BERGAMA YÖRESİ KADIN OYUNLARINDAKİ FARKLI ÖZZELLİKLER

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

ugursuz
Yatak
Yatak
İsim: Ugur B
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: Gediz Üniversitesi

Re: BERGAMA YÖRESİ KADIN OYUNLARINDAKİ FARKLI ÖZZELLİKLER

Mesajgönderen ugursuz » 04 Mar 2011, 17:04

ya aslına bakarsanız balıkesir yöresini sadece abimin (astsubay hazırlama okulunda oynamıştı) aracılığı ile gördüm. Geçen sene denizli yarışmasında adnan menderes lisesiydi sanırım. oyunların hızının çok daha düşük olduğunu hissettim. sonra bir hocalarımla bir sohbet sırasında aynı şeyi onlarında hissettiklerini öğrendim. orda yazmak istediğim özentilik manasında değil , metronom açısındandı. bu söylediklerim yanlışta olabilir.sadece benim yıllarca izlediğim balıkesir ekiplerinden çok daha yavaştı. dediğim gibi bu benim yorumum sadece.

not = adnan menderes in oyun sıralamasını bilmiyorum , ama ekibin müziği muhteşemdi.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 04 Mar 2011, 17:28

Astsubay hazırlama okulu ki 2003 yılından önceki dönemlerde, yarışmalara katıldı. O dönemlerden bugünlere yeni oyunlar derlendi. Hem o dönemde oynanan hem de bugünlerde tercih edilen oyunlar arasında çok fark yok. Adnan Menderes Lisesi'nin geçen seneki (2010) ekibi'nde yeni bir oyun dışında (erkeklerde) pek değişiklik yoktu. O yeni oyun sanırım en ağırıydı ki, Savaştepe'de o tarz ağır oyunlar vardır. Diğer oyunlar zaten sıradan dı. Pek çoğunun mahalli görüntüsü Zeybekoloji'de mevcuttur.

Genelleme yaparsak da Körfez bölgesin de ağır oyunlar oynanmakta, tabi yanlarında hızlı oyunlarda var. Ancak bu bizim kendi kültürümüz de var olan bir şey, izmire özenti olduğunu düşünmüyorum.

İzmirli olduğın için daha iyi anlayacağın örnek vermek gerekirse; Bergama'da Kozak Bölgesi'nden (kozak dışında bergama nın oyunlarının karakteristik özelliklerini bilmiyorum) derlenen oyunlar ile, bizim Ayvalık'ta, Gömeç'te, İvrindi'de, Balya'da, Savaştepe'de derlenen oyunların karakteristik özellikleri benzer. Buradan kıyaslama yapabilirsin mahalli ile yarışmaları.

ugursuz
Yatak
Yatak
İsim: Ugur B
Oynadığınız Ekip: Gediz Üniversitesi

Mesajgönderen ugursuz » 04 Mar 2011, 17:35

bende zaten o dönemlerden bahsediyorum 2003 öncesi, hatırlarsan son katıldıklarında izmir ekibi olarak katılmışlardı , çalıştırıcılığını biz yapmıştık o ekibin abimle birlikte. dediğim gibi çok bilgim olmadığı için sadece yorum yapabiliyorum , fakat benim gördüğüm bengi olsun , toplu güvende olsun ikili güvende olsun bana o dönemde çok daha hızlı gelmişti. adnan menderesin müziğinde daha yavaş gibi geldi. belki yorum farkıdır , belki ben yanlış algılamışımdır, belki o dönemde çalan çalgıcılar çok hızlı çalıyorlardı ( çünkü hep yanlış çalıyorlardı) vs vs..

kesinlikle özentilik açısından söylemedim ben zaten , her yöre ayrı bir güzeldir , gücüm ve bilgim yetse de keşke burada çalıştığım kurumda da gösterebilsem balıkesir yöresini.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 04 Mar 2011, 17:44

ugursuz yazdı:bende zaten o dönemlerden bahsediyorum 2003 öncesi, hatırlarsan son katıldıklarında izmir ekibi olarak katılmışlardı , çalıştırıcılığını biz yapmıştık o ekibin abimle birlikte. dediğim gibi çok bilgim olmadığı için sadece yorum yapabiliyorum , fakat benim gördüğüm bengi olsun , toplu güvende olsun ikili güvende olsun bana o dönemde çok daha hızlı gelmişti. adnan menderesin müziğinde daha yavaş gibi geldi. belki yorum farkıdır , belki ben yanlış algılamışımdır, belki o dönemde çalan çalgıcılar çok hızlı çalıyorlardı ( çünkü hep yanlış çalıyorlardı) vs vs..

kesinlikle özentilik açısından söylemedim ben zaten , her yöre ayrı bir güzeldir , gücüm ve bilgim yetse de keşke burada çalıştığım kurumda da gösterebilsem balıkesir yöresini.

O dönemlerde canlı çalınıyordu, şimdi müzikleri yapanlar belli başlı olunca, değişiklik olmuş olabilir.

erennomad
Müdavim
Müdavim
İsim: Emrah EREN

Mesajgönderen erennomad » 30 Ara 2011, 21:33

Bergama oyunlarının İzmir'den ziyade Balıkesir yöresi oyunlarına benzediği kanaatindeyim. Ülke bütünlüğümüz sorgulanmaksızın artık eyalet sistemi konuşulur hale geliyor ve sanki siyasi sınırlar söz konusu olduğunda Osmanlı bu işe Cumhuriyetimizden daha sistematik yaklaşmış. Nitekim Bergama : ''Bergama, Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olup, kendine toplam 114 köy ve 5 belde bağlıdır. Karesi Beyi tarafından fethedilen Bergama uzun süre Karesi Beyliği egemenliğinde kalmış daha sonra Osmanlı devletine bağlanmıştır. 1337-1868 arası merkezi Balıkesir olan Karesi sancağına bağlı olan Bergama, 1868-1877 arası merkezi Manisa olan Saruhan sancağına bağlandıktan sonra İzmir sancağına bağlanmıştır.'' (http://tr.wikipedia.org/wiki/Bergama) 500 senelik Karesi sancağına bağlanmışlık söz konusu iken bu yörelerin oyunlarının ayrı repertuarlarda yer alması anlamsız.

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken

Mesajgönderen paguass » 01 Oca 2012, 18:41

erennomad yazdı:Bergama oyunlarının İzmir'den ziyade Balıkesir yöresi oyunlarına benzediği kanaatindeyim. Ülke bütünlüğümüz sorgulanmaksızın artık eyalet sistemi konuşulur hale geliyor ve sanki siyasi sınırlar söz konusu olduğunda Osmanlı bu işe Cumhuriyetimizden daha sistematik yaklaşmış. Nitekim Bergama : ''Bergama, Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olup, kendine toplam 114 köy ve 5 belde bağlıdır. Karesi Beyi tarafından fethedilen Bergama uzun süre Karesi Beyliği egemenliğinde kalmış daha sonra Osmanlı devletine bağlanmıştır. 1337-1868 arası merkezi Balıkesir olan Karesi sancağına bağlı olan Bergama, 1868-1877 arası merkezi Manisa olan Saruhan sancağına bağlandıktan sonra İzmir sancağına bağlanmıştır.'' (http://tr.wikipedia.org/wiki/Bergama) 500 senelik Karesi sancağına bağlanmışlık söz konusu iken bu yörelerin oyunlarının ayrı repertuarlarda yer alması anlamsız.

hangi oyunlar bunlar acaba söylermisiniz ...merak ettim

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 07 Oca 2012, 02:08

erennomad yazdı:Bergama oyunlarının İzmir'den ziyade Balıkesir yöresi oyunlarına benzediği kanaatindeyim. Ülke bütünlüğümüz sorgulanmaksızın artık eyalet sistemi konuşulur hale geliyor ve sanki siyasi sınırlar söz konusu olduğunda Osmanlı bu işe Cumhuriyetimizden daha sistematik yaklaşmış. Nitekim Bergama : ''Bergama, Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olup, kendine toplam 114 köy ve 5 belde bağlıdır. Karesi Beyi tarafından fethedilen Bergama uzun süre Karesi Beyliği egemenliğinde kalmış daha sonra Osmanlı devletine bağlanmıştır. 1337-1868 arası merkezi Balıkesir olan Karesi sancağına bağlı olan Bergama, 1868-1877 arası merkezi Manisa olan Saruhan sancağına bağlandıktan sonra İzmir sancağına bağlanmıştır.'' (http://tr.wikipedia.org/wiki/Bergama) 500 senelik Karesi sancağına bağlanmışlık söz konusu iken bu yörelerin oyunlarının ayrı repertuarlarda yer alması anlamsız.

Tarihsel olarak Karesi Vilayeti parçasıdır Bergama..."Bergama oyunları Balıkesir'den tamamen farklıdır,ayrı yöre karakteri gösterir." de diyemeyiz.Tamamen aynı yöre olarak da kabul edemeyiz.Zira Bergama çok geniş bir coğrafyadır.Her köyünde,her ucunda aynı tavır görülmeyebilir.Her yerini her köyünü incelemeden karar verilemez.
Balıkesir de aynı şekilde.Hatta Balıkesir oyun tavrı açısından Ege'de en zengin yöredir.İzmir'in neresine giderseniz gidin ağır zeybek hakimiyeti görürsünüz.Balıkesir'de ise tavır çeşidi zengindir.

Bergama'ya yakın yerlerde ( Savaştepe,Ayvalık,İvrindi,Gömeç,Burhaniye) Bergama benzeri ve oradakiler kadar özgün zeybeklerimiz vardır.Bergama'dan da farklı değildir.Bizim kaybımız derleme çalışmalarına zamanında Bigadiç-Sındırgı'dan başlanmış ve sözünü ettiğim öbür yörelerin dikkate alınmamış olmasıdır.

Balıkesir oyunlarını sadece yarışmalarda gördüğünüz oyunlar yansıtmaya yetmez.Bergama oyunlarını da sadece Bergama merkezdeki ve belli derlenen oyunlar yansıtmaz.Bu iki yöre de birbirinin devamı,etkileyenidir.

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken

Mesajgönderen paguass » 07 Oca 2012, 03:15

bergama kendine özel farklı bir yöredir . ne izmir ne balıkesir ne manisa bana ilginç gelen şu izmirde bir yıl oynanan oyunların farklı bana göre yazma olduğunu düşündüğüm versiyonları saydığım illerde ertesi sene repertuvarlarda yer alıyor bunun sebebi ne ola ki diye kendimi düşünmekten alamıyorum.....

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir