Dikili Merdivenli Köyü İnce Mehmet Zeybeği

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Mesajgönderen paguass » 01 Mar 2011, 23:14

En son Efe tarafından 02 Mar 2011, 00:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: Video kaynağı güncellendi

Kullanıcı avatarı
dervismurat
Müdavim
Müdavim
İsim: murat durak
Oynadığınız Ekip: Dikili HEM

Re: Dikili Merdivenli Köyü İnce Mehmet Zeybeği

Mesajgönderen dervismurat » 15 Mar 2011, 11:47

Hasan Beye teşekkürler bu paylaşım için. Dikili HEM değerli yöneticileri , eğitmenleri Mehtap Hanım , tarihçi Sn. Murat SOLMAZ Karadağ yörükleri ile ilgili bir bilimsel çalışmarını tamamlamak üzereler. İnce memed zeybeği ve kemeraltı zeybeğinin resmi olarak müzik ve otantik oyun olarak noterden ve Hagem den onaylanarak Türk Halk kültürüne kazandırılmaları artık Dikili'nin kültürüne sahip çıkalacağının bir göstergesi olması gerek. Bundan sonra sanıyorum Dikili yöresi oyunlarına daha çok rastlayacağız, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek

Mesajgönderen paguass » 15 Mar 2011, 15:36

bu oyun bu yıl gaziemir hem tarafından sergilendi kendilerini kutluyorum...

Kullanıcı avatarı
dervismurat
Müdavim
Müdavim
İsim: murat durak
Oynadığınız Ekip: Dikili HEM

Mesajgönderen dervismurat » 17 Mar 2011, 23:35

evet gaziemir tarafından sergilendi. arama motorlarına ince memed yazılınca dikili yöresi oyunu denilince biz Dikililer olarak çok mutlu oluyoruz, yıllardır o zengin bergama oyunlarının baskısıdan kurtulduğumuzu v e dikili yöresi olarak ta zeybek kültürümüzün varolduğunu bilmek mutluluğumuzu daha da artırıyor. Yalnız benim bazı teredütlerim var. Dikili HEM olarak bilimsel çalışmalarla Karadağ yöresinin kültürünü araştırırken, bir eğitmenin ezgisi tüm bakırçay da bilinen incememed zeybeğini şans eseri bir videoda veya paylaşım sitesinde görüp derleyip derlemediğini nereden bileceğiz. Bunun neresi halk bilimi neresi emek ! inşallah ben yanılıyormuşumdur da bu oyunu derleyen değerli eğitmenin merdivenli köyünün yerini, merdivenli köyünün Bergama krallığının 4 tane gözetleme kulesinden birisi olduğunu, köyün adının da merdivenle ulaşılan bir su göletinden esinlenerek konduğunu, köyün şuan yerleşik insanlarının hardal yörüğü olduğunu, köyde cenevizlilerin istilasına karşı koyan köylülere ait şehitler mezarlığının olduğunu, geleneksel yemeğinin topalak olduğunu vb... bilipte altyapısını gerçekleştirilerek bu oyunu sergilediğini biliyordur. şunuda belirtmek istiyorum sergilenen oyun geleneksel formdan bayağı bir uzak oyunun krakteristik özelliği terse dönerek te oynanması aynen kemeraltı zeybeğindeki gibi. gaziemir ekibini yürekten kutluyorum emeklerinden dolayı sonuçta dikili yöresi oyununu önemli bir yarışmada temsil ettiler. inşallah sözlerim yanlış anlaşılmaz sonuçta emek işi gönül işi.

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek

Mesajgönderen paguass » 18 Mar 2011, 16:37

dikiliye gelip birkaç araştırmada bulunmasaydık bunlarda olmayacaktı tabiki insanlar araştırmalı daha doğrusu bu işlerden ekmek yiyen arkadaşlar hazıra konmamalı ellerini taşın altına sokmalı araştırmalı gezmeli görmeli bilmeli oturduğu yerden emek hırsızlığı yapmamalı yapmamalı ki söyleyecek sözleri olsun bizlerin bildiği gibi o insanlarda bu kültür öğelerini bilmeli hardal yörüklerinin oturak çuvallarınıda bilmeli cicim kilimlerinide taban halılarınıda sadec e topalağı değil akıtmayıda tuzlama zeytinide keşkeğinide bilmeli ki yaptığı işin ne denli önemli olduğunun o insanların bu kültürü yaratırken nelerden esinlendiğini anlamalı oyundaki sekmenin ne anlama geldiğini çökmenin neyi anlattığını özümsemeli ki tam bir halk bilimci olsun umarım herkes bu tür derlemeler yapıyodur yapsın ki kültürümüz dahada yükseklere çıksın

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir