Balıkesir Yöresi Kadın Oyunları

Balıkesir Yöresi Hakkında
ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
Mesajlar: 775
Kayıt: 26 Eyl 2009, 23:39
İsim: Erdinç Çolak
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Re: Balıkesir Yöresi Kadın Oyunları

Mesajgönderen ressamerdinc » 03 Eki 2010, 13:35

alif yazdı:güney ege'nin her ilinde iki parmak sürmeli vd aynı isimle fakat farklı müziklerle var, yukarıdaki durum aynı müziğin aynı isimle farklı illerde yer alması. ayrıca aynı müzik farklı isimlerle farklı illerde yer alabilirdi ki bunun konumuzla bir ilgisi yok.


Amacım bir ezginin,oyunun birden fazla il repertuarına kayıtlanmasının,benimsenmesinin kötü bir durum olmadığını anlatmak.Bazen gereksiz tekelci davranışa,bencilce bir sahiplenmeye kaçılıyor da yorumum bu yüzden... Sürmeli ve İki Parmak belki iyi örnek olamadı(Belki güvende,harmandalı olabilirdi.) ama verilmek istenen mesajı anlayan anlamıştır zannımca...

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
Mesajlar: 775
Kayıt: 26 Eyl 2009, 23:39
İsim: Erdinç Çolak
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Re: Balıkesir Yöresi Kadın Oyunları

Mesajgönderen ressamerdinc » 04 Eki 2010, 23:32

blkberk yazdı:A Kız Sini Geliyor literatürdede geçiyor. Eskilerde derlenmiş ve eski yarışmalarda çokça oynanan bir oyun.

Sarnıçlı ile Suda Balık Oynuyor oyununun ezgisi aynı. Sarnıçlı videosu ben de var. Yakında eklerim.

Birde eskilerde oynanıp şimdi unutulmuş şunlar var: Filiz Boylu Yarim, Gürgenden Ud Yaparım, İloğlu.

Burhaniye HEM de körfez bölgesindeki oyunları derlemişti. 1980lerde Dokuz Eylül Ün. tarafından derlenen oyunlar var. Mesela, Şükriyem gibi.

Eskiden de söylediğim gibi kadın oyunlarında Balıkesir bir cennet.

Köroğlu videosu: http://www.facebook.com/pages/Balikesir ... 9417114009


A Kız Sini Geliyor oyununu ilk annem ve babam Sarnıç Köyü İlkokulu Ekibi bünyesinde oynattı.Bizim giriş oyunumuzdu o.Oyun Sarnıç'tan da değildir.Annemin köyünde vardır sadece.Dağ başında küçük bir yörük köyünde...Sini götürülürken söylenen türküdür aslında bu.Oyunu yoktur.Zeybeklerin başındaki gezinleme gibi bir nevi...Kayıtlara ulaşabilseydiniz bizim ekibin de eşit adımlarla, sahneye giriş bölümü olarak bunu kullandığını görebilirdiniz.Apayrı bir oyun değildir,yörede oyunu yoktur bunun.Bizim ekip giriş olarak kullandı ve sonra bir oyuna dönüştü.O da şöyle oldu:
Biz çalgı ekibi getirmezdik.Kızlara tava,darbuka çaldırır,kendilerine söyletirdik.Provalar sırasında Balıkesir merkez okullarının çalgıcıları da bizim oyunları notaya dökmeye,çalmaya çalışırdı ( özellikle Sarnıçlı ve Sini oyunu...).Çoğu yetiştiriciler annem ve babamla yakın arkadaştı.Bu, merkez okulları tarafından da (özellikle de çalıştırıcı öğretmenleri aile dostlarımız olan Karesi İlkokulu,Kayabey İlkokulu gibi...) oynatılmaya başlandı.Sini Oyununun geçmişi bu.Tek bir köye özel aslında.Daha önceden bir derleme yapıldığını sanmıyorum.Yarışma ortamında kopyalama,paylaşmayla yayıldı çünkü...

Yarışmalarda oynatılan Sarnıçlı ezgisi de bu provalar sırasında çalgı ekiplerinin notaya dökmesiyle oluştu gördüğüm kadarıyla.Zaten Sarnıç köylüleri bu oyunu böyle oynamaz.Ezgisi de köyde farklı aslında.Roman çalgıcılar biraz değiştirdiler bunu.Ha bu haliyle de hoş mu? Hoş tabii...Sarnıç köyünde Sarnıçlı'nın bilinen iki ezgisi var.Yaygın olan yarışmadaki ezgi değil."Yörelerimiz Türkülerimiz" programının Sarnıç bölümünde düzenlemiştik Sarnıç'ta.Oradan dinleyebilirsiniz.Kızlar söylüyor.

Sözkonusu öğretmenler yetiştiriciliği bıraktığı yıllarda bu oyunlar da bıçakla kesmiş gibi bir daha oynanmadı bizzat yarışmaları takip ettim.Çokça oynatıldığı söylenemez.Günümüzde yok zaten.Sini oyununu bilen zor bulunur şu anki camiada herhalde.Oynayan öğrencilerin hepsi çoluk çocuğa karıştı.Öğretmenler emekli oldu.Notaları ve oyun adımları bizde mevcut ama kime öğretelim?
Suda Balık Oynuyor ezgisini dinlemedim hiç.Hangi ilçeye,köye ait?Sarnıç Köyü'ndeki orijinal Sarnıçlı ezgisine ne kadar yakın?Kaydı, videosu varsa buradan paylaşır mısın?

blkberk
Zeybek
Zeybek
Mesajlar: 414
Kayıt: 19 Ağu 2009, 00:52
İsim: Berkan Karagöz
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Tokat

Re: Balıkesir Yöresi Kadın Oyunları

Mesajgönderen blkberk » 06 Eki 2010, 13:49

Şu üçünü hatırlıyor musun? Filiz Boylu Yarim, Gürgenden Ud Yaparım, İloğlu.

milliyet gzt. yarışmalarında A Kız Sini Geliyorla beraber oynanmış 70lerde.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
Mesajlar: 775
Kayıt: 26 Eyl 2009, 23:39
İsim: Erdinç Çolak
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Re: Balıkesir Yöresi Kadın Oyunları

Mesajgönderen ressamerdinc » 06 Eki 2010, 20:37

Yazdığın üç oyunu izlesem,müziğini dinlesem bilirim ama isim olarak çağrışım yapmadı.Ayrıca A Kız Sini Geliyor oyununun o yıllardaki yarışma kaydını izlemeyi çok isterim.Çok merak ettim gerçekten.Derlendiği yerlere ulaşılabilir mi acaba?

Unzile35
Müdavim
Müdavim
Mesajlar: 2
Kayıt: 13 Ara 2008, 19:36
İsim: Merve Tanış
Cinsiyet: Bayan

Re: Balıkesir Yöresi Kadın Oyunları

Mesajgönderen Unzile35 » 20 Ağu 2011, 15:17

kadın oyunları görsel olarak mevcut mu acaba ?

Kullanıcı avatarı
onur kınık
Kızan
Kızan
Mesajlar: 140
Kayıt: 26 Şub 2010, 00:13
İsim: Onur Kınık
Cinsiyet: Bay
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Balıkesir
Oynadığınız Ekip: Balıkesir Ün. H.O.T.

Re: Balıkesir Yöresi Kadın Oyunları

Mesajgönderen onur kınık » 20 Ağu 2011, 15:21

Yarışma kayıtlarını izlersen geleneksel ekipleri oyunların bir çoğu mevcut


“Balıkesir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir