Feraye Zeybeği

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Re: Feraye Zeybeği

Mesajgönderen aseymen » 19 Ara 2009, 02:02

alkım aydınalp akın yazdı:neden oynanmıyor??? oynanmıyor çünkü öğretecek babayiğit kalmadı... nilhan hoca da ekip çalıştırmıyor. öğrenmek isteyenler ya yanlış öğrenecekler ya da şanslarına küsecekler.

Alkım kardeş, diğer tanımadıklarım ayrık , menemen den yetişen nihan hocanın birinci jenerasyon talebeleri melih damar ve cumhur sevinç hocalar varken senin bu ifaden pek uygun olmamış. eminim senin yaşına kadar olan jenerasyondada birçok bihakkın feraye oynayan ve oynatan menemen çıkışlı hocalar mevcuttur.
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

alkım aydınalp akın
Müdavim
Müdavim
İsim: Alkım Aydınalp Akın

Mesajgönderen alkım aydınalp akın » 21 Ara 2009, 22:48

istanbulda hem cahil hem ukala olmak moda oldu galiba. sözünü söylemeden önce karşındakinin kim olduğuna bakacaksın. sen benim adımı soyadımı bir kere de sesli oku... hala fark edemediysen cuhmur hocan sana daha yakın git sor anlatsın. ayrıca Nilhan Aydınalp hoca menemende yetişmemiştir. oyunlarını derlemiş okullarını halkeğitim merkezlerini çalıştırmıştır. menemenin kendisinde ayrı bir yeri vardır elbette hepsi bu kadar.
En son alkım aydınalp akın tarafından 22 Ara 2009, 00:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 21 Ara 2009, 23:00

alkım aydınalp akın yazdı:arkadaşım git sen melih abine selam söyle cumhur zaten uzakta bir de benim soyadıma bakarsan nilhan hocanın nesi olduğum konusunda bi fikrin olur sen fikir sahibi olamazsan hocalarına sor anlatırlar. ama diğer arkadasların için söyleyeyim nilhan hoca menemende yetişmemiştir menemenin oyunlarını derlemiş okullarını çalıştırmıştır. kendisi için menemen önemlidir menemen için de kendisinin ismi... ben nerden mi biliyorum kendisi babam olur. arkadaşlar bilmemek ayıp değildir ama hem cahil hem ukala olunca komik oluyor.

Peki sizdeki ukalalık nerden geliyor?

Kullanıcı avatarı
AybO
Zeybek
Zeybek
İsim: İbrahim Avcı
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: İFAK
İletişim:

Mesajgönderen AybO » 22 Ara 2009, 01:22

Benim fikrimce son dönemde daha popüler oyunlar tercih sebebi.. Genelde Menemen yöresinin popüler oyunları tercih sebebi. Bana da çok enteresan geliyor. Aslına bakarsanız nice güzel oyunlar varken son dönemde gündeme gelen oyunların bıkkınlık verircesine herkes tarafından sergilenir olması.
Cumaovası, Zeybek yuvası...

İnsanın konuşacak kadar zekâya, ya da susacak kadar akla sahip olmaması büyük bir talihsizliktir. La Bruyere

alkım aydınalp akın
Müdavim
Müdavim
İsim: Alkım Aydınalp Akın

Mesajgönderen alkım aydınalp akın » 22 Ara 2009, 01:31

kendi adıma bu kadar magazin yeterli. talep edenlere de epeyce malzeme çıkar bu konudan. hepinize iyi eğlenceler.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen aseymen » 22 Ara 2009, 19:47

bu edepsiz arkadaşın söylediği birtek şey doğru virgülleri koymayı unuttuğum için nilhan hoca menemenden yetişmiş gibi bir anlam çıkmış , o arada menemenden yetişmişten kastettiğim Melih ve Cumhur hocalardır.
kendisi bizimle kalıp sohbete devam etmediği için çok üzgünüm , maalesef böyle kendi ayağıyla gelen "seçme arkadaşlar" herzaman çıkmıyor ki sayelerinde sitemiz neşelensin : )) . .

ahi köylü
Yatak
Yatak
İsim: mehmet barış ışık
Oynadığınız Ekip: asfad

Mesajgönderen ahi köylü » 23 Nis 2010, 17:07

nilhan aydınalp yatağan da ekip çalıştırmıştı. ve müzik ali fuat aydın arşivinde var muğlada oynanan eskiferayi ve birçok müziğide milas dibekdere köyünden götürdü. izmirde bu müzik köy düğünlerinde çalınıyormu bilmiyorum. ama muğlada eski fereyi istediğinde bütün zurnacılar çalar. nilhan aydınalp e yatağandan barış diye sorarsanız iyi tanır. ayrıca türkü bir yerin oyun başka yerin olmaz bu benim fikrim.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen aseymen » 23 Nis 2010, 19:00

barış kardeş
bu konunun yeniden açılması iyi oldu , oyun ve türkünün farklı illerde olması bence o kadar imkansız değilde ,örneğin bir tarafta kırıkhava dır oynanmaz, birtarafta sadece oyunu vardır ,Anacak bu tevile sarilirsak arada Aydını ne yapacağız?.
ben ferayenin mahalli bir çekimini hiç görmedim ,elinde hiç köyde oynanan feraye görüntüsü olan var mı?
bu oyunun izmir oyunu olarak kabul etmemizin nedeni muğla ekiplerinin sonradan zuhur etmesi ,eskiden zeybek deyince izmir aydın denizli birazda manisa ekiplerini bilirdik. Ve oyunu rahmetli Kara mehmetin zurnasıyla tanıdık.
ben öncelikle menemen tarafına bir sormak istiyorum halkoyuncu olmayan insanlardan bu oyunu köylerinizde izlediniz mi ?
Birde hasan hoca,emre hoca ve cagatay hocalarinda bu yondeki bilgilerini cok merak ediyorum

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir