Balıkesir Yöresi Kadın Oyunları

Balıkesir Yöresi Hakkında
Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Re: Balıkesir Yöresi Kadın Oyunları

Mesajgönderen Efe » 29 Eyl 2010, 12:48

Al Geydim Alsın Diye, türküsünün oyununu da tespit ettik. Onu da listeye alırsak,

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 01 Eki 2010, 23:52

Bu "Al Geydim Alsın Diye" türküsü Türkülerle Türkiye Balıkesir albümünde mevcut.Sene 2004, evde bu müziği çaldım bilgisayardan.Oturmaya gelmiş komşu kadınlar ( Balya Ilıca,Kayalar köylüsü) kalkıp bunda oynadılar.Oyunu da "Mendili Oyaladım" oyununa çok benzemekte...Az bir farkı var...

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 02 Eki 2010, 00:36

SARNIÇLI
MENEKŞE
A KIZ SİNİ GELİYOR (SİNİ OYUNU)
GEVİŞTİRME

gibi sadece Dursunbey-Kepsut köylerinde bilinen oyunların da listeye alınması gerekir.Özellikle Kepsut'un kuzeydoğudaki üç-dört yörük köyünde yaygın bilinen ve değişik bir oyun tavrına sahip olan "GEVİŞTİRME"nin listede bulunması şarttır.Bir "Sarnıçlı" oyunu artık Dursunbey'in çoğu köyünde düğünlerde oynanır olmuştur.MENEKŞE ise Bursa'ya da mal olmuş,hatta Bursa ekiplerinin mutlaka oynadığı bir oyundur ve Dursunbey köylerinde oynanır.Erkekler de oynar.

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen Efe » 02 Eki 2010, 00:44

ressamerdinc yazdı:Bu "Al Geydim Alsın Diye" türküsü Türkülerle Türkiye Balıkesir albümünde mevcut.Sene 2004, evde bu müziği çaldım bilgisayardan.Oturmaya gelmiş komşu kadınlar ( Balya Ilıca,Kayalar köylüsü) kalkıp bunda oynadılar.Oyunu da "Mendili Oyaladım" oyununa çok benzemekte...Az bir farkı var...

Evet Erdinç hocam biz oyunu Balya'nın Danişment köyü'nde tespit ettik.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 02 Eki 2010, 00:57

aseymen yazdı:
paguass yazdı:çok doğru olduğu tartışılırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Hasan hoca kozak daginin camlarinin diger camlardan farkini bilmiyorum, eminim sizin bu iddianizin hakli bir yonu vardir ki soyluyorsunuz. Ama bu iddianizin altini doldurmaniz gerekmez mi? Zira eger oyun ayvaliktan derlendiyse mevcut siniflandirma sistemine gore dogal olarak Balikesir oyunu olarak siniflandirilacaktir. Sizinde bu iddianiza esas argumanlari bizle paylastiginiz takdirde, belkide su anda sitemizde paylasilmakta olan baska derleme konulari gibi tartisilarak kamuoyunun daha fazla aydinlatilmasi saglanacaktir ve bizde birdaha bu oyun icin balikesir oyunu degil, sozgelimi canakkale veya kutahya oyunudur diyebilecegiz.
Oteki turlusu sencede spekulasyon olmaz mi?

Derleme ekibi oyunu Ayvalık köylerinde derlediyse oyun Ayvalık,dolayısıyla Balıkesir oyunu kabul edilmelidir.Dursunbey'in köylerinde oynanan meşhur "MENEKŞE" , "ALDI DERELERİ TÜFEK YANKISI" gibi oyunlar Bursa repertuarındadır mesela.Bursa ekipleri oynar her zaman; ama Dursunbey köylerinde de oynanır.Zamanında Balıkesir il sınırları içerisinde derlenseydi Balıkesir repertuarında olurdu ama derlemeci Bursa il sınırları içinde derlemiş.Hasan hocamın mantığıyla düşünürsek şimdi bu oyunlar Balıkesir oyunu olmayacak mı yani?Kültürel sınırlar idari sınırlarla belirlenemez.Böyle bir oyun Ayvalık köylerinde de oynanıyorsa hem İzmir hem Balıkesir oyunu sayılmalıdır.Güney Ege'nin hemen her ilinde "İKİ PARMAK" , "SÜRMELİ" var da "KOZAK DAĞI'NIN ÇAMLARI" niye hem İzmir hem Balıkesir'de olmasın??????

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen Efe » 02 Eki 2010, 01:08

Kozak Dağı'nın Çamları türküsü, TRT Repertuarında 4217 numara ile kayıtlıdır. Burhaniye'den Mahir Avcı'dan, Recai Özdil tarafından derlenmiş.

http://www.radyosomafm.com/iller/balikesir.htm

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Mesajgönderen paguass » 02 Eki 2010, 02:07

yorum yapmayacağımı söyledim daha önce yaptığım yorumları sildiler çünki

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 02 Eki 2010, 08:01

paguass yazdı:yorum yapmayacağımı söyledim daha önce yaptığım yorumları sildiler çünki

Hasan hoca lutfen bana soylermisin senin "????" Seklindeki derin icerikli yorumlarindAn baska hangi yorumunu sildik, kaldi ki senin bir oyunla ilgili yorumunu kim niye silsin . Ustune ustluk yorumlarimi silin diye israr eden sensin, hayir silmeyiz diye israr eden biziz sen karistirdin galiba, biz ozellikle kimse rencide olmasin diyE bu tur sohbetleri forum ortaminda yapmiyoruz, sen israrla o tarafa cekiyorsun. eger bu konuda sahip oldugun ilim cercevesinde bizleri aydinlatacaksan en buyuk destekcinim, yazdiklarininda bilimsel seyler olmasi sartiyla korunacaginin teminatini ben veriyorum. Aksi takdirde soylediklerin sadece spekulasyon mertebesinde kalmaya mahkumdur
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

“Balıkesir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir