BERGAMA YÖRESİ KADIN OYUNLARINDAKİ FARKLI ÖZZELLİKLER

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Re: BERGAMA YÖRESİ KADIN OYUNLARINDAKİ FARKLI ÖZZELLİKLER

Mesajgönderen ressamerdinc » 08 Oca 2012, 13:08

Hiçbir yöre il ve ilçe sınırlarına göre kültürel sınırlanmaya girmez.Bergama ilçe sınırları içine girince birden bıçakla kesmiş gibi farklı folklorik özellikler mi görülüyor yani? Bu gerçeklikten çok uzaktır.Ancak memleketçilik,yöre milliyetçiliği olur bu.Manisa-İzmir-Balıkesir ve diğer iller tarih boyunca gezici yörük obalarının mekanı olmuştur.Bergama'dan Balıkesir il sınırlarına geçince kültür ve oyunlar birden değişmez.Değişmediğini köylere gidenler anlayacaktır.Birbiriyle tarihsel bağlantıları olan yöreler bu şekilde kesin hatlarla ayrılamaz.Ayrılmak istense bile aynılıklar bunu önler zaten.Sadece Bergama merkez ve merkeze yakın kesimlerse kast edilen; o zaman Bergama sınırlarını daraltmak lazımdır.

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Mesajgönderen paguass » 08 Oca 2012, 19:41

bazı şeyleri sulandırmanın manası yok birbirine yakın yörelerin birbirlerinden esinlenmeleri doğaldır ancak her yörenin kendine özgü farklılıkları vardır bunu o yörelerde yaşayanlar bilir her yöre belirli özellikler taşır bu farkı anlamak o havayı neneffüs edip yaşayarak olur.bunu minimize ederek söylüyorum ki bu konuda bu kadar basit ve sığ değildir tartışılacak yerlerde tartışılmalı ve değerlendirmeler öyle yapılmalıdır halk oyunları birçoklarının yarışmalarda gördüğü şey asla değildir bunu köylere turistik seyehat edenler değil o köylerde ve gerçek halk kültünü orjin yaşayanlar bilir .daraltılması gereken şeyler varken genişletilmesi gereken şeylerinde olduğunu herkes bilmelidir bergama ne manisa ne balıkesir nede izmir vs.. değildir başlı başına bir yöredir.bunu bergama ile ilgili çalışması olan akademisyen ve uzmanlar çok iyi bilir literatürdede bergama yöresi olarak geçer.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 08 Oca 2012, 23:51

Öncelikle burası bir tartışma,bilgi paylaşma,yanlış bilinenleri düzeltme, fikirleri savunma platformudur."Bazı şeyleri sulandırma" yeri değildir.Fikirlerimizi tabii ki söyleyeceğiz.
Hiçbir yöre hiçbir kimsenin, araştırmacının, grubun tekelinde değildir.Folklor hepimizindir.Bergama, Bergamalıların kadar bizimdir de...Balıkesir de Bergamalılarındır. Amacımız Bergama yöresinin kültür yapısına dil uzatmak veya bozmak değildir.Yapmaya çalıştığım şey "Bergama oyunları sadece Bergama'da vardır.Bu tavır sadece Bergama'ya hastır."fikrinin her oyunda doğru olamayacağını kanıtlamaktır.Diyorsunuz ki: "Turistik gezilerle tanıyamazsınız.Köylerde yaşamanız gerek." Ayvalık,Burhaniye,İvrindi,Savaştepe köylerine gittiniz mi? Oralarda düğün izlediniz mi? Aynı şey sizin için de geçerlidir.Buralarla sizin yörenizin aynılıklarını ortaklıklarını bilmeden,tespit etmeden bir Bergama Cumhuriyeti ilan etmek hatalı olur.Halk oyunları, iç içe geçmiş ve birbirinden etkilenmiş yörelerde tekelleştirilmemeli.Benim karşı durduğum nokta budur.Kimse Bergama özgün değildir,Bergama oyunları taklittir demiyor zaten.Benim memleketim Dursunbey çok daha özgündür mesela.Bergama gibi nüfus hareketi,göçmen akını da olmamıştır ona bakarsanız.Dış etkiden uzaktır.Ben Dursunbey ne Balıkesir'dir,ne İzmir,ne Manisa diyemem hiçbir şekilde.Bu yanlış olur.

Halk oyunlarıyla turistik köy gezilerinde veya yarışmalarda tanışmadım.Halk oyunları yarışmalarına öğrenci hazırlayan,puan veya bu konuda mevki kaygısı güden biri de değilim.Sadece sevdiğim için buradayım.Bilmeden konuşmak, yorum yapmak da harcım değildir.Ben sadece Bergamalı olmayan gözle, nesnellikle bakıyorum.Benim gibi bakanların da bu konuda yazması için...Bu konuda sadece o yörenin insanı olanlar mı yorum yapacak? Bilmeyenlerin bilmediği de zaten bellidir.Bir şey bilenler de bildiğini tabii ki söylemeli.

Yörem Balıkesir'i severim.Balıkesir'in özgünlüğünü de savunurum ama biri çıkıp "Kütahya,Manisa,Bergama vb. ile Balıkesir oyunları birbirinin devamıdır,çok etkilenmiştir." derse de hemen savunmaya geçmem.Oyunlar ve halkın kültürü benim tekelimde değildir.Bunlar sadece Balıkesir'indir deyip de bir Balıkesir Folklor Cumhuriyeti ilanına kalkışmam.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 09 Oca 2012, 02:36

Bergama ilçesinin sınırları içerisinde yer alan köylerin tamamında hangi tarz oyunlar oynanır pek bilmem. Ama Kozak köylerinde oynanan oyunlarla, ayvalık, gömeç, edremit, burhaniye, ivrindi ve savaştepe ilçelerinde oynanan oyunlar birbirlerine çok benzemektedir. Benzemenin dışında ortak oyunlarda vardır.

Hatta kınıkta da benzer adımlar görülmektedir, Soma oyunları da aynı şekilde.

Geçenlerde yine Kozak köylerinden birinde oynanan oyunların görüntülerini paylaşmıştık. Başka mahalli görüntüleri de izledik. İzlediğimiz o görüntülere baktığımızda bu iki bölge insanlarının oyunları arasında bir benzerliğin olmadığnı söylemek yanlış olur.

Savaştepe de Bergama adında bir oyun, Bergama da da Edremit Zeybeği adında bir oyun oynanır. Oyun isimlerinde bile ortak noktalar var. Bunları çoğaltabiliriz.

Erdinç hocamızın yazısına aynen katılıyorum. Bölgesel milliyetçiliğin halk kültüründe yeri olmaması gerekir.

Kullanıcı avatarı
Vahit.efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Vahit ŞİRİN
Memleket: Manisa
Yaşadığı Şehir: Manisa

Mesajgönderen Vahit.efe » 09 Oca 2012, 03:56

Soma hakkında fikir belirtmek gerekirse aslında bergama ve savaştepeden çok fazla farklılıkları yoktur gerek giyimsel gerekse oyunsal bazda burada Hasan Hocanın anlatmaya çalıştığı husus bana göre bergamanın tarihsel geçmişine dayanıyor bakacak olursak bergama , bergama krallığına merkezlik yapmış bir mekan dolayısıyle günümüz çevre il ve ilçelerin buraya bağlı olması olasılığı yüksek ihtimaldir tabi krallık dönemi için konuşuyorum aynı şekilde müzisyenleride birbiriyle akrabadır somadaki bergamaya bergamadaki somaya sürekli gider gelir yani etkileşim hem günlük yaşam bakımından hem geçmişin siyasi sınırları bakımından gerekse müzisyenlerin kültürü taşımasından kaynaklanan etkileşim olarak dile getirilebilir . Yani günümüze gelecek olursak yöreleri belirmedeki etken siyasi sınırlar olduğu için bence yörelerden ziyade yöreler içindeki bölgeler irdelenmeli izmir yöresindeki bergamayla manisadaki soma balıkesirdeki savaştepe yada manisa merkezle izmir menemen gibi vs vs... Hasan hocanın ertesi yıl çıkan oyunlarına cevap olarakda hocam yanlış anlamayın bu il ilçe neresi olursa olsun ben bir oyunu başka birinden sonra oynattığımda o yörede olmuyormu o oyun. sizin bu bakış açınızın bana göre bu işi rant sağlamak amacıyla yapmış yöreden yöreye hiç alakası yokken oyun götürmüş ve şuan kendini bu işin ilahı gibi gören canbazlardan dolayı oluştuğunu söylemek isterim ben 19 yaşında bu işe bütün ömrünü adamaya karar vermiş ve küçük yaşlarda kendinden büyüklerinin yapamadığı birçok şeyi yapmış biri olarak elimde belgeyle bazı olayları kanıtlamaya çalıştığım halde bir şekilde örtbas edilirken ben ve benim gibi biçok kişinin tepkisi boşa gidiyor yani işin açıkcası bunun yöresi ili ilçesi yok minareyi çalan kulbunu uyduruyor.
Arkamı da verdim şu Manisa'nın dağına
Çözemedim kollarımın bağına
Selam söylen Saçlı'nın da beğine
Al evreli şal çevreli Gündüzoğlu...

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek

Mesajgönderen paguass » 10 Oca 2012, 00:47

sevgili vahit birçok konuda beni anlamışsın bende aynı kanaateyim bunu biliyosun gelelim diğer görüşlere yineliyorum bergama ne balıkesir ne izmir ne manisadır bergama bergamadır. aynı dursunbeyin dursunbey olduğu gibi somanın soma olduğu gibi anlamak isteyen bardağın neresinden bakıyor bakmıyor o konuşulmalı eğer dikkatli okunursa konunun bu kadar basit ve sığ olmadığını yazmıştım ama boşuna yazmışın şövenlikle işim olmaz ama olanları görüyor ve takip ediyorum ve çıkarımlarımı yapıyorum evet bergama kendi oyunlarında cumhuriyettir. aynı diğer yörelerin kendi tavırlarındaki cumhuriyetleri gibi tabi bu bir tabir veya benzetmedir bunu aksini savunmak nedir bilemiyorum yada adını koyamıyorum tabiki yakın yörelerin birbirlerinden etkilendiklerinide söyledim buda çok doğaldır ama bu benim düşüncemi etkilemez anlatmak istediğim şey farklı anlamak isteyene bu arada kimseyede neden böyle fikir beyan ediyosunuz demedim...ben kimsenin yöresi hakkında yeterli bilgim yoksa yorum yapmam daha önceki yorumlarımı takip edenler bunu iyi bilir.

ayrıca savunmaya geçmek tabiri kullanılmış neden savunmaya geçeyimki bana göre doğru olan şeylerin savunması olmaz....

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 10 Oca 2012, 20:29

Öncelikle; burada aslolan Bergama oyunlarını sizin nasıl gördüğünüz değil izleyenlerin , orada yaşamayanların ve tanımak isteyenlerin nasıl gördüğüdür."Çok farklı , apayrı , çevresindeki yörelerden daha başat , diğer komşu yörelerde hiç bulunmayan folklorik öğeler içeren bir Bergama var da hiç kimse görmedi mi?" düşüncesine kapılıyor okuyan...Yoksa bir karalama değil, dil uzatma değil bu...Bardağa dolu ya da boş tarafından bakmak tabiri isteyen istediği gibi görüyor anlamına gelir.İsteyen istediği gibi görmüyor hocam, gösterildiği gibi görüyor.Siz yörenizden ne gösterip yansıtıyorsanız onu görüyoruz.Yoksa bardağa boş tarafından bakmakta ne çıkarımız olur?

Bu oyunlar,bu ekipler kimin için? İzleyici halk kitlesi için...Bergama'yı tanısın ya da tanımasın...Dışarıdan bakıldığında İzmir,Manisa,Balıkesir'in ilgili kısımlarıyla aynılık derecesinde tavır, giysi öğeleri taşıyan bir yöre izlenimi ortadadır.Ege'nin, İzmir'in ağır zeybeklerinden çok başka mıdır ? Ağır zeybek bölgesinin ortasında kaşıklı zeybek oynanan bir bölge gibi farklı bir renk mi var mesela? İzleyen bu farkı göremez.Sizin vurgulamak istediğiniz farkları ancak Bergama oyunları konusunda ihtisas yapmış, araştırmalar yapmış kişiler fark edebilir ilk bakışta.İzleyiciye bunu hissetirmeniz gerek o halde.Baktığımızda Bergama yöresi oyunları ne İzmir,ne Manisa, ne Balıkesir diyebilmeliyiz sizin gibi...

Siz göremiyorsunuz, tanımadan bilmeden konuşuyorsunuz gibi bir düşünceye de şiddetle karşıyım : Ben göremiyorsam , Aydınlı , Manisalı, Ankaralı sizin kadar bu farkı göremiyorsa - sadece Bergamalıların ya da ora uzmanlarının görebildiği ince ayrıntı farkları varsa söyleyin fark nerededir? Var da bu yansıtılamadıysa o zaman yansıtılana kadar , herkes ayırt edebilecek duruma gelene kadar farklardan bahsetmek erken olur.

Sadece yeterli bilgi sahibi uzmanlar görecekse bu oyunları sadece uzmanlara izletmek lazım gelir ki adı da halk oyunları olmamalı o zaman.Dursunbey'in rengini farkını sadece Dursunbeyli ya da Dursunbey konusunda uzman kişiler görecekse o zaman gözle görülür fark yok demektir.Dursunbeyli Dursunbeyliyi ağırlar demektir.

Dursunbey yöresi oyun açısından Balıkesir merkez ve batı kesiminden oldukça farklılıkları olan bir yöredir.Bergama ile İzmir'in farkından yüzde olarak emin olun daha fazladır ; ama ayrı cumhuriyet olacak kadar değil. Ayrı cumhuriyet olabilmesi için ağır zeybek bölgesi ortasında bir Bitlis bir halay yöresi olmalı veya içinde bulunduğu bölgeden her izleyenin açıkça fark edebileceği farklılıklar taşımalı.

Sözünü ettiğimiz yöreler zeybek bölgesinin renkleri...Zeybek bölgesi yeşilse Bergama ya da Dursunbey kırmızı renk değil...Açık yeşil,koyu yeşil,haki yeşil vb olur...Araştırmalar yapılsın, farklı renkler ortaya konulsun, zenginlikler dökülsün meydana ama "Bergama ne İzmir,ne Balıkesir , ne de Manisa'dır."cümlesindeki anlam nüansları - belki de "ne...ne" bağlacının çoğunlukla olumsuz anlamlar için kullanılmasından dolayı - bu konuyu buraya getirmiş olabilir.

"Hepsi bizim."diyerek birleştirici, bütünleştirici amaçla hareket ettiğimiz de biline...Hiç kimseyle , hiçbir yöreyle de alıp-verememezlik durumunda olmayız.

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek

Mesajgönderen paguass » 13 Oca 2012, 15:09

bunlar sizin düşünceniz benim düşüncemde bu daha fazla yorum yapmak istemiyorum herkes düşüncesinde özgürdür beni bağlamaz burada sayfalarca yorum yapabilirim ancak zamanım yok siz neye inanmak istiyosanız ona inanın benim düşüncem bu ...

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir