Balıkesir Yöresi Erkek Oyunları

Balıkesir Yöresi Hakkında
ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Re: Balıkesir Yöresi Erkek Oyunları

Mesajgönderen ressamerdinc » 26 Tem 2010, 12:43

tavas yazdı:
onur kınık yazdı:bir şey sormak istiyorum listede gedikten aşan gelir le yılanı yılanı ayrı ayrı yazılmış bu iki türkü aynı değilmidir?aşağı yoldan türküsünde de kafamı yıllardan beri karıştıran birşeyler var dursunbey de bu türkü hareketli olarak çalınır ve oynanır balıkesirde de yarışmalarda ağır biçimde kızların oynayışını izleyince çok şaşırmıştım?listeye Dursunbeyin hanları da oyun olarak yazılmış yıllardan beri Dursunbeyin hanlarının oynandığını hiç görmedim ne dufad da ne dursunbeyin köylerinde,son zamanlarda Dursunbeyin hanlarını yarışmalarda giriş çıkış müziği olarak duyuyorum.

Gedikten aşan gelir ile yılanı yılanı aynı oyunlardır. Aşağı yoldan kepsut,sındırgı bigadiç ve dursunbeyde hem kızlar hemde erkekler tarafından oynanır. Mevkiden mevkiye hem figür hemde oyun temposu değişkenlik gösterebilir bu gayet doğal. Dursunbeyin Hanları bir Dursunbey türküsüdür oyunu yoktur. Zaten Dursunbeyde yılanı yılanı dışında 4/4 'lük ölçüde erkek oyunu yoktur. Diğerleri ya 9/8 'lik ya da 9/4'lük'tür. Artistik dalda yörelere ait türkü kullanılmasında herhangi bir sakınca da yoktur.

Gedikten Aşan Gelin
Bindim Atın Birine
Bahçede Erik Dalı
Dursunbey'in Hanları

gibi ezgilerin hepsi aynı ölçüde erkek oyunlarıdır ve köylerde yaygın oynanır.Düğünlerde Dursunbey'in Hanları ezgisi de çalınır oynanır.Aslına bakarsanız yukarıdaki ezgilerin hepsinin ayrı adımı,tavrı yoktur zeybek gibi.Hangisi çalarsa çalsın,aynı şekilde oynar köylüler.Biraz da yeter ki müzik olsun hesabı...

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Yaşadığı Şehir: Tokat

Mesajgönderen blkberk » 26 Tem 2010, 15:23

Halk eğitim merkezlerinin kuruluş amaçlarından biri yöre halk oyunlarını derlemek ve yaşatmaktır. Dursunbey Hem bunu yapabilmiş midir? Yapamamıştır...

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan
Yaşadığı Şehir: Balıkesir

Mesajgönderen Efe » 26 Tem 2010, 15:27

blkberk yazdı:Halk eğitim merkezlerinin kuruluş amaçlarından biri yöre halk oyunlarını derlemek ve yaşatmaktır. Dursunbey Hem bunu yapabilmiş midir? Yapamamıştır...

Diğer halk eğitimler bunu yapabilmiş midir? Yapamamıştır. O halde sorun Dursunbey de değil, hepsindedir.

blkberk
Zeybek
Zeybek

Mesajgönderen blkberk » 02 Eyl 2010, 14:24

Acaba halk eğitim kurslarında "Dursunbey köy havası", "Kayalcanın Taşları" ve birçok orijinal oyun kaç yıldır öğretiliyor sorarım(Ekin gösterisinden ve Ege Üniversitesi derlemeden önce)..."

Kayalcanın taşları 2004'te sahne kondu. Ege Ün. çalışması ise ta 2009'da.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 04 Eyl 2010, 19:00

blkberk yazdı:
Acaba halk eğitim kurslarında "Dursunbey köy havası", "Kayalcanın Taşları" ve birçok orijinal oyun kaç yıldır öğretiliyor sorarım(Ekin gösterisinden ve Ege Üniversitesi derlemeden önce)..."

Kayalcanın taşları 2004'te sahne kondu. Ege Ün. çalışması ise ta 2009'da.

Ben Dursunbey köy havasını kastetmiştim bu mesajla.Merkez okullarının oynattığı köy havası Ekin Gösterisinin kopyası.Hatta müzik bile tıpatıp aynı...Dursunbey köy havası sadece bu değil ayrıca.Bu havanın onlarca ritmi ve türküsü var yöremizde.Madem ki icraat var niye sadece Ekin gösterisindekinin kopyası ile sahneye çıkılıyor? Köy havasının diğer çeşitlerini neden kimse sahnelemiyor?

Kayalcanın Taşlarını zaten bilmekteyiz.Barana Ekibi sağolsun, onlar sayesinde yayıldı.Hatta 2004'te bazı okullar sahnelemeden çok çok önce televizyona da çıktı defalarca...

blkberk
Zeybek
Zeybek

Mesajgönderen blkberk » 19 Kas 2010, 12:36

Sındırgıda oynanan erkek oyunlarına örnekler: İslamoğlu, Selendi, Gediz Pazarı, Yandım Ayşe, Karşılama (kaşıklı).

Kullanıcı avatarı
Efe
Yönetici
Yönetici
İsim: Cem Bostan

Mesajgönderen Efe » 21 Kas 2010, 00:00

blkberk yazdı:Sındırgıda oynanan erkek oyunlarına örnekler: İslamoğlu, Selendi, Gediz Pazarı, Yandım Ayşe, Karşılama (kaşıklı).

Amanda yallah çaktım çaktım yanmadı (bergama zeybeği vb.) ve alıda verin barutuma saçmama oyunlarıda eklenebilir.

Sındırgı daki Karşılama'nın Bigadiç'te oynanan karşılama ile ilgisi var mı?

Kullanıcı avatarı
zeybek
Yönetici
Yönetici
İsim: Hakan ALTINTAŞ
İletişim:

Mesajgönderen zeybek » 24 Oca 2012, 12:03

Bu 'gedikten aşan gelin' adlı bahsedilen oyun zaten 'yılanı yılanı' adlı oyunun içerisinde.
Yar yoluna canın veren aşıklar
Sizde düştünüz mü zara ben gibi
Bir leyla misali mecnun olanlar
Yaktınız mı canı nara ben gibi

“Balıkesir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir