Balıkesir Yöresi Kadın Oyunları

Balıkesir Yöresi Hakkında
blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Memleket: Balıkesir
Yaşadığı Şehir: Tokat

Re: Balıkesir Yöresi Kadın Oyunları

Mesajgönderen blkberk » 02 Eki 2010, 08:41

A Kız Sini Geliyor literatürdede geçiyor. Eskilerde derlenmiş ve eski yarışmalarda çokça oynanan bir oyun.

Sarnıçlı ile Suda Balık Oynuyor oyununun ezgisi aynı. Sarnıçlı videosu ben de var. Yakında eklerim.

Birde eskilerde oynanıp şimdi unutulmuş şunlar var: Filiz Boylu Yarim, Gürgenden Ud Yaparım, İloğlu.

Burhaniye HEM de körfez bölgesindeki oyunları derlemişti. 1980lerde Dokuz Eylül Ün. tarafından derlenen oyunlar var. Mesela, Şükriyem gibi.

Eskiden de söylediğim gibi kadın oyunlarında Balıkesir bir cennet.

Köroğlu videosu: http://www.facebook.com/pages/Balikesir ... 9417114009

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Hasan Türken
Memleket: İzmir
Yaşadığı Şehir: İzmir

Mesajgönderen paguass » 02 Eki 2010, 14:11

aseymen yazdı:
paguass yazdı:yorum yapmayacağımı söyledim daha önce yaptığım yorumları sildiler çünki

Hasan hoca lutfen bana soylermisin senin "????" Seklindeki derin icerikli yorumlarindAn baska hangi yorumunu sildik, kaldi ki senin bir oyunla ilgili yorumunu kim niye silsin . Ustune ustluk yorumlarimi silin diye israr eden sensin, hayir silmeyiz diye israr eden biziz sen karistirdin galiba, biz ozellikle kimse rencide olmasin diyE bu tur sohbetleri forum ortaminda yapmiyoruz, sen israrla o tarafa cekiyorsun. eger bu konuda sahip oldugun ilim cercevesinde bizleri aydinlatacaksan en buyuk destekcinim, yazdiklarininda bilimsel seyler olmasi sartiyla korunacaginin teminatini ben veriyorum. Aksi takdirde soylediklerin sadece spekulasyon mertebesinde kalmaya mahkumdur

silen arkadaşın kim olduğunu sizde bili,yosunuz bu konuyu daha fazla uzatmayın isterseniz yorum yapmıyacağımı söyledim daha neden üsteliyosunuz yalan yanlış bilgilerin ortada dolaşması beni rahatsız ediyo eline kamera alan fotoğraf makinesi alan derleme kurallarını bilmeyen bir sürü insan sadece nam olsun ben yaptım diyebileyim diye köyde veya kasabada önüne gelen insanın oynadığını kayıt altına alarak bu böyle deyip ahkam kesmesi beni rahatsız ediyor son günlerde koskoca hocaların tartışmalarınada şahit oluyoruz malum orayada yorumumu yazdım ben böyle düşünüyorum ....

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 02 Eki 2010, 15:06

silen arkadaşın kim olduğunu sizde bili,yosunuz bu konuyu daha fazla uzatmayın isterseniz yorum yapmıyacağımı söyledim daha neden üsteliyosunuz yalan yanlış bilgilerin ortada dolaşması beni rahatsız ediyo eline kamera alan fotoğraf makinesi alan derleme kurallarını bilmeyen bir sürü insan sadece nam olsun ben yaptım diyebileyim diye köyde veya kasabada önüne gelen insanın oynadığını kayıt altına alarak bu böyle deyip ahkam kesmesi beni rahatsız ediyor son günlerde koskoca hocaların tartışmalarınada şahit oluyoruz malum orayada yorumumu yazdım ben böyle düşünüyorum ....

Silen arkadaşın kim olduğunu biliyorsunuz derken beni kastettiğiniz biliyorum. Bu sitede kimsenin yorumlarını gerekmedikçe silmedim, hatta sırf size bulaşmamak adına sizin ????? gibi yorumlarınıza dahi dokunmadım.

Yorum yapmayacağım ısrar etmeyin diyorsunuz. Size kimsenin ısrar ettiği falan yok. Siz özellikle gelip benim yazıma yorum yapıyorsunuz. Sonrada ısrar etmeyin diyorsunuz. Varsa bir bilginiz benim yazdığım gibi yazabilirsiniz. Yanlışlarımızı, eksiklerimizi düzeltebilirsiniz. Bizde ona göre cevabımızı veririz. Yanlışsak kendimizi düzeltiriz.

Yanlış bilgilerin ortada dolaşması sadece sizi değil emin olun bizleride rahatsız eder. Sizin bu yanlış bilgiler konusunda daha geniş bilgileriniz varsa, bunları paylaşırsınız, hem sizin hemde bizim yanlış bilgiler hakkındaki kaygılarımız sona erer. Yanlış olduğunu düşündüğünüz bilginin altına "doğru olduğu tartışılırrrrrrrr" yazarak bi sonuç alamazsınız.

Allah'a çok şükür kimden neyi derleyeceğimi çok iyi biliyorum, elime kamera alıp önüme her geleni kayıt altına alsaydım, açıklayamadığım pek çok oyunun derleyicisi olurdum. Ya da Ayvalık yerine, nasıl olsa benzer kültür diyerek BERGAMA'dan oyun görüntülerdim, birilerinin Ayvalık'tan yaptığı gibi.

Ben bu işi nam için yapmıyorum. Bu işten Ticari kaygılarımda yok. İlerde bu işten para kazanmayıda düşünmüyorum. Kendim için, kültür için, bu siteyi ne amaçlı kurduysam, onun için birşeylerin mücadelesini veriyorum.

Lütfen bundan sonra benim iletilerimin altına yorum yapmayın, yapacaksanız da yazım tarzınız yukarıdaki şekilde olmasın.

-------------------------------------------------------------------

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek

Mesajgönderen paguass » 02 Eki 2010, 21:37

neden rahatsız oluyorsunuz ki sizi kastetdiğimi kim söyledi evet hala aynı görüşteyim bu sadece bu oyun ve yöre için değil bir çok oyun ve yöre için geçerli şövence düşünen biri olsaydım farklı şeyler yapardım ben düşümcemi özgürce söyledim ve hala bir çok oyunun tartışılması gerektiğini söylüyorum bu sadece izmir afyon manisa burdur değil bir çok bölge içinde geçerli ayrıca bu oyun orda oynanmaz burda oynanır diyen birisi değilim beni tanımadan farklı yorumlar yapmayınız lütfen bunu msn üzerindende dafalarca kez birçok arkadaşımızla konuştuk çünki burada bir şey yazdığınızda bir çok kişi tarafından polemik malzemesi olarak kullanılıyor....

Kullanıcı avatarı
paguass
Baş Zeybek
Baş Zeybek

Mesajgönderen paguass » 02 Eki 2010, 21:53

ayrıca bulaşmak lafını size iade ediyorum bence siz kullandığınız üsluba ve tarza dikkat edin

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen Efe » 02 Eki 2010, 22:47

Tabiki pek cok oyunu tartisiriz, bu site bunun icin burada.

Kozak daginin camlari adli kadin oyunun Ayvalikta tespitinin neresi tartisilir, bu konuda bizi aydinlatirsaniz seviniriz.

Kullanıcı avatarı
aseymen
Yönetici
Yönetici
İsim: Kadir F. Dansman
Memleket: Ankara
Yaşadığı Şehir: İstanbul

Mesajgönderen aseymen » 03 Eki 2010, 00:42

yazıları okudum ama maalesef müdahele edemedim , Hasan hoca ile hemfikirim cem kullandığın o ifade uygunsuz olmuş, bir özürü hakeder, sen yöneticisin örnek olman gerekir . Yanlış yanlışı düzeltmez.
Buradan site adına bir prensipler silsilesi belirleyerek bunu site geneliyle paylaşalım.
Ben genele şamil olması açısından ,yine arkadaşları tenzih ederek ,şöyle bir prensip önerebilirim;
Eğer ortada savunulan bir tez varsa bunu sadece yazmış olmak için yazmayalım, kaynağınızı veya dökümanınızı paylaşın. karşı tezi savunan içinde aynı şey geçerlidir. Eğer konuya ilişkin herhangi bir aktarım yapacak durumda değilseniz , bu şu veya bu nedenle olabilir, bilginiz kendinizde kalsın , zira kimseye bir faydası yok ,laf salatasından öteye geçmez.
eğer bilgiyi sağlıklı birşekilde paylaşmayacaksak arkadaşlar , "burada elimde bilgiler var ama paylaşamam ustam kızar" , "ben zaten polemiğe girmek istemiyorum " "bunları daha sonra açıklayacağım "sair mugalatalarla ,istirham ediyorum, kimsenin başını ağrıtmayın.
Bunu geliştirelim, eğer beğenilirse bu tür prensipler manzumesi oluşturalım ,ve sitede yayınlayalım
Koç gibi meydanlarda dönenlerdeniz
Biz vatan uğruna ölenlerdeniz

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici

Mesajgönderen Efe » 03 Eki 2010, 12:49

Evet haklısınız, Hasan hoca bir özürü haketmiş. Kusura bakmayın hasan hocam. İfadem gereksiz olmuş.

“Balıkesir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir