Bergama Kozluca Köyü - Bergama Oyunu

İzmir Yöresi Hakkında

Moderatör: CHuN-LI

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 11 Eki 2011, 18:25

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Re: Bergama Kozluca Köyü - Bergama Oyunu

Mesajgönderen aseymen » 22 Oca 2014, 23:55

arkadaşlar bu oyunun halkbilimi açısından değerlendirmesini yapmak isterim . Oyunun balkan yöresine ait gayda adıyla bilinen oyunların bir varyantı olduğu gözüküyor , bilmiyorum ihtimaldir balkan göçmenlerinin oynadıkları hali yöre folkloruyla etkileşip bu halini de almış olabilir. Bu oyun hangi yıllardan beri bölgede yaygın olarak oynanmakta ...
pekala oyunu bir bergama oyunu olarak kabul edebilirmiyiz. bu oyun eğer bergama oyunuysa , bu oyunun bergama oyunu sayılabilmesinin kriteri nedir. Bunu bilimsel açıdan bir konuşabilir miyiz?
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
Alagözoğlu
Kızan
Kızan
İsim: Mahmut
Memleket: Aydın
Oynadığınız Ekip: Maltepe H.E.M.ZEYBEK

Mesajgönderen Alagözoğlu » 23 Oca 2014, 23:22

Özellikle " Soma Cenkyeri kasabası - İsmailli zeybeği " nin 8.50 ' den

sonraki kısmına çok benziyor.

Re: İsmailli Zeybeği - Soma

sevgili kamer oynanıyorsa yöre kültüründe vardır arkadaşım bu arada aramıyorsun hiç kızıcam sana artık neyse bergamanın çit vuruşu tek vuruşu ve gayda çeşitleri vardır kasap tarzında hora tarzında sirto tarzında oynanır bunu gören birisin aslında değilmi kamer ayrıca evet zeybek kültürünün içinde bunun olması hem ilginç hemde bence çok güzeldir .....

Selamlar ;
Çakırcalı Efe ! Yol ver geçelim , yaban değiliz..!

Kullanıcı avatarı
CHuN-LI
Yönetici
Yönetici
İsim: Kamer Kılınç
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: BORDER

Mesajgönderen CHuN-LI » 28 Oca 2014, 01:47

kadir abi ben 25 yıldır var olduğunu biliyorum.(ilkokulu poyracık'ta okudum:) ) bütün bergama, kınık, poyracık ve köylerinde erkeklerin oynadığı bir oyun. düğünlerin olmazsa olmazı. yukarıdaki cevabı da hasan abi bana yazmıştı. hasan abi bu tür oyunların da bergama'da var olduğunu söylüyor.ismailli zeybeğininde de aynı konuşmayı yapmıştık. izmir'de kol tutuşlarıyla oynanan bir çok zeybek var. hepimiz biliyoruz. ama dediğin gibi insana bir balkan havası anımsatıyor ve özellikle 9 zamanlı da değil :) çeşni dediğimiz oyunların grubuna dahil olabilir mi bilemiyorum? sanırım bu konuda en doğru bilgiyi hasan abiden alabiliriz.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara

Mesajgönderen aseymen » 31 Oca 2014, 01:37

sevgili kamer kardeş ,benim bu oyunun Bergama'da çok uzun yıllardır oynandığına dair en ufak bir şüphem yok. Benim bilgim, eminim sen doğmadan çok öncede oy nanan bu oyunun. aslen arnavut /makedon orijinli olduğu yönünde. Ancak daha doğuya doğru ilerledikçe varyantlarınıda görüyoruz. Benim sorum eğer bu oyunu bergama oyunu diye sınıflandırabiliyorsak , bir oyunun bir yöreye ait sayılabilmesi için bir kural üretmiş olmamız gerekir. Sözgelimi , mahalli dernekler yarışmasına balıkesir'den balıkesir oyunları diye bir çerkes ekibi katılabilir mi ? Balıkesir'deki kökenleri taa 20.yüzyılın başına gidiyor. Veya yaklaşık 30 yıl önce İstanbul kirazlıtepe'ye yerleşen bitlis ve siirtlilerin ; ki harika bitlis oynuyorlar , oyunlarını istanbul oyunu sayabilir miyiz? Bunun kuralı nedir , akademik olarak bu konuda geliştirilmiş bir teori var mı ? benim sorum buydu ....
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
CHuN-LI
Yönetici
Yönetici
İsim: Kamer Kılınç
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir
Oynadığınız Ekip: BORDER

Mesajgönderen CHuN-LI » 31 Oca 2014, 15:45

Bu oyunun hiçbir yarışmada oynandığını görmedim. Sadece düğünlerde eğlencelerde oynanan bir oyun olarak biliyorum . Ben bu konuda ancak kendi düşüncemi söyleyeyim. Yarışma ekibi yapan biri olarak ben böyle bi oyunu ekibine oynatacağımı hiç sanmıyorum. Bitlis örneği için başlı başına bir yöredir ancak bu oyunun adı Bergama :)

“İzmir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir