Besleme

Yağar Yağmur Zeybeği - Talip Özkan (Tavas / Denizli)

Denizli Yöresi Hakkında

Zeybekoloji.Com Arama Motoru

İleti karyalı » 04 Ekm 2009, 10:25

Resim

En son karyalı tarafından, 05 Ekm 2009, 20:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 19 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
karyalı
Yatak
Yatak

Uyarılma: (0%)
Teşekkür etti: 25
Teşekkür aldı: 217
İsim: Cengiz Toprak

2 karyalı isimli üyemize teşekkür edenler.:
Efe, fes17

Re: Yağar yağmur zeyb-Tavas -Denizli -Talip Özkan

İleti hasankavallı » 19 Ekm 2009, 00:58

Talip Özkan Denizli'nin yetiştirdiği en büyük ustalardan biri. Bağlamayla zeybek tavrında bence üstüne yok. Altmışlarda rahmetli dedemlere çok eşlik etmiş. Tavas halk eğitimle işbirliği içinde bir çok derlemeler yapmış tavas ve köylerinden.yağar yağmurda bunlardan bi tanesi.kaynak kişi mehmet oral(zabıtçı)bizim komşumuzmuş rahmetli ben göremedim onu. kızı ayten nine bizim karşı komşumuz.anlatıyorum ona babanızın türküsünü çok seviyolar diye mutlu oluyo.talip özkan şu an fransada.ama bu sene baya uğraşacağım bizim konservatuarda dinleti vermesi için.yaşayan en büyük ustalardan biri kendisi.

hasankavallı
Yatak
Yatak

Teşekkür etti: 66
Teşekkür aldı: 148
İsim: Hasan Kavallı

hasankavallı isimli üyemize teşekkür edenler.:
Efe

Re: Yağar Yağmur Zeybeği - Talip Özkan (Tavas / Denizli)

İleti gümüştaş » 03 Şub 2013, 00:57

Arkadaşlar bir yanlışı izninizle düzeltmek istiyorum.Yağar yağmur türküsü Acıpayam türküsüdür.Türküde, "yağar yağmur kirsesine" diye bir bölüm vardır.Buradaki kirse kilise dir.Acıpayam da da kirse mahallesi diye bir mahalle vardı.Hatta annemin dedesi rahmetli Ahmet dedemin orada tarlası vardı.

gümüştaş
Müdavim
Müdavim

Teşekkür etti: 1
Teşekkür aldı: 3
İsim: Selçuk GÜMÜŞTAŞ
Memleket: Denizli
Yaşadığı Şehir: Manisa
Oynadığınız Ekip: Alaşehir Halk Eğitim

Re: Yağar yağmur zeyb-Tavas -Denizli -Talip Özkan

İleti aseymen » 03 Şub 2013, 15:20

hasankavallı yazdı:Talip Özkan Denizli'nin yetiştirdiği en büyük ustalardan biri. Bağlamayla zeybek tavrında bence üstüne yok. Altmışlarda rahmetli dedemlere çok eşlik etmiş. Tavas halk eğitimle işbirliği içinde bir çok derlemeler yapmış tavas ve köylerinden.yağar yağmurda bunlardan bi tanesi.kaynak kişi mehmet oral(zabıtçı)bizim komşumuzmuş rahmetli ben göremedim onu. kızı ayten nine bizim karşı komşumuz.anlatıyorum ona babanızın türküsünü çok seviyolar diye mutlu oluyo.talip özkan şu an fransada.ama bu sene baya uğraşacağım bizim konservatuarda dinleti vermesi için.yaşayan en büyük ustalardan biri kendisi.

hasancım konuyla alaksız olacak ama , şu seninde tandığın yağar yağmuru oyununa efsanevı bir yorum getirmiş olan arkadaşımızın , başak videoları yok mudur. onungibi bir oyuncunun diğer yorumlarını tüm zeybek sevrlerle paylaşmamak çok yazık , lütfen kendisini gördüğünde bizim site olarak kendisinden özel ricamız olduğunu söyle. kendisinin görüntülerini diğer nesillerede aktarmalıyız.

Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz
Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

Teşekkür etti: 3449
Teşekkür aldı: 2078
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

aseymen isimli üyemize teşekkür edenler.:
Efe

İleti hasankavallı » 03 Şub 2013, 18:48

Yağar yağmur zeybeği Tavas ve köylerinde oynanan ve çalınan bir türküdür. Diyelimki Acıpayam olsun bu neyi değiştirir. Acıpayam da denizli kültürüne fazlasıyla türkü ve oyun kazandırmıştır. Ama yaptığımız araştırmalarda acıpayamda böyle bi stile rastlamadık. Talib Özkanın Acıpayamlı olması mı bunu arkadaşa yazdırıyor onuda anlamıyorum. Ama Şöyle bir gerçek varki Talip Özkan Acıpayamdan çok Tavasta yaşamış. Babası Tavas orman dairesinde Şöförmüş. Bu Türküyüne Karşı Komşumuz Ayten ninenin Babası Zabıtçı Mehmet Oraldan derlemiş.Ki tabiki tek kaynak ta bu değil. Yağar Yağmur zeybeği oyun müziğinide bizzat cihan doğan la beraber notaya aldık ve bunu ekiplerde kullandık. Türkünün bir yerinde kirse sözcüğünün geçmişi nasıl oluyoda bunu acıpayam Türküsü yapıyo. Acıpayamdan bir görüntü koyunda İzleyelim. Bizim içinde farklı bir bakış açısı olur. daha çok araştırırız öğrenirizz. Dediğim Gibi bu parçanın hangi ilçeye ait olduğunun önemi yok. Önemli olan türk halk kültürüne yapılan katkıdır..

hasankavallı
Yatak
Yatak

Teşekkür etti: 66
Teşekkür aldı: 148
İsim: Hasan Kavallı

hasankavallı isimli üyemize teşekkür edenler.:
Efe

İleti aseymen » 04 Şub 2013, 08:22

gümüştaş yazdı:Arkadaşlar bir yanlışı izninizle düzeltmek istiyorum.Yağar yağmur türküsü Acıpayam türküsüdür.Türküde, "yağar yağmur kirsesine" diye bir bölüm vardır.Buradaki kirse kilise dir.Acıpayam da da kirse mahallesi diye bir mahalle vardı.Hatta annemin dedesi rahmetli Ahmet dedemin orada tarlası vardı.

Selcuk bey, yanlis bir ilinti kuruyorsunuz kanaatimce. Kirse TDK ya gore corap ve kilise demektir. Burada turkude kastedilenin bir sahsin vucudunda bir yer oldugunu tahmin ediyorum. Kaldiki ondan ote bu oyun MIFAD kayitlarindA, cok oncrki yillardA tavastan derlendi diye gecmektedir, ki bildigim kadariyla alan arastirmasi tum denizlide yapilmisti ozaman

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici

aseymen isimli üyemize teşekkür edenler.:
Efe

İleti alif » 04 Şub 2013, 09:24

Talip Özkan Ankara'daki bir görüşmemizde bu eserle ilgili olarak içinde geçen kirsenin kilise olduğunu bizzat kendisi söylemişti.

Kullanıcı avatarı
alif
Müdavim
Müdavim

Teşekkür etti: 23
Teşekkür aldı: 894
İsim: Ali Fuat Aydın
Memleket: Aydın
Yaşadığı Şehir: İzmir

3 alif isimli üyemize teşekkür edenler.:
Alagözoğlu, aseymen, Efe

İleti aseymen » 04 Şub 2013, 10:10

hocam iben türkünün gelişiminden nsan vücudunda bir yer gönderme yapıldığuı kanaatine kapılmıştım. ben yinede kaynak kişisi belli olan , neredende derlendiği belli olan ki , yördeki birçok oyuna göre oldukça eski zamanda kayıt altına alınmış bir oyunu konuştuğumuz için , hala acıpayam-kilise bağlantısının zayıf olduğunu düşünmekteyim.
Oyun aydın'ın denizli sınır köylerinde de oynanıyor , Acıpayam'ın Aydın'a komşuluğu yok

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici