Farklı Bir Dursunbey Kostümü

Zeybek, Seymen, Delibaş ve Başıbozukların, giyim kuşam ve aksesuarlarına dair herşey.

Moderatörler: Başıbozuk, YörükEfe

Kullanıcı avatarı
onur kınık
Kızan
Kızan
İsim: Onur Kınık
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir
Oynadığınız Ekip: Balıkesir Ün. H.O.T.

Mesajgönderen onur kınık » 14 Mar 2011, 23:59

Resim
Resim
Resim
Resim

Dufad'ın yeni kostümleri

Kullanıcı avatarı
onur kınık
Kızan
Kızan
İsim: Onur Kınık
Oynadığınız Ekip: Balıkesir Ün. H.O.T.

Re: Farklı Bir Dursunbey Kostümü

Mesajgönderen onur kınık » 15 Mar 2011, 00:19

Kaynak hakkında hiç bir bilgim yok. Dufadın sitesindeki eski fotoğraflara baktım ama bu kıyafetlere kaynak olabilecek bir fotoğraf göremedim her halde Dufad bu giysiler hakkında bir açıklama yapar yakında.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 15 Mar 2011, 00:34

Bu kostüm hakkındaki görüşüm: Yöre otantikliği, yöreye bağlı kalınması gibi bilgilerden yoksun biri tarafından hazırlandığı ve siparişinin verilip diktirildiği.Ne yapıldığının farkında değil kimse.Yöreye uygun olan sadece baştaki fesler.Gerçekten kimden neden etkilendiler sormak lazım ve nasıl bir yanlış yapıldığının farkına vardırılması lazım.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan

Mesajgönderen Efe » 15 Mar 2011, 00:40

Dufad bu kostümleri kullandıysa, ve Dursunbey kostümü demişse, bence muhakkak ki kaynakları vardır. Dursunbey çok şaşırtıcı yöre bana göre, nerde ne zaman neyle karşılaşacağını önceden çok az tahmin edebiliyorsun.

Onur bu kostümleri DUFAD dursunbey kostümü olarak mı kullanmışlar,

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 15 Mar 2011, 00:49

Bayağıdan beri bu Dursunbey kostümü hakkında araştırma yapıyorum ve edindiğim sonuç şimdiki Barana kıyafeti olan beyaz dokumaların diğer köylerde de yaygın olduğu...Büyük dedelerimin bunu giydikleri konusunda kesin sonuca ulaştım.Hatta bir dönem kısa efe donu Dursunbey'de olamaz fikrini çürüttüm.Tam bu fikir çürümüşken ve Barana kostümü oturmuşken yapılan tuhaf ve araştırmadan yoksun geldi bana.Bu daha çok Ankara seymen kıyafetini andırıyor özellikle uzun donlar...(başlık hariç).Gene de kaynak belirtilmesini bekliyoruz merakla.Çünkü köylerdeki eski geleneksel kıyafetin kısa efe donlu kıyafet olduğunu kanıtlamış durumdayım.Hal böyleyken bu bir moda kaygısı gibi görünüyor.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan

Mesajgönderen Efe » 15 Mar 2011, 00:53

Sanmıyorum, DUFAD Unesco nun kültür mirası koruma kapsamında. Varolmayan birşeyi kolay kolay ortaya atmaz. Dursunbey in 100 ün üzerinden fazla köyü var, o köyler tek tek dolaşılıp, her köyde araştırma yapılmadan bana göre genelleme yapmak yanlış olur hocam. Mutlaka ki beyaz kostüm daha yaygındır ama bu kostümde bi yerlerden çıkmış olabilir.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 15 Mar 2011, 01:36

Ben şahsen "olabilir" ile yetinmek istemiyorum oralı biri olarak ve bu işlerle ilgili biri olarak.Zamanında çok hatalar yapıldı da bilinçsizce bu yüzden söylüyorum.Amaç karalamak değil yoksa.Ben dört sene Mardin'de yaşadım ve orası da şehir olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamında komple ; ama git de bir gör bizim uyanık vatandaş ne kaçak yapılar apartmanlar kondurmuş asırlık konaklara eklemeler yapmış ve yapmakta.Bizzat tanık olduğum örnekler,komşularım vardı.Bunları görürken kuşku duymam normal diye düşünüyorum.Nedense bizim ülkede bi kulbuna uyduruluyor...İnşallah böyle değildir.ben derleme yerini merak ediyorum inşallah öğreniriz buradan.Çağrısını da yapmış olalım...

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Yaşadığı Şehir: Tokat

Mesajgönderen blkberk » 15 Mar 2011, 12:50

bu fotoları görünce aklıma sındırgı geldi. orda tartışmıştık dağlık bölgede de mavi kostüm var mı diye?

“Zeybek Giyim Kuşamı Silahlar Ve Silahlık Düzeni” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir