Feraye Zeybeği

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

erboy
Yatak
Yatak
İsim: ibrahim erbay
Memleket: Aydın
Yaşadığı Şehir: Aydın

Re: Feraye Zeybeği

Mesajgönderen erboy » 23 Nis 2010, 22:54

Hayır hayır hayır. sevgili aseymen. Ben 54 yaşıma geldim, görmedim. Gören varsa, banada haber versin?

ahi köylü
Yatak
Yatak
İsim: mehmet barış ışık
Oynadığınız Ekip: asfad

Mesajgönderen ahi köylü » 04 May 2010, 10:45

yakın çevesinden duyduğuma göre feraye türküsünün oyununu nilhan aydınalp parmaklarıyla oynayarak yapmış. geçengün eski ferayeyi dinlettim hocam bu müzik ne? bana cevabı kadıoğlu çeşitlemesi oldu.:)))

ahi köylü
Yatak
Yatak

Mesajgönderen ahi köylü » 04 May 2010, 10:57

dinletmem telefonla oldu.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 04 May 2010, 11:45

Bakın menemenlilere ve konservatuarlılara sesleniyorum , Barış kardeş net olarak bir iddia ortaya koyuyor ve diyor ki , bu oyun menemende yoktur , nilhan aydınalp oyunu tasarlamıştır.
Baris kardes seni tebrik edebilirim adini soyadini yazmissin, lafini eğmeden bukmeden soylemişsin gayet has ve delikanli bir tavir benim acimdan. Sadece bir eksik var, oda bize kendini tanitmadin. Kac yildir bu isle ugrasiyorsun, amator hobin mi, profesyonel ugrasin mi? Bizi biraz bilgilendir lütfen.
Eger Baris kardes bu konulara yillarini vermis arastirmis bir kisiyse o zaman konservatuarlı arkadaşlarında gidip abdurrahim hocaya bir sormaları gerekir , sizin bu konuyla ilişkin bilginiz ne şekildedir diye.
Halil, Melih hocaya bir sorsana hiç köylerde oynarken görmüş mü ,feraye oyununu ..
Benim Menemenli kaynak derki oyunu çok severiz ama köylerde oynanırken hiç görmedim. Ibrahim hocada (erboy) hic gormedim diyor , ama bundan sonrasi isin paradigmasini degistirebilir. Halkoyunlari camiasinda sıkça dile getirilen zeybek oyunlarinin bir kisminin sonradan imal edilmis oyunlar oldugu kanaatinin dogruluk payini konuşmaya baslariz
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

ahi köylü
Yatak
Yatak

Mesajgönderen ahi köylü » 04 May 2010, 18:10

beni bu işe yönelten anne ve baba tarıfında zeybeklik yapmış, efelik yapmış, zeybekler arafından öldürülmüş isanların olması. bu işle amatör uğraşıyorum. 2004 yılından beri asfad da yönetim kurulu üyesiyim. oyunlar dışında kostüm araştırmalarım da oldu.
benim anlmadığım bütün muğla halk oyunları camiası iki feraye mevzusunu bildiği halde sesini çıkarmıyor. otarite yaparsa doğrudur diyemi düşünüyorlar bilemiyorum. buna dur demek lazım. mesela koca arap zeybeği, karyolamın demiri, çaktım çaktım yanmadı, aydın zeybeği.... vb, birçok zeybek muğlada oynanır. tutupda biri bunları'' bu oyunlar muğlada oynanıyor kardeşim'' deyipde, muğla yöresi oyunu olarak sunarsa buna karşı çıkmak gerekir bence.
aslında sorun 1985 yılına kadar muğlada oyunların araştırılmamasından ve sonrasında etkili bir derlemenin olmayışındn kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
1985 öncesinde birkaç ekip kurulmuş. örneğin atmışlı yıllarda yatağan şeref köyünde köyüler, köy enstütüsü mezunu bir öğretmen öncülüğünde bir kaç oyun oynamış ,düğün ve bayramlarda gösteriye çıkmışlar o kadar.

ahi köylü
Yatak
Yatak

eskiferaye

Mesajgönderen ahi köylü » 15 Kas 2010, 13:36

geçenlerde izmir yöresi derlemecilerinden yanılmıyorsam izmir yöresi oyunlarının yarısından fazlasını derleyen nilhan aydınalp telefonla aradı. feraye ve eski feraye zeybeği ile ilgili benim hakkımda zeybekoloji sitesinde yazı yazmışsındedi. evet yazdım dedim ben o oyunu menemenden derlemedim urladan derledim dedi o zaman oyunun otantik görüntüleri vardır zeybekoloji sitesine ver dedim. izmir oyunu olduğunu bilelim dediğimde, olmaz görüntüleri göstermem hiç bir yere vermem demişti.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

İzmir Yöresi Yöneticiliği

Mesajgönderen aseymen » 15 Kas 2010, 18:01

Oyle derlemeci hocalarimiz vardir ki, onlarda ozel bir kizil otesi durbunleri vardir, sizin benim gibi siradan ademogullarinin ciplak gozle goremedigi oyunlari onlar bu ozel durbunler araciligiyla tespit eder ve derleyip piyasaya surerler.
Ayrica bazi oyunlar vardir , colun ortasinda fiskiran zemzem gibi, varligi tabiat sartlariyla izah edilemez sekilde fiskirir, biz bunu sosyo antropolojik veya kulturel olgularla aciklayamayiz, izah etmek icin bir halk oyunlari manitusunun iradesinin ise dahlini kabul etmek gerekir
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

İzmir Yöresi Yöneticiliği

Mesajgönderen paguass » 15 Kas 2010, 18:13

ahi köylü yazdı:geçenlerde izmir yöresi derlemecilerinden yanılmıyorsam izmir yöresi oyunlarının yarısından fazlasını derleyen nilhan aydınalp telefonla aradı. feraye ve eski feraye zeybeği ile ilgili benim hakkımda zeybekoloji sitesinde yazı yazmışsındedi. evet yazdım dedim ben o oyunu menemenden derlemedim urladan derledim dedi o zaman oyunun otantik görüntüleri vardır zeybekoloji sitesine ver dedim. izmir oyunu olduğunu bilelim dediğimde, olmaz görüntüleri göstermem hiç bir yere vermem demişti.

saygı duymak lazım nilhan hocaya vermek zorunda değil, bende derlemelerimi yayınlamıyorum kitabımın çalışması ve farklı bir çalışma için kullanmayı düşünüyorum buda en doğal hakkım birçok arkadaş hiçbir zahmete girmeden yapılan çalışmaların üstüne yatıyor bunların acısını yaşamış birisi olarak artık çalışmalarımı yayınladıktan sonra paylaşacağım ...

bazı şeyler içinde ahkam kesenleride anlamış değilim ayrıca gerçekleşmemiş olaylar hakkında gaipten haber alanlarmı var acaba

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir