BERGAMA YÖRESİ KADIN OYUNLARINDAKİ FARKLI ÖZZELLİKLER

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Tokat

Re: BERGAMA YÖRESİ KADIN OYUNLARINDAKİ FARKLI ÖZZELLİKLER

Mesajgönderen blkberk » 16 Kas 2010, 10:13

Tekdüzelikten kastım; orjinalinde farklı figürlere sahip olan oyunların, nasıl oluyorsa aynı adım yapısına sokulmasıydı.

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Mesajgönderen paguass » 17 Kas 2010, 16:36

kastettiğiniz köylerin bir çoğu bugün dikili ilçesine bağlı çakırlar hariç mutlaka var ibrahim ünlü hoca çakırlar köyü yörüklerindendir...

mtn
Müdavim
Müdavim
İsim: Metin SAVAŞ

Mesajgönderen mtn » 18 Kas 2010, 19:09

ressamerdinc yazdı:
blkberk yazdı:Birçok yöre için geçerli ama bunu başlatan İzmir oldu ve İzmir öncü bir özelliğe sahip olduğu için, İzmiri takip eden diğer yöreler de bu olumsuzlukları kendilerine adapte ettiler.

Aşırı tavır ve aşırı makyaj hiç iyi durmuyor bence. Köylerde öyle oynadıklarını da sanmıyorum. Köyden birine göstersen bu bizim oyun mu der. Ve her oyun tekdüzeleştirilip birbirine benzetiliyor. Ama son bir senedir biraz düzelme var diye düşünüyorum.

Mesela Balıkesirde otantiklikten kopulmadı hala. Ama İzmir-Aydın-Denizli otantikten çoktan koptu.

Berkan'a katılıyorum bu konuda.İzmir'in kız oyunları konservatuvar ürünü görünüyor izleyenlere.Nerede kolay, nerede hareketleri kolayca sayıya dökülebilen,yavaş oyun varsa onlar oynanıyor.Daha düne kadar böyleydi; ama onlar da anladılar ki halkı yansıtmıyor, gidip Mordoğan köylerinden "Mendilimin Ucuna Sakız Bağladım" gibi oyunları keşfettiler.Bunlara da yer verdikçe İzmir'in kadın oyunları açısından tekdüze olmadığı anlaşılmaya başlandı.Gerisi gelir umarız.

"Mendilimin Ucuna Sakız Bağladım" Mordoğan Kız oyunu mudur? Bilginin kaynağı nedir?
Türküyü de oyunu da Urla'ya ait olarak biliyorum. İlk defa sahneleyen ekibin sorumluları da bana Urla oyunu olduğu söylemişlerdi. Yanlışsam düzeltirseniz sevinirim.
İlçelere ait İzmir oyunlarını tasnif etmeye çalışıyorum. Bir oyunu da böylelikle yanlış ilçeye bağlamamış olurum.

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken

Mesajgönderen paguass » 18 Kas 2010, 19:43

sevgili metin bende urla diye biliyorum gerçi oyun hakkında pek bir bilgim yok ama urla olması lazım bildiğim kadarıyla yinede net bilgi değil ...

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 19 Kas 2010, 01:25

Arkadaşlar ben tam emin değilim , ben karıştırdım yöreyi büyük ihtimalle.Gitmediğim için Mordoğan ile Urla arasındaki farkı pek bilemeyeceğim.Bunu mazur görün.Urla'dır o zaman...

Kullanıcı avatarı
AybO
Zeybek
Zeybek
İsim: İbrahim Avcı
Oynadığınız Ekip: İFAK
İletişim:

Mesajgönderen AybO » 19 Kas 2010, 02:50

Hemen hemen sırt sırta iki mevki zaten..
Cumaovası, Zeybek yuvası...

İnsanın konuşacak kadar zekâya, ya da susacak kadar akla sahip olmaması büyük bir talihsizliktir. La Bruyere

ugursuz
Yatak
Yatak
İsim: Ugur B
Oynadığınız Ekip: Gediz Üniversitesi

Mesajgönderen ugursuz » 04 Mar 2011, 02:02

blkberk yazdı:Mesela Balıkesirde otantiklikten kopulmadı hala. Ama İzmir-Aydın-Denizli otantikten çoktan koptu.

bu dediğinize çok haklısınız , artık bu 3 yöre tamamen şov ekipleri hazırlıyor derdim ama artık balıkesir ekiplerinin de metronomlarını yavaşlatıp izmir'e yaklaştırıldığını hissediyorum. Otantikliğe ne kadar uygun onu bilemem tabi.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 04 Mar 2011, 16:10

ugursuz yazdı:
blkberk yazdı:Mesela Balıkesirde otantiklikten kopulmadı hala. Ama İzmir-Aydın-Denizli otantikten çoktan koptu.

bu dediğinize çok haklısınız , artık bu 3 yöre tamamen şov ekipleri hazırlıyor derdim ama artık balıkesir ekiplerinin de metronomlarını yavaşlatıp izmir'e yaklaştırıldığını hissediyorum. Otantikliğe ne kadar uygun onu bilemem tabi.

Mesela Balıkesir'de bunu hangi oyunlarda görebiliyorsunuz, ona göre ben oyunun mahalli görüntülerini paylaşayım.

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir