BERGAMA YÖRESİ KADIN OYUNLARINDAKİ FARKLI ÖZZELLİKLER

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Re: BERGAMA YÖRESİ KADIN OYUNLARINDAKİ FARKLI ÖZZELLİKLER

Mesajgönderen paguass » 12 Kas 2010, 17:13

blkberk yazdı:İzmir yöresi kız oyunlarının robotlaştırıldığını düşünüyorum. Yapmacık geliyor bana.

bir çok yöre için geçerli bu kanı öyle değilmi sınırlandırma sıkıştırma daraltma veya her neyse bu kavram olduğu sürece yakında geleneksellik otantizm orijinallik yok olacak korkarım...

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Tokat

Mesajgönderen blkberk » 12 Kas 2010, 21:58

Birçok yöre için geçerli ama bunu başlatan İzmir oldu ve İzmir öncü bir özelliğe sahip olduğu için, İzmiri takip eden diğer yöreler de bu olumsuzlukları kendilerine adapte ettiler.

Aşırı tavır ve aşırı makyaj hiç iyi durmuyor bence. Köylerde öyle oynadıklarını da sanmıyorum. Köyden birine göstersen bu bizim oyun mu der. Ve her oyun tekdüzeleştirilip birbirine benzetiliyor. Ama son bir senedir biraz düzelme var diye düşünüyorum.

Mesela Balıkesirde otantiklikten kopulmadı hala. Ama İzmir-Aydın-Denizli otantikten çoktan koptu.

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Yaşadığı Şehir: Tokat

Mesajgönderen blkberk » 13 Kas 2010, 09:55

Son yorumuma yorum yapılmadı veya beğenen olmadı. Gerçekler böyle malesef. Dost acı söyler. İzmir ekibi seyrettiğim de tarihten gelen bir koku veya köy kokusu alamıyorum. Bunu kız oyunları için söylüyorum.

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek

Mesajgönderen paguass » 13 Kas 2010, 12:57

hangi ekipleri kastettiğinize bağlı

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 13 Kas 2010, 13:48

blkberk yazdı:Birçok yöre için geçerli ama bunu başlatan İzmir oldu ve İzmir öncü bir özelliğe sahip olduğu için, İzmiri takip eden diğer yöreler de bu olumsuzlukları kendilerine adapte ettiler.

Aşırı tavır ve aşırı makyaj hiç iyi durmuyor bence. Köylerde öyle oynadıklarını da sanmıyorum. Köyden birine göstersen bu bizim oyun mu der. Ve her oyun tekdüzeleştirilip birbirine benzetiliyor. Ama son bir senedir biraz düzelme var diye düşünüyorum.

Mesela Balıkesirde otantiklikten kopulmadı hala. Ama İzmir-Aydın-Denizli otantikten çoktan koptu.

Berkan'a katılıyorum bu konuda.İzmir'in kız oyunları konservatuvar ürünü görünüyor izleyenlere.Nerede kolay, nerede hareketleri kolayca sayıya dökülebilen,yavaş oyun varsa onlar oynanıyor.Daha düne kadar böyleydi; ama onlar da anladılar ki halkı yansıtmıyor, gidip Mordoğan köylerinden "Mendilimin Ucuna Sakız Bağladım" gibi oyunları keşfettiler.Bunlara da yer verdikçe İzmir'in kadın oyunları açısından tekdüze olmadığı anlaşılmaya başlandı.Gerisi gelir umarız.

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek

Mesajgönderen paguass » 15 Kas 2010, 18:40

son yıllarda sadece bergamadan on tane yeni kadın oyunu sahnelendi genel karakterin dışında al basma ile açılan bir yapıydı çatalçam kalenin bedenleri abacılar inişi bunlara birkaç örnek aynı balıkesirde olduğu gibi değilmi yıllardır balıkesir aynı oyunları sahnelerdi son yıllarda bazı açılımlarla yeni oyunlarda fark edilmeye başladı....

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 15 Kas 2010, 23:53

paguass yazdı:son yıllarda sadece bergamadan on tane yeni kadın oyunu sahnelendi genel karakterin dışında al basma ile açılan bir yapıydı çatalçam kalenin bedenleri abacılar inişi bunlara birkaç örnek aynı balıkesirde olduğu gibi değilmi yıllardır balıkesir aynı oyunları sahnelerdi son yıllarda bazı açılımlarla yeni oyunlarda fark edilmeye başladı....

Aslında İzmir ekiplerinin oynadıkları oyunlar çok çeşitli.Tekdüze görünmesinin nedeni il genelinde hem kadın hem de erkek oyunlarının hep ağır zeybek karakterli olması.Müzik ve hareketler değişse de oyunun hızı pek değişmiyor ve oyunlar birbirine benzer hale geliyor.Ancak çok dikkatli,ince düşünülerek düzenlenmiş kareografilerle,ses efektleri ile ayırt edici,dikkat çekici hale getirilebiliyor.Bir ağır zeybekten başka bir ağır zeybeğe geçiliyor.Mesela bizim yöre bu konuda çok şanslı.Ağır da var,kırık da,kaşıklı da...Oyunlardan yavaş olan da var tüllek(hareketli) olan da...Bunlar harmanlandığında izleyici tekdüzelik ile karşılaşmıyor.

Bence ağır zeybek kesiminde,İzmir'de sorun biraz da bu gibime geliyor.Köylere,ücralara daha fazla açılınsa belki değişik tavırlar,değişik hızda oyunlar bulunabilir.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 16 Kas 2010, 00:03

Bergama'da 11 tane Yağcıbedir Yörük köyü var.Bunların akrabaları Sındırgı,Bigadiç ve Kepsut gibi dağlık Balıkesir ilçelerinde yaşıyorlar.Kaşıklı zeybek oyunları hakim.Ben bu köy adlarını yazayım size:

İslamlar,Kızılçukur,Demirciler,Mazılı,Kıroba,Kocaoba,Yenice,Samanlık,Çağlan,Çakırlar,Yenigüzel...

Acaba bu köylerde Bergama'nın yerli köylerinden farklı tavırda yörük oyunları da var mı? Merak ettim.Balıkesir'deki akrabaları ile ne kadar benziyorlar.Halıları malum da oyunları da aynen devam etmiş mi?Eğer değişik tavırda oyunlar varsa Bergama halk oyunları literatürü açısından farklı bir (zaten zengin) zenginlik kazanmış olur.

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir