Feraye Zeybeği

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

ahi köylü
Yatak
Yatak
İsim: mehmet barış ışık
Oynadığınız Ekip: asfad

Re: İzmir Yöresi Yöneticiliği

Mesajgönderen ahi köylü » 15 Kas 2010, 19:48

tabiki saygı duyarım kendisine,söz konusu feraye olunca en yakınlarının aktardığını söyleyeyim ferayenin fügürlerini parmağıyla oynayarak yazdığı espiri konusu olur sohpetlerde. ferayenin eski ferayenin otantik derleme görüntüleri yok. feraye tesçillenmiş neden yayınlamaktan çekinsin. çünkü eski feraye muğlada oynanır.

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Mesajgönderen paguass » 15 Kas 2010, 21:02

bende muğla yöresi diye biliyorum

sadece eski feraye için değil başka yörelerdede aynı sorunlar var önemli olan doğrular bence ...

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 16 Kas 2010, 00:27

paguass yazdı:
ahi köylü yazdı:geçenlerde izmir yöresi derlemecilerinden yanılmıyorsam izmir yöresi oyunlarının yarısından fazlasını derleyen nilhan aydınalp telefonla aradı. feraye ve eski feraye zeybeği ile ilgili benim hakkımda zeybekoloji sitesinde yazı yazmışsındedi. evet yazdım dedim ben o oyunu menemenden derlemedim urladan derledim dedi o zaman oyunun otantik görüntüleri vardır zeybekoloji sitesine ver dedim. izmir oyunu olduğunu bilelim dediğimde, olmaz görüntüleri göstermem hiç bir yere vermem demişti.

saygı duymak lazım nilhan hocaya vermek zorunda değil, bende derlemelerimi yayınlamıyorum kitabımın çalışması ve farklı bir çalışma için kullanmayı düşünüyorum buda en doğal hakkım birçok arkadaş hiçbir zahmete girmeden yapılan çalışmaların üstüne yatıyor bunların acısını yaşamış birisi olarak artık çalışmalarımı yayınladıktan sonra paylaşacağım ...

bazı şeyler içinde ahkam kesenleride anlamış değilim ayrıca gerçekleşmemiş olaylar hakkında gaipten haber alanlarmı var acaba

Ben bu glbi bilgileri kamuoyuyla paylasmama hususuna bu vakada "saygiyla" bakamiyorum. Aslinda hicbir zaman saygiyla degil enfazla anlayisla karsilayabilirim. Izmir Ferayenin ortaya cikisi enaz yirmibes yillik bir hikaye eskisi varsada ben gormedim.yaNi oyunun derleme goruntuleri ,eger varsa ticari degerini kaybetmis. Kaldiki bu tur goruntuler milli servet hukmundedir, birilerinin cani oyle cekti diye saklayamazsiniz. Eger hala bu goruntuler saklaniyorsa kamuoyundan, ben baska birsey ararim.
Hasan hoca senin vakanda benim durusum "saygiyla karsilamak" .zira daha evvelde yazmistim soyledigine gore bir kitap hazirliyorsun, bu demektir ki materyali makul bir tarihte kamuoyuyla paylasacaksin . Ancak aradan uzun zaman gecipte hala bu materyaller sende sakli kaldiysa, o zaman ayni elestiri senin icinde varid olacaktir.
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

ahi köylü
Yatak
Yatak

Mesajgönderen ahi köylü » 17 Kas 2010, 11:29

eski feraye oyunuda var izmirde. eski denmesinin sebebi muğla milas zurnacılarının çaldığı feraye, eski dediğimiz feraye. türkü olarak okunan feraye milaslı ince çalgıcıların çaldığı feraye. zurnacılar ince çalgı ile çalınan ferayeyi bilmediklerinden, sözlü olan ferayeyi yeni kendi çaldıklarına eski feraye demekteler. izmirde 25 yıllık olabilir fakat milas da menteşe beyi ilyas beyden bu yana çalınan söylenen türkü eski ferayede çok eski bir zeybek. derleme kayıtları yanlış hatırlamıyorsam ege ünverstesinde olması gerekiyor. milaslı yaşlı bir amcanın oyun kayıtlarını izlemiştim.

ahi köylü
Yatak
Yatak

Mesajgönderen ahi köylü » 17 Kas 2010, 11:54

zeybekoloji sitesinde de bulunan feraye zeybeğinin tanıtım videosunda
'' oyun türk halk müziğinin en güzel eserlerinden biridir.
DÜZENLENMESİ 1983 yılında nilhan aydınalp tarafından yapılmıştır'' demekte. görüntüde tek başına oynayan kişide nilhan aydınalp dir.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 17 Kas 2010, 12:56

Sevgili baris kardes, soyledigin hususu ozellikle ben gundeme getirmekten kacinmistim, zira konunun devami spekulasyona acik diye. 1983 yili herkesin elinde bir kamera yoktu, her goruntuyu kaydedebilecek, dusuncesinden yola cikarak , nilhan aydinalp ten baska kimsenin oynadigi goruntulenememis bir oyunu sadece bu oyunu izmirde mahallinde oynanirken goren varmi, diye sorma seviyesinde kaldik. Simdi eger nilhan hoca " evet bu oyunun derleme goruntuleri var ama verrrrmemmm" diyorsa bizim buna kulp aramamiza gerek yoktur, hele bu tür bir yaklaşımın saygiya deger hicbir yani yoktur, bence.
Bu konuyu klasik "siz ne anlarsiniz bu yoreden, kac oyun derlediniz " geyigine baglayacak tum saygideger derlemeci ( sitemize arada kacamak bakis atanlar ozellikle) hocalarimiza cihansumul cevabimdir(sozum meclisten disari): Konunun yoreyi bilmekle alakali hicbir yonu yoktur. Eger mevzuya bilim adama zaviyesinden yaklasiyorsaniz bilim adamliginin namusuyla, eger vatan,millet , sakarya nazarindan bakiyorsaniz milli degerlere bakisinizla alakasi vardir. Eger halkoyunlari taciriyseniz bizim zaten size soyleyecek birseyimiz olamaz. Yarin cikar "oynak pehlivan zeybegini" derler ve oynatirsiniz, kimsede birsey diyemez, nasil olsa juridekiler anlamiyor. Ancak bilmeniz gereken sey, muhim olan simdi nasil anildiginiz degil bundan otuz sene sonra nasil anilacaginizdir.

Cem bu feraye konusyla ilgili yazilari bu basliktan ayirip baska baslik altina koyalim lutfen konu tamamen baska yone kaydi.
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken

Mesajgönderen paguass » 17 Kas 2010, 16:29

aseymen yazdı:
paguass yazdı:
ahi köylü yazdı:geçenlerde izmir yöresi derlemecilerinden yanılmıyorsam izmir yöresi oyunlarının yarısından fazlasını derleyen nilhan aydınalp telefonla aradı. feraye ve eski feraye zeybeği ile ilgili benim hakkımda zeybekoloji sitesinde yazı yazmışsındedi. evet yazdım dedim ben o oyunu menemenden derlemedim urladan derledim dedi o zaman oyunun otantik görüntüleri vardır zeybekoloji sitesine ver dedim. izmir oyunu olduğunu bilelim dediğimde, olmaz görüntüleri göstermem hiç bir yere vermem demişti.

saygı duymak lazım nilhan hocaya vermek zorunda değil, bende derlemelerimi yayınlamıyorum kitabımın çalışması ve farklı bir çalışma için kullanmayı düşünüyorum buda en doğal hakkım birçok arkadaş hiçbir zahmete girmeden yapılan çalışmaların üstüne yatıyor bunların acısını yaşamış birisi olarak artık çalışmalarımı yayınladıktan sonra paylaşacağım ...

bazı şeyler içinde ahkam kesenleride anlamış değilim ayrıca gerçekleşmemiş olaylar hakkında gaipten haber alanlarmı var acaba

Ben bu glbi bilgileri kamuoyuyla paylasmama hususuna bu vakada "saygiyla" bakamiyorum. Aslinda hicbir zaman saygiyla degil enfazla anlayisla karsilayabilirim. Izmir Ferayenin ortaya cikisi enaz yirmibes yillik bir hikaye eskisi varsada ben gormedim.yaNi oyunun derleme goruntuleri ,eger varsa ticari degerini kaybetmis. Kaldiki bu tur goruntuler milli servet hukmundedir, birilerinin cani oyle cekti diye saklayamazsiniz. Eger hala bu goruntuler saklaniyorsa kamuoyundan, ben baska birsey ararim.
Hasan hoca senin vakanda benim durusum "saygiyla karsilamak" .zira daha evvelde yazmistim soyledigine gore bir kitap hazirliyorsun, bu demektir ki materyali makul bir tarihte kamuoyuyla paylasacaksin . Ancak aradan uzun zaman gecipte hala bu materyaller sende sakli kaldiysa, o zaman ayni elestiri senin icinde varid olacaktir.

bu beni ve zamanımı ilgilendiren bir şey şartlar na zaman olgunlaşırsa o zaman daha doğrusu nezaman uygun vakit olursa bende çabuk olmasını diliyorum ancak hayat şartlarıda bizleri başka şeylere zorluyor önce ekmek daha sonra bu tür işler diye düşünüyorum malum geçim dünyası bu bakmamız gereken ailemiz var...

ugursuz
Yatak
Yatak
İsim: Ugur B
Oynadığınız Ekip: Gediz Üniversitesi

Re: Feraye Zeybeği

Mesajgönderen ugursuz » 04 Mar 2011, 02:10

ben menemenin türkelli köyündenim yani oyunun derlendiği köylerden biri. Bu oyunu benim dedem de bilirdi , babam da bilirdi. Hiç oynadılarmı diye sorarsanız , türkelli düğünlerinde hiç bir zaman feraye görmedim. Ama biz çıkıp sahnede oynadığımızda dedem gelip figürleri yanlış yaptığımızı söylemişti. Sonuçta bizde bu oyunu melih hocamdan ve onun jenerasyonundan öğrendik , türkü muğla yöresine ait ya da değil onu bilemem , ama bizim köyde oyunun bilindiği kesin.

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir