Halil Yıldırım
Oynadığınız Ekip: Menemen Hem

Mesajgönderen menemenli efe » 18 Ara 2009, 16:05

Oyunun Adı:Feraye
Derleyen:Nilhan Hoca
Oynandığı Köyler:Doğaköy,Türkelli,Kesikköy,Süleymanlı,Görece vb.
Oyunun Bilgisi:Nilhan Hoca tarafından derlenmiştir.Melih hocamdan aldığım bilgiye göre derlendiği sene Karşıyaka Şemikler Lisesi Halk Oyunları Ekibi tarafından oynanmıştır.Oyun 9 zamanlı olmasına rağmen Nilhan hocanın yardımıyla 7 zamanlıya düşürülmüştür.
Türk halk müziği sevilen türkülerindendir.
En son menemenli efe tarafından 18 Ara 2009, 22:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
!!!!εfεlεr!!!!bİzİm oLdUğUmUz yErDe DiĞeR eKiPlEr İkİnCiLiK iÇiN yArIşIr....MeNeMeN oVaSı ZeYbEk YuVAsı.....

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir