Balıkesir Yöresi Erkek Oyunları

Balıkesir Yöresi Hakkında
ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İsim: Erdinç Çolak
Memleket: Balıkesir
İletişim:

Re: Balıkesir Yöresi Erkek Oyunları

Mesajgönderen ressamerdinc » 25 Tem 2010, 14:31

blkberk yazdı:Bu zamana kadar Dursunbeyden niye adam akıllı bir ekip çıkmadı? Ve kültürüne sahip çıkmadı? diye sorarım... Puan toplama olayına gelince, Balıkesir yöresi belki de puan toplamaya çalışan yörelerin en sonunda gelir. Her zaman amaç gelenekselliği korumak olmuştur. Ne pahasına olursa olsun geleneksellikten ödün verilmemiştir. Bir İzmir ekibi Bir de Balıkesir ekibi seyredip mantalite farkını görebilirsin.

Eski çekim görüntülerde var olan Akpınarı izledin mi???

:) Ben halk oyunlarının içinde doğdum.Köyde doğdum, köy düğünlerinde oynadım.İçinde gördüm hepsini. Derleme amaçlı kısa araştırma görüşü değildi bu.Yaşamaktı.Dursunbey'den çıkan ve orijinali yansıtan ekipler bazıları tarafından bilinmiyorsa bu bilmeyenlerin suçudur.Oyunlarımızı bizden daha iyi mi bilecek bu yetiştirici geçinenler Allah aşkına!!!Nasıl geleneksellikten ödün verilmemiştir?Onlarca örnek veririm.Videolarla da röportajlarla (bir köye gitmeme bakar...) da anında kanıtlarım.Beş yaşımdan beri halk oyunları yarışmalarının içindeyim ben.Neyin ne hale geldiğini tabii ki biliyorum

80'li yılların sonunda ve 90'lı yıllarda halk oyunları yarışmalarına Dursunbey'den köy ekipleri (Sarnıç,İsmailler,Akçagüney...)gelirdi.Sandıktan çıkma giysilerimizle, kendi bakır tavamızla ve türkücü kızlarımızla yaptığımız müziğimizle ve köylerimize has, sonradan düzenleme olmayan orijinal gerçek HALK oyunlarımızla yarışırdık.Klarnetle Azime,Akpınar oynatan merkez okullarının oyunlarını da,tavırlarını da biliyoruz.Bunu bilmeyenler varsa, halk oyunlarına gönül vermişliği ve bilgisi son birkaç yılla sınırlıysa bu kişileri daha bilinçli yorumlar yapmaya davet ediyorum.

Barana ve DUFAD çalışmaları son dönemlerde yozlaşmaya maruz kalmıştır.İzmir Aydın gibi yörelerin kızlı erkekli karışık zeybeklerine özentiyle yöremizde kızların hiç eşlik etmediği erkek oyunlarını kızlar da oynamaya başlamıştır (Örnek: Koca Ceviz,Şerfem)...Bu yarışmalara da girdi.Söyleyin bana bu mu orijinali bozmamak? Yetiştiricilerin yöreyi tanımadıkları besbelli!!! Kimi kandırıyorlar? İsteyen köy köy dolaşıp sorabilir.Bu durum kılıç-kalkan ekibini kızlı erkekli oynatmaya benziyor.Azime,Akpınar adlı oyunlar Dursunbey köylerinde en çok bilinen oyunlardır ama yarışmalardaki hızda ve tavırda asla ve asla oynanmaz.Madem ki herkes istediği gibi düzenleme ve uyarlama yapabilecek Soğukkuyu Zeybeğini, İki Parmak Zeybeğini kızlı erkekli yapalım...Hatta hızlandırıp kırık Soğukkuyu icat edelim."Nasıl olsa kimse anlamaz,alkış da alırız." İşte bir zamanlar zihniyet buydu.Balıkesir'de de vardı ve hala sürdürenler var...

blkberk
Zeybek
Zeybek
İsim: Berkan Karagöz
Yaşadığı Şehir: Tokat

Mesajgönderen blkberk » 25 Tem 2010, 16:49

Bilgim son birkaç yılla sınırlı değil. Görüşlerinin birçoğuna katılmıyorum.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 25 Tem 2010, 19:24

Katılıp katılmamak kişisel bir şey, buna karışamam.Benimkiler görüş değil hemen kanıtlayabileceğim , somut verilere sahip olduğum bilgilerdir."Dursunbey'den adamakıllı ekip çıkmadı!"şeklinde karalama içeren yorumlar halk oyunlarına gönül vermiş kişilere ve o yöreye hakarettir.Daha önce yapılmış çalışmalara hakarettir.Geçmişi bugünle değerlendiremez kimse.Bugün yapılmayabilir ama daha önceki yıllarda yapılan çalışmaları da bilmeyen yorum yapmamalı.Somut kanıtlara dayanmadan yargılama yapmak yanlıştır.

blkberk
Zeybek
Zeybek

Mesajgönderen blkberk » 25 Tem 2010, 19:40

dursunbeyden katılımlar açısından 1995-2010 arası tamamen boş geçmiş durumda. katılım açısından süreğenlik sağlanması gerekirdi. her şey birincilikle ölçülmüyor.
En son blkberk tarafından 25 Tem 2010, 21:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 25 Tem 2010, 20:01

Birincilikle ilgili bir hususa değindiğimi hatırlamıyorum.Katılımın sürekli olması ya da şöyle diyelim katılımı sürekli olan merkez okulları yöremizi en iyi şekilde ve doğru yansıtıyor da diyemeyiz.Baksanıza gün geçtikçe hatalar çıkıyor.Halkımızın bu tür sitelere ilgisi arttıkça izledikçe bazı yanlışlıkları görüyor.Katılımın sürekli olması da bir kriter olamaz bu konuda.

Katılımın azalmasının suçlusu olarak o yörenin insanı gösterilemez.Sadece Dursunbey değil bütün illerde köy ve ilçe okullarının katılımı bıçak kesmiş gibi birden azalmıştır.Halk oyunları faaliyetleri ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bakışını bilmeden bunu bilemezsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı (94 yılı olabilir veya daha önce) bir genelgeyle sertifikasız olan öğretmenlerin ve yetiştiricilerin halk oyunları çalıştırmasını engelledi.Yeni yasaya göre sadece Halk Eğitim kurslarından sertifika alanların çalıştırıcılık yapmasına kapı açtı.Bu tarihten sonra da orijinal oyunlarla ve giysilerle yarışmalara gelen birçok ilçe ve köy okulu yarışmalardan çekilmek zorunda kaldı.Meydan Balıkesir'in merkezi ve yakın ilçe okullarına kaldı.Bakın yarışmalara:

İlkokullarda 4 ekip yarışıyor, yıldızlarda 6 ekip , gençlerde 5 ekip...(yaklaşık) (O YILDAN BERİ)

1992 yılında katıldığımız yarışmada sadece miniklerden 13 ekip vardı.Susurluk Yıldız Köyü'nden tutun da Dursunbey Sarnıç, Sındırgı'nın Yağcılar YİBO'suna kadar birçok geleneksel ekip vardı o sene.Sonra bunlar bir daha gelmedi.

Meydan sertifikalı ve hayatında bir köye gidip bir düğüne bile katılmamış,bir oyun seyretmemiş yetiştiricilere kaldı (Tabii ki hepsi değil.)Ben tek bir yetiştiricinin iki ilköğretim okulunu birden hazırladığını gördüm.Sabahtan birine giderdi öğleden sonra öbürüne...Söyleyin bana bu yarışma zihniyetiyle ne kadar örtüşür.

Bunları bilmeden kimse yargılama yapamaz.

blkberk
Zeybek
Zeybek

Mesajgönderen blkberk » 25 Tem 2010, 21:01

dursunbey hem'de de sertifika programı açılabilirdi. her şeyde merkez suçlu değil.

Kullanıcı avatarı
zeybek
Yönetici
Yönetici
İsim: Hakan ALTINTAŞ
Yaşadığı Şehir: Balıkesir
İletişim:

Mesajgönderen zeybek » 26 Tem 2010, 00:05

onur kınık yazdı:bir şey sormak istiyorum listede gedikten aşan gelir le yılanı yılanı ayrı ayrı yazılmış bu iki türkü aynı değilmidir?aşağı yoldan türküsünde de kafamı yıllardan beri karıştıran birşeyler var dursunbey de bu türkü hareketli olarak çalınır ve oynanır balıkesirde de yarışmalarda ağır biçimde kızların oynayışını izleyince çok şaşırmıştım?listeye Dursunbeyin hanları da oyun olarak yazılmış yıllardan beri Dursunbeyin hanlarının oynandığını hiç görmedim ne dufad da ne dursunbeyin köylerinde,son zamanlarda Dursunbeyin hanlarını yarışmalarda giriş çıkış müziği olarak duyuyorum.

Gedikten aşan gelir ile yılanı yılanı aynı oyunlardır. Aşağı yoldan kepsut,sındırgı bigadiç ve dursunbeyde hem kızlar hemde erkekler tarafından oynanır. Mevkiden mevkiye hem figür hemde oyun temposu değişkenlik gösterebilir bu gayet doğal. Dursunbeyin Hanları bir Dursunbey türküsüdür oyunu yoktur. Zaten Dursunbeyde yılanı yılanı dışında 4/4 'lük ölçüde erkek oyunu yoktur. Diğerleri ya 9/8 'lik ya da 9/4'lük'tür. Artistik dalda yörelere ait türkü kullanılmasında herhangi bir sakınca da yoktur.
Yar yoluna canın veren aşıklar
Sizde düştünüz mü zara ben gibi
Bir leyla misali mecnun olanlar
Yaktınız mı canı nara ben gibi

ressamerdinc
Baş Zeybek
Baş Zeybek
İletişim:

Mesajgönderen ressamerdinc » 26 Tem 2010, 11:50

blkberk yazdı:dursunbey hem'de de sertifika programı açılabilirdi. her şeyde merkez suçlu değil.

Gene yanlış anlaşılıyor, her şeyde merkez suçlu savunmasında değiliz ki...Ben açıkça anlattım.Milli Eğitim Bakanlığı'nın halk oyunları,tiyatro vb. ders dışı çalışmalara bakışından bahsettim.Ayrıca Dursunbey'in köyünden kalkıp yarışmaya gelmek ne kadar zordur bu da çok önemli bir engel...İçinde olmayan bilemez.Mehmetçik İlköğretim Okulu öğrencisi 15 dakikada Kurtdereli'ye gelirken Sındırgı Yağcılar YİBO öğrencisinin yarışma mahalline gelmesi yaklaşık 3 saatini alır hazırlanmayla beraber.Ödeneksizlik de cabası...Öğretmen kendi cebinden dolmuş,otobüs parası verir kimi zaman.Öğrenciler hastalanır.Aileler uzak diye göndermeye karşı çıkar hem de son günde.Bazı ailelere bu gibi etkinliklerin faydasını anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur küçük yerde.Kimse kalkıp da katılım sürekli olmalıydı diyemez bu durumda.Eğer derse halk oyunları camiasından ve sorunlarından pek haberi olmadığı anlaşılır.

"Söyleyin bana Balıkesir'in her okulunda sertifikalı bir halk oyunu eğitecek kişi yokken ilçelerde nasıl yaygınlaşmasını bekliyorsunuz acaba?Hele hele Balıkesir il merkezine 100, ilçe merkezine de 40 kilometre olan dağ köylerinde...Öğretmen ayda bir maaş için ilçeye inebilirken halk eğitimin açtığı kurslara hangi imkanlarla ulaşmasını bekliyorsunuz?Acaba halk eğitim kurslarında "Dursunbey köy havası", "Kayalcanın Taşları" ve birçok orijinal oyun kaç yıldır öğretiliyor sorarım(Ekin gösterisinden ve Ege Üniversitesi derlemeden önce)..."

Halk oyunlarını sertifikaya indirgeyebilmek için HEM'lerde yörenin her kesiminden oyunların repertuara alınmış olması lazım.Dursunbey ,Sındırgı oyunlarının yaygınlaşması son birkaç yılın meselesi...Nasıl ehliyet araba kullanmaya yetmiyorsa sertifika da halk oyunlarına tam vakıf olmaya yetmiyor maalesef.Yöre kültüründen anlamayan,tam vakıf olmayan biri belli oyunları öğrenip sertifika almış olsa ne olur ki...

“Balıkesir Yöresi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir