Diyarbakır Müzikleri

Zeybek oyunları, zeybek türküleri dışında bilgi paylaşımında bulunabileceğiniz bölümümüz.
sarı efe 28
Yönetici
Yönetici
İsim: Beyhan Şükrü Akdaş
Memleket: Giresun
Yaşadığı Şehir: İstanbul
Oynadığınız Ekip: BEŞİKTAŞ OYUN GSK

Diyarbakır Müzikleri

Mesajgönderen sarı efe 28 » 09 Eki 2009, 15:00

Bir kaç tane diyarbakır müziği. Umarım beğenirsiniz...
TEK AYAK.mp3

MERYEMO.mp3

KEŞEO.mp3

HALAY.mp3

ESMERİM.mp3

FT AYAK.mp3

EPİK.mp3

AÇAN.mp3

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Ya Çık Meydana Ortalığı Titret,
Yada Çekil Gıyı Yana Efe’yi Seyret…

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara

Re: Diyarbakır Müzikleri

Mesajgönderen aseymen » 10 Eki 2009, 20:57

Burada muzikleri aktarilan Oyunlarla ilgili biraz bilgi verelim,tabii bunlarin disindada diyarbakir oyunlari var (benim haddime değil,diyarbakır hocası falan değilim, ama anlaşılan listede Ankara ve doğusuna devamlı takılan tek ben varım)

tek ayak,çift ayak,halay( gowent), çaçane hepsi yerinde diz kırıp daha sonra ileri çıkıp geri gelinen tipik halay karakterinin farklı türevleridir , genellikle birbiri ardına oynanır , umumi kanaat bu oyun karakterinin ,halay yöresinde, birlikte yapılan hasat veya tohum ekme gibi bir faaliyeti sembolize ettiği yönündedir.
çaçane oynarken kunduraların tabanından çıkan sesi herkes duymazsa ben puan kırarım:))

esmerim : türk halk oyunlarında bu oyunun ismi kadar beni ifrit eden başka bir oyun ismi yoktur. arkadaşlar "esmerim" diye bir oyun yoktur "harrani" diye bir oyun vardır. 12 eylül darbesinden sonra güneydoğuda kürtçe konuşulmasının yasaklandığı gibi başta devlet halk dansları olmak üzere kürt isimli veya motifli herşeyi türkleştirme (bir zamanlar türkiyede öyle bir dönem vardı) planının bir parçası olarak,bunu bir halkbilim sevdalısı olarak söylüyorum, ,oyunun ezgisiyle alakası olmayan esmerim türküsü mevzuya adapte edildi. Neyse bu ayrı bir sohbet konusudur. şimdiki büyükşehirlerde yetişen birçok diyarbakır hocasi dahi bu oyunun adını harrani diye bilmiyor.

meryemo : özellikle bingöle yakın taraflarda oynanır , sağ ayağın sağ kol üzerinden atılarak halka oluşturulmasıyla oynanan biraz akrobasi gerektiren ,umumiyetle finalde oynanan, benim özellikle sevdiğim değişik karakterli halaylardan biridir.
çepik ; çapik,çaputçay gibi isimlerlede bilinir. güneydoğu bölgesinde elleri birbirine vurmaya çepik çalmak diyoruz ,yani siz alkış tutuyorsunuz ,biz çepik çalıyoruz,antepte ki çepikli oyununun adıda buradan gelme. Çok eskilerdeki bir aşiret kavgasını anlattığı söylenen kavga oyunlarının güzek örneklerinden biridir.

keşeo : ağır halay,grani,ağır köwenk,ağırlama,gaba,şerani tip ağır oyunlar zincirinin bir halkasıdır. Bana göre diyarbakır bölgesinde oynanan en gösterişli oyunlardan biridir.
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Pnr
Müdavim
Müdavim
İsim: Pınar
Memleket: İstanbul
Oynadığınız Ekip: KAHEM

Re: Diyarbakır Müzikleri

Mesajgönderen Pnr » 05 Tem 2018, 12:38

Merhaba arkadaşlar; Diyarbakır yöresine ait halkoyunları ve müzikleri ile ilgili araştırma yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim. Sevgiler

“Diğer Yöreler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir